zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWokół kulturyArtykuły › Złoty pociąg: Wznowią prace poszukiwawcze

Złoty pociąg: Wznowią prace poszukiwawcze

Złoty pociąg
Pobliże 65. kilometra, fot. Joanna Mrozek

Mimo że zeszłoroczne poszukiwania zakończyły się fiaskiem, odkrywcy złotego pociągu nie składają broni. Prace mają ruszyć wiosną.

Tajemnicą 65. kilometra trasy Wrocław – Wałbrzych żyła cała Polska. Po tym, gdy w 2015 r. do mediów dotarła zaskakująca wiadomość o zlokalizowaniu legendarnego złotego pociągu, wszyscy fascynacji historii czekali tylko na jedno – rozpoczęcie prac poszukiwawczych. Niestety, szeroko zakrojona akcja nie przyniosła oczekiwanych efektów.

Odkrywcy złotego pociągu – Piotr Koper i Andreas Richter nie powiedzieli jeszcze "pas". Po poszukiwaniach w dwóch wytypowanych wcześniej miejscach, które nie potwierdziły istnienia poniemieckiego tunelu, chcą wznowić prace w kolejnym punkcie. Odkrywcy podpisali umowę z naukowcami z dziedziny geofizyki, którzy mają pomóc w dokładnych badaniach tajemniczego nasypu.

Koper i Richter chcieliby wrócić na 65. kilometr już na wiosnę, ale jak pokazały doświadczenia z zeszłego roku, sprawa nie będzie wcale taka prosta. Wszystko zależy od tego, czy PKP wyda kolejne pozwolenie na wkroczenie ciężkiego sprzętu na swój teren. Odkrywcy mają zamiar zwrócić się o wszystkie potrzebne zgody do odpowiednich podmiotów już w tym tygodniu.

Jedni będą się cieszyć, drudzy powiedzą, że odkrywcy są szaleni – koszt poprzednich badań i wykopów oscylował na granicy 140 tys. złotych, które Spółka XYZ musiała wyłożyć z własnej kieszeni. Ponowne poszukiwania złotego pociągu pochłoną zapewne porównywalną kwotę, ale porównując ją do przewidywanego załadunku legendarnego złotego pociągu, ryzyko może okazać się niezwykle opłacalne.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
  Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
  Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
  W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
  Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
  Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
  Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
  Tagi