zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › Wystawa Lego: Te klocki się nie starzeją /zdjęcia/

Wystawa Lego: Te klocki się nie starzeją /zdjęcia/

 Wystawa lego we Wrocławiu/ fot. ISZ

Tylko do 17 lutego można we Wrocławiu oglądać wielką wystawę Lego. Blisko sto makiet przedstawiających budowle z kilku milionów klocków. Robi wrażenie.

Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z Lego, wie, o czym mowa. Te najsłynniejsze na świecie klocki, produkowane od la 50. XX wieku, są ciągle obiektem pożądania (dla młodszych) i podróżą do czasów dzieciństwa (dla starszych). Choć półki sklepowe uginają się od ciężaru rozmaitych zabawek, to lego nadal cieszy się ogromną popularnością. Powstają nowe kolekcje i  rozwiązania. To cały przemysł, na który składają się nie tylko zestawy do układania, ale filmy, gry na różnego typu nośniki elektroniczne, cała masa gadżetów (breloczki, koszulki, kubki, a nawet biżuteria), ale też parki rozrywki pod szydłem Legoland w różnych krajach.

 Pewex i kolejka do mięsnego/fot. ISZ

Nie dziwi więc, że wystawa klocków przyciąga prawdziwe tłumy. We Wrocławiu ekspozycję ugościł stadion miejski. NA 1500 m kw. ustawiono gabloty przedstawiające budowle i pojazdy z klocków.

Emocje budzi model Titanica wykonany w skali 1:25 o długości 11 metrów i wysokości 3 m. Wrażeń dostarcza też sektor "Gwiezdnych Wojen”, a w nim ponad 50 eksponatów i prawdziwa perełka – składający się z kilkudziesięciu tysięcy klocków, 2-metrowy Star Destroyer (jego budowa zajęła 8 miesięcy).  O Sokole Millenium, Gwieździe Śmierci, Yodzie czy wiosce futrzanych Ewoków nie wspominając.

 Sokół Millenium z Hanem Solo i Chewbaccą/fot. ISZ

Dorośli rozpoznają bez trudu polską ulicę epoki stanu wojennego czy kadr z filmu "CK Dezerterzy", a zaraz potem zmagania Indiany Jones’a w egzotycznej świątyni czy morską walkę Piratów z Karaibów. Miłośnicy bajek i filmów znajdą tu klockowe ilustracje do Muminków, Simpsonów, Harry’ego Pottera, a także bohaterów ekranizacji Tolkiena ("Władca pierścieni", "Hobbit") czy pokaźnych rozmiarów Angry Birds.

Na wystawie zaprezentowano też możliwości robota wykonanego z klocków lego mindstorms, który wykorzystywany jest w Cambridge do budowy sztucznych kości.  Pokazano również makiety słynnych budowli, jak Statua Wolności, Tower Bridge czy Opera w Sydney.

 Wesołe miasteczko/fot. ISZ

- Ci, którzy nie znają klocków Lego, choć chyba nie ma takich, też będą zachwyceni – stwierdził 12-letni Adam, który zwiedzał wystawę z dwójką młodszego rodzeństwa i rodzicami. Dodał, że największe wrażenie zrobiła na nim makieta przedstawiająca świat rycerzy i smoków oraz ogromny statek piracki.  - No i Star Wars, ale to przecież oczywiste! – dopowiedział jego tato.

 Piraci i rycerze/fot. ISZ

Mniejsi na dłużej zatrzymują się przy serii Ninjago, lunaparku, kolejce, którą można wprawić w ruch przyciskami oraz przy… sklepiku. Choć właśnie tam dorosłych mogą nieco odstraszyć ceny. Chętnych nie brakuje do zabawy w strefie gier, gdzie przy kilku stolikach można samemu tworzyć konstrukcje z różnych zestawów. Miejsce to jest okupywane nie tylko przez dzieci. – Sama bym z chęcią coś poukładała, pamiętam, że jak byłam mała, to godzinami potrafiłam bawić się lego, choć wtedy nie było "dziewczyńskich" zestawów – stwierdziła mama 9-letniej Ani.

 Ścianka wspinaczkowa/fot. ISZ

Wystawa równolegle prezentowana jest do 11 marca w Warszawie (Stadion Narodowy). Tam z kolei największą atrakcją jest ogromnej wielkości samolot Air Force. Szczegóły tutaj.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Swego czasu pisaliscie na stronie,ze Al Weiwei ma problem ze zgromadzeniem odpowiedniej ilosci klockow Lego potrzebnych do stworzenia jego nowego projektu.Teraz wiadomo gdzie byly potrzebne bardziej. :)

  • Miałem możliwość odwiedzenia wystawy zorganizowanej w Warszawie n Stadionie Narodowym, rzeczywiście przytłaczała ona swoim bogactwem i pomysłowością twórców, będąc niezwykłą frajdą dla dzieciaków.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej: Ogłoszono nominacje! Literatura / Aktualności
O prestiżową nagrodę w wysokości 100 tys. złotych tym razem powalczą wyłącznie poeci. Jakie tomiki wyróżniła tym razem międzynarodowa kapituła?
W Nowej Hucie powstanie Dom Utopii! Ale najpierw 'Ostatnie zwierzęta' /zdjęcia/
Były budynek szkolny zmieni się w artystyczną przestrzeń warsztatów, projektów i rezydencji! Zapowiedzią metamorfozy są nietypowe teatralne...
'Słynny niebieski prochowiec' w Polskim Radiu, czyli ballady Cohena od nowa
Spektakl muzyczny „Słynny niebieski prochowiec”, którego kanwą stały się legendarne ballady Leonarda Cohena w nowych tłumaczeniach...
'Wybawienie' w DCF-ie /konkurs/ Premiera: 'Cela' Jonas Winner/ Nowość w Klubie Kulturaonline.pl
Tagi