zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › Wystawa Lego: Te klocki się nie starzeją /zdjęcia/

Wystawa Lego: Te klocki się nie starzeją /zdjęcia/

 Wystawa lego we Wrocławiu/ fot. ISZ

Tylko do 17 lutego można we Wrocławiu oglądać wielką wystawę Lego. Blisko sto makiet przedstawiających budowle z kilku milionów klocków. Robi wrażenie.

Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z Lego, wie, o czym mowa. Te najsłynniejsze na świecie klocki, produkowane od la 50. XX wieku, są ciągle obiektem pożądania (dla młodszych) i podróżą do czasów dzieciństwa (dla starszych). Choć półki sklepowe uginają się od ciężaru rozmaitych zabawek, to lego nadal cieszy się ogromną popularnością. Powstają nowe kolekcje i  rozwiązania. To cały przemysł, na który składają się nie tylko zestawy do układania, ale filmy, gry na różnego typu nośniki elektroniczne, cała masa gadżetów (breloczki, koszulki, kubki, a nawet biżuteria), ale też parki rozrywki pod szydłem Legoland w różnych krajach.

 Pewex i kolejka do mięsnego/fot. ISZ

Nie dziwi więc, że wystawa klocków przyciąga prawdziwe tłumy. We Wrocławiu ekspozycję ugościł stadion miejski. NA 1500 m kw. ustawiono gabloty przedstawiające budowle i pojazdy z klocków.

Emocje budzi model Titanica wykonany w skali 1:25 o długości 11 metrów i wysokości 3 m. Wrażeń dostarcza też sektor "Gwiezdnych Wojen”, a w nim ponad 50 eksponatów i prawdziwa perełka – składający się z kilkudziesięciu tysięcy klocków, 2-metrowy Star Destroyer (jego budowa zajęła 8 miesięcy).  O Sokole Millenium, Gwieździe Śmierci, Yodzie czy wiosce futrzanych Ewoków nie wspominając.

 Sokół Millenium z Hanem Solo i Chewbaccą/fot. ISZ

Dorośli rozpoznają bez trudu polską ulicę epoki stanu wojennego czy kadr z filmu "CK Dezerterzy", a zaraz potem zmagania Indiany Jones’a w egzotycznej świątyni czy morską walkę Piratów z Karaibów. Miłośnicy bajek i filmów znajdą tu klockowe ilustracje do Muminków, Simpsonów, Harry’ego Pottera, a także bohaterów ekranizacji Tolkiena ("Władca pierścieni", "Hobbit") czy pokaźnych rozmiarów Angry Birds.

Na wystawie zaprezentowano też możliwości robota wykonanego z klocków lego mindstorms, który wykorzystywany jest w Cambridge do budowy sztucznych kości.  Pokazano również makiety słynnych budowli, jak Statua Wolności, Tower Bridge czy Opera w Sydney.

 Wesołe miasteczko/fot. ISZ

- Ci, którzy nie znają klocków Lego, choć chyba nie ma takich, też będą zachwyceni – stwierdził 12-letni Adam, który zwiedzał wystawę z dwójką młodszego rodzeństwa i rodzicami. Dodał, że największe wrażenie zrobiła na nim makieta przedstawiająca świat rycerzy i smoków oraz ogromny statek piracki.  - No i Star Wars, ale to przecież oczywiste! – dopowiedział jego tato.

 Piraci i rycerze/fot. ISZ

Mniejsi na dłużej zatrzymują się przy serii Ninjago, lunaparku, kolejce, którą można wprawić w ruch przyciskami oraz przy… sklepiku. Choć właśnie tam dorosłych mogą nieco odstraszyć ceny. Chętnych nie brakuje do zabawy w strefie gier, gdzie przy kilku stolikach można samemu tworzyć konstrukcje z różnych zestawów. Miejsce to jest okupywane nie tylko przez dzieci. – Sama bym z chęcią coś poukładała, pamiętam, że jak byłam mała, to godzinami potrafiłam bawić się lego, choć wtedy nie było "dziewczyńskich" zestawów – stwierdziła mama 9-letniej Ani.

 Ścianka wspinaczkowa/fot. ISZ

Wystawa równolegle prezentowana jest do 11 marca w Warszawie (Stadion Narodowy). Tam z kolei największą atrakcją jest ogromnej wielkości samolot Air Force. Szczegóły tutaj.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Swego czasu pisaliscie na stronie,ze Al Weiwei ma problem ze zgromadzeniem odpowiedniej ilosci klockow Lego potrzebnych do stworzenia jego nowego projektu.Teraz wiadomo gdzie byly potrzebne bardziej. :)

  • Miałem możliwość odwiedzenia wystawy zorganizowanej w Warszawie n Stadionie Narodowym, rzeczywiście przytłaczała ona swoim bogactwem i pomysłowością twórców, będąc niezwykłą frajdą dla dzieciaków.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi