zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaNowości wydawnicze › [Z drukarni] Pilch, zombie, skandaliści

[Z drukarni] Pilch, zombie, skandaliści

Wśród nowości wydawniczych nowa powieść Jerzego Pilcha, apokalipsa zombie w PRL-owskim Wrocławiu i historia największych skandalistów słowa pisanego.

 


Satyr i nimfa w miłosnym uścisku. Z grubsza ma to być historia starego pisarza, który nieoczekiwanie i fatalnie zakochuje się w młodziutkiej kur... - zapowiadał dosadnie treść nowej powieści Jerzy Pilch w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego". Wywiadzie, który blisko rok temu odbił się szerokim echem nie tylko literackich środowiskach. Autor "Pod Mocnym Aniołem" opowiedział wtedy m.in. o kłopotach z chorobą Parkinsona i operacją mózgu, jaką przeszedł w jednej z warszawskich klinik. Dziś już wiadomo, że Pilch nie złożył broni. Dotrzymał słowa. Pisząc powieść o nieszczęśliwej miłości do kur.., tzn. dwudziestokilkuletniej blond- prostytutki o imieniu Zuza. A wzdycha do niej, oczywiście, starszy o 40 lat pisarz. 
 
Powieść o tytule "Zuza albo czas oddalenia" jest już ukończona. Wydawnictwo Literackie zapowiada publikację na 6 czerwca. Anonsując całość jako wielki brawurowy traktat miłosny i "summę erotyczną" :
Pogoń za Zuzą budzi wspomnienie miłosnych początków: pierwszych młodzieńczych uniesień, pierwszej żony, pierwszej kochanki. Przeczucie końca miesza się z grzeszną, nieustraszoną miłością – do prostytutki o niebieskich oczach i blond włosach, której wierność jest wiernością wyższego rzędu, duchową, bo nie cielesną przecież. "Zuza albo czas oddalenia” przełamuje granicę fikcji i życia relacją z placu boju, na którym miłość wydaje się już być dosłownie – na śmierć i życie. Ściśnięta między chwilą uniesienia a ostatnią kropką.
 


Zaraza zombie w PRL-owskim Wrocławiu. Bo nieszczęścia chadzają parami. Czarnej ospie towarzyszą zatem krwiożercze żądze pacjentów. Dziwnym zrządzeniem losu wśród ofiar znajdują się obywatele z trzeciego tysiąclecia. O co chodzi? O rodzimą apokalipsę zombie, która dorówna rozmachem, ale i "logistyką" dziełom zachodniej literatury grozy.
 
Robert J. Schmidt, wieloletni redaktor pisma "Science Fiction, Fantasy i Horror", stworzył "Szczury Wrocławia" emocjonującą i kunsztowną symulację epidemii zombie. Umieszczając jej akcję na Dolnym Śląsku w roku 1963, gdy pacjenci z objawami ospy sieją zniszczenie niczym żywe trupy. A oddziały KBW i ZOMO muszą heroicznie te ataki odpierać.
 
Ofiary liczone są tu w setki, autor zadbał więc o personalia. Na Facebooku został ogłoszony konkurs na... zostanie książkowym zombie. Chętnych do znalezienia się na kartach powieści było ponad 2300 internautów. Schmidt ostatecznie "uśmiercił" jedynie 220.
 
Książka ukazuje się 22 kwietnia nakładem wydawnictwa Insignis. Do całości zostanie dołączone opowiadanie debiutanta Artura Olchowskiego, nawiązujące do tematyki powieści.
 
Zajrzyj do książki
 

 

 

Skandaliści pióra i obyczajów. W pikantnej, ale wartościowej poznawczo książce duetu Shannon McKenna Schmidt -Joni Rendon. Autorki biorą na celownik zasłużonych dla literatury pisarzy, prześwietlając ich życie osobiście. Okazuje się, że za intelektualnym wyrafinowaniem nie zawsze szła obyczajowa ogłada, a wielcy moraliści potrafili być rozpustnikami. Są aczkolwiek przypadki, gdy życie geniuszy pióra wykazywało dużą spójność z przekazem literackiej spuścizny. Tzn. obie sfery były równie amoralne. Jak u Anais Nin, która m.in. w zemście... uwiodła i porzuciła własnego ojca.
 
Podobnie zaskakujących faktów jest w książce "Sekretne życie pisarzy" więcej:     
Rozpad małżeństwa Agathy Christie spowodował największe poszukiwania w historii Anglii. Zdumiewający związek Arthura Millera i Marilyn Monroe dowiódł, że przeciwieństwa się przyciągają. T.S. Eliot podczas miesiąca miodowego sypiał na rozkładanym leżaku, zaś Norman Mailer podczas przyjęcia ugodził swoją drugą żonę nożem. (...) Oprócz opowieści romansowych w książce obecne są historie niegrzecznych chłopaków literatury – brawurowe przypadki Ernesta Hemingwaya czy Gustawa Flauberta dziś zapewne uznane byłyby za chuligańskie wybryki. Publikacja odsłania też nieznane narkotykowe eksperymenty dam literatury – Gertrudy Stein i Alice B.Toklas.

Książka ukazuje się nakładem wydawnictwa Muza 22 kwietnia.
Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Były czasy kiedy czytałam wszystko co napisał Jerzy Pilch. Ostatnio nic tego autora nie wpadło mi w ręce, dlatego cieszę się, że będę miała możliwość przeczytania nowej książki tego autora.

  • Dwie z propozycji książkowych szczególnie zwróciły moją uwagę - po Pilcha sięgnęłabym ze względu na niezwykłość dzieł tego twórcy, natomiast "Sekretne życie pisarzy" mogłoby zmienić moje podejście do literatury.

  • Za Pilchem nie przepadam, za to z wielką chęcią przeczytałabym o sekretnym życiu pisarzy. Czasem dobrze się dowiedzieć, że ci wielcy byli normalnymi ludźmi, pełnymi wad i słabości.

  • Interesująca wydaje się być książka "Sekretne życie pisarzy". O tego typu ciekawostkach i tajemnicach ze świata literatury nigdzie się nie przeczyta poza tą książką.

  • "Szczury Wrocławia" to jak dla mnie zdecydowanie najlepsza pozycja. Chętnie bym przeczytał horror o zombie grasujących we Wrocławiu. Pozostałe dwie książki nie dla mnie.

  • Mnie też wpadły w oko "Szczury Wrocławia". Wszędzie o nich słychać i je widać, pojawiają się pierwsze (bardzo dobre!) recenzje. Pozostałe dwie książki może zostawię sobie na później.

  • Jedyna ksiazka ktora naprawde mnie zainteresowala jest w tym zestawie "Sekretne zycie pisarzy".Rzecz o zombie skreslam od razu.a opis powiesci Jerzego Pilcha niespecjalnie zacheca mnie do lektury.

  • Dwie pierwsze książki bardzo mnie zaciekawiły. Z tego co słyszałam o ,,Sekretnym życiu pisarzy" to zbiór tanich plotek, więc się nie skuszę. Obecnie mamy Pudelka, a dawniej takie plotki zapisywano, żeby teraz dobrze się sprzedały

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi