zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaAktualności › [Zdjęcia] Plakaty propagandowe międzywojnia

[Zdjęcia] Plakaty propagandowe międzywojnia


Nakładem Archiwum Państwowego w Lublinie ukazała się publikacja prezentująca plakaty z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zobaczcie wybrane reprodukcje.

Pośród ponad 80 prac znajdują się plakaty  o tematyce politycznej, społecznej i kulturalnej autorstwa znanych polskich artystów, ukazujące różnorodność stosowanych form i stylów. W albumie przedstawiono m.in. obrazy projektu Tadeusza Gronowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich plakacistów, kompozycje Stefana Norblina oraz Felicjana Szczęsnego-Kowarskiego, Zygmunta Kamińskiego i Władysława Skoczylasa, członków Stowarzyszenia Artystów Plastyków Rytm.

"Potwór bolszewicki", Autor nieznany, 1920

Plakaty propagandy politycznej otwierają prace z okresu wojny polsko-bolszewickiej, ukazujące przeciwnika w krzywym zwierciadle karykatury. Z tego czasu pochodzą także obrazy zachęcające do wspierania polskiej armii czy nabywania Pożyczki Odrodzenia Polski, która miała pomóc podźwignąć się rodzimej gospodarce.

"Pozyczka Odrodzenia Polski", Felicjan Szczęsny-Kowarski, 1920

Tematykę polityczną reprezentują również prace Bolesława Surałły czy Stefana Norblina pochodzące z okresu wyborów brzeskich z 1930 r., w tym przekonujące do popierania stronnictwa marszałka Józefa Piłsudskiego.

"Pod jego przewodem zbudujemy potężną Polskę", Stefan Norblin, 1930

Pośród plakatów o tematyce społecznej wyróżnia się modernistyczny obraz autorstwa Henryka Nowiny-Czernego z wizerunkiem kostuchy, przestrzegający przed piciem zanieczyszczonego alkoholu.

"Spirytus skażony. Trucizna. Picie denaturatu powoduje śmierć", Henryka Nowina-Czerny, 1930

Uwagę zwraca także barwny plakat nieznanego autora zapraszający do odwiedzenia stacji leśno-klimatycznej w Otwocku.

"Otwock. Uzdrowisko. Stacja leśna klimatyczna", Autor nieznany

Na następnej stronie kolejne reprodukcje plakatów m.in. słynne hasło "Cukier krzepi". Kliknij tutaj albo użyj nawigacji numerycznej poniżej.

Wszystkie zdjęcia wykorzystane w artykule - mat. prasowe Archiwum Państwowego w Lublinie.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Mimo tego, że plakaty międzywojna są wybitnie propagandowe, to urzeka czcionka, która została w nich wykorzystana - nie wiedziałam, że można było tworzyć aż tak dobre ilustracje bez użycia zaawansowanych narzędzi.

  • Plakaty oddają specyficzny klimat tamtych czasów. Wspaniałe... Ta charakterystyczna kolorystyka, czcionka...

  • Plakaty z tego okresu są tak charakterystyczne, że nie sposób ich pomylić z innymi- specyficzna czcionka, hasła i ilustracje, a publikacja może być niezwykle interesująca;).

  • Nie wiedziałam, że hasło "Cukier krzepi" jest z okresu międzywojennego. A promowanie czytelnictw wśród kobiet to mój hit! Teraz też ktoś powinien wymyślić plakaty promujące czytelnictwo...

  • Bardzo sugestywne, być może zbyt się bezpośrednio kojarzą z czystą propagandą, ale w wielu przypadkach współcześni specjaliści od reklamy mogliby się dużo nauczyć. Wspaniale wygląda plakat wyborczy - aż się uśmiech pojawia na ustach, mimo jasnego przekazu. :)

  • Dokładnie. Plakat ten jest świetny !

  • Bardzo pomysłowe i chwytliwe te plakaty! Niesamowite pamiątki z przeszłości...

  • Gdzie można kupić tę książkę?

  • Chociazby dla samej orientacji zmian jakie dokonaly sie w dziedzinie reklamy warto siegnac po te publikacje.Chociaz reklamy wyraznie traca myszka,to jednak maja w sobie pewien urok.

  • Bardzo mi się podobają te plakaty, zwłaszcza, gdy się je porówna ze współczesną sztuką plakatu. Niedawno natrafiłam w międzywojennych gazetach na reklamy i przyznam, że mnie one zaintrygowały, a już z pewnością przykuły moją uwagę. Też były pomysłowe. To właśnie np. po plakatach widać, jak zmienia się sztuka i postrzeganie plakatu. A że się zmienia, to jest w stanie zobaczyć nawet taki laik w tych sprawach jak ja.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
‘Wielka Sztuka w Nowym Formacie’ Kandinsky’ego: kolejna odsłona serii albumów /konkurs/ Literatura / Nowości wydawnicze
Tytułów poświęconych Kandinskiemu jest wyjątkowo mało na polskim rynku wydawniczym. Wielu sympatyków twórczości tego rosyjskiego artysty na...
Fryderyk 2017 dla płyty NFM 'De profundis'
Płyta ”De profundis”, nagrana przez Chór NFM pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny, otrzymała nagrodę Fryderyk 2017 w kategorii...
Fantastic Heroes: Batman i Superman przejmują Centrum Kultury "Zamek" /zdjęcia/
W Poznaniu wielka gratka nie tylko dla miłośników komiksów. A to za sprawą wystawy, na której zagoszczą takie postaci jak Superman, Batman,...
Kino w trampkach: święto młodego widza Literackie przystanki w Krakowie: Poczekaj na autobus z wybitnymi pisarzami /zdjęcia/
Tagi