zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaNowości wydawnicze › Zabójcze przyjemności kryminałów

Zabójcze przyjemności kryminałów

Czytane na potęgę, ale jednocześnie bagatelizowane pod względem artystycznym. Kryminały. Literacki fast food czy może coś więcej? Konstrukcja powieści sensacyjnych od lat fascynuje badaczy akademickich. Zajmowali się nią m.in. strukturaliści i semiotycy. Nie zmieniło to jednak potocznej oceny kryminałów. Bo to przecież mało wyrafinowana rozrywka; domena zbrodni, intryg i malowniczego zła. Tyle, że owa prostota nie wyklucza złożonego oddziaływania na czytelnika. Książka Mariusza Kraski pozwala poznać różne aspekty tej interakcji.
 
.html
 Okładka książki
43-letni Kraska jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego. Jego "Prosta sztuka zabijania" ma jednak niewiele wspólnego ze strukturalną analizą gatunku. Zamiast skupiać się na formalnej budowie utworów, Kraska opisuje relacje na linii dzieło- czytelnik. 
 
Kluczowym dla autora hasłem jest czytanie dla przyjemności. Zagadnienie powiązane z szerszym pojęciem tzw. poetyki ludycznej. Chodzi przede wszystkim o tworzącą się między odbiorcą a dziełem emocjonalnie nacechowaną więź. Przyjmującą rozmaite postaci. 
 
Kraska opisuje lekturę kryminałów jako uzależnienie, uwodzenie, śledzenie, grę, a nawet metaforyczne zabijanie. Różne scenariusze czytania wynikają tu nie tylko z gatunkowych obostrzeń. To także rezultat określonych oczekiwań samego odbiorcy. Lubiącego rozwiązywać kryminalne zagadki. Nawet, jeśli towarzyszy temu niezbyt wykwintne pisarstwo. 

Książkę Kraski opublikowało wydawnictwo Słowo/ Obraz Terytoria.  

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Coś czuję, że ta książka to dla mnie pozycja obowiązkowa. Od lat pochłaniam kolejne kryminały: polskie, zagraniczne, polityczne i klasyczne. Faktycznie, literatura kryminalna to niezwykły fenomen. Podobnie z resztą jak seriale kryminalne, które wyrastają jak grzyby po deszczu.

  • Kryminał - przeczytać i zapomnieć. Jeśli chodzi o czytanie dla samej przyjemności, to doskonale kryminał spełnia ten warunek. I czy coś wnosi? Chyba nie. Nawet Larsson nie zrewolucjonizował mojego podejścia do tego gatunku. Sprawnie ujęta intryga, wciągająca akcja, ale na półce będzie się tylko kurzył, bo nie ma do czego wracać.

  • Bardzo lubie ten literacki gatunek i chetnie czytam tego rodzaju ksiazki. Jednak szukam w nich zupelnie czegos innego od tego co w swojej pracy prezentuje Mariusz Kraska.Z propozycji nie skorzystam.

  • Ja rzadko sięgam po tego typu literaturę jestem fanem fantasy a według mnie ten gatunek literacki przez polskich pisarzy jest pomijany. Wracając do kryminałów musi być naprawdę dobry bym po taką książkę sięgnął.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi