zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › Zrzutka fanów na... pół miliona

Zrzutka fanów na... pół miliona

Amanda Palmer & Grand Theft Orchestra.html
Amanda Palmer i Grand Theft Orchestra/mat. pras./kickstarter.com
Internet w ostatnich kilkunastu latach zrewolucjonizował metody dystrybucji muzyki do tego stopnia, że wielkie koncerny, do niedawna niepodzielnie panujące na rynku, muszą poszukiwać nowych metod zarobku. Coraz więcej artystów naśladuje głośne przykłady Radiohead i Trenta Reznora, którzy postanowili docierać do swoich fanów nie tylko za pośrednictwem tradycyjnych płyt. Brytyjczycy pod przewodnictwem Thoma Yorke'a mają już na koncie eksperymenty z udostępnianiem swoich płyt w wersji elektronicznej za "co łaska", pomogli też w złożeniu darmowego koncertowego DVD, do którego zdjęcia nakręcili wielbiciele zespołu. Z kolei lider Nine Inch Nails na dobre zrezygnował z usług wytwórni płytowych i na własną rękę udostępnia swoją twórczość fanom. W ostatnich dniach muzyczne media z zachwytem rozpisują się jednak o bezprecedensowym przypadku Amandy Palmer, eks-liderki duetu Dresden Dolls. Amerykańskiej piosenkarce udało się bowiem wyłącznie za pośrednictwem sieci zgromadzić ponad pół miliona dolarów od swoich fanów, których poprosiła o wsparcie wydania i promocji swej najnowszej płyty.

W swoje urodziny, 30 kwietnia, Palmer uruchomiła wirtualną zbiórkę za pośrednictwem popularnego serwisu Kickstarter. W odezwie do fanów napisała: "Nie stoi za mną gigantyczna wytwórnia, która byłaby w stanie wyłożyć gazyliony dolarów, których zawsze potrzeba, by wyprodukować i wypromować płytę. Dlatego proszę was o pomoc w zebraniu kapitału, który pozwoli nam wystartować z hukiem". Docelową kwotą, która miałaby pomóc Palmer i jej zespołowi Grand Theft Orchestra w promocji płyty i zorganizowaniu trasy koncertowej, było 100 tysięcy dolarów. Fani nie zawiedli – okrągła suma znalazła się na kickstarterowym koncie artystki w ciągu zaledwie 6 godzin. Pieniądze jednak spływały nadal. W tydzień budżet na promocję nowej płyty przekroczył magiczne pół miliona dolarów – i wciąż rośnie.

Amanda Palmer.html
Amanda Palmer/za: kickstarter.com
Każdy, kto wsparł Palmer choćby jednym dolarem, dostanie coś w zamian – od możliwości pobrania jej albumu z bonusowymi piosenkami po zestawy gadżetów. Dla tych, którzy zdecydowali się na wpłacenie większych kwot, artystka przygotowała ręcznie malowane gramofony, ukulele i książki. Majętni dobroczyńcy, którzy wsparli piosenkarkę 5000 dolarami będą mogli ugościć Palmer na prywatnym, domowym koncercie, zaś za dwukrotność tej sumy można spędzić z artystką upojny wieczór przy suto zakrapianej kolacji.

Niezwykły odzew na apel Amerykanki zaskakuje skalą, ale też udowadnia, że Internet jest doskonałym medium, które pozwala artystom na dotarcie do słuchaczy z pominięciem korporacyjnej otoczki. Palmer od początku swojej kariery regularnie publikuje wpisy na swoim blogu, codziennie odpowiada na pytania zadawane jej za pośrednictwem Twittera, dbając o wirtualny i realny kontakt z wielbicielami. Obok biletowanych koncertów zazwyczaj urządza także nieoficjalne, plenerowe występy dla fanów – dzień po jej jedynym póki co polskim występie na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Palmer przyjechała do Warszawy, gdzie "na dziko" zagrała w klubie Powiększenie.

"Cały ten wieloletni, ludzki kontakt doprowadził mnie do tej chwili, kiedy mogę poprosić o bezpośrednią pomoc przy płycie. Poprosić moich biednych fanów o dolara, a jeśli nie mogą sobie na to pozwolić, to chociaż o to, by przesłali link do swoich znajomych. Bogatych fanów proszę o chwilową pożyczkę. A oni pomagają, bo wiedzą, że jestem w tym dobra. Robią to, bo mnie znają" - mówiła Palmer w wypowiedzi dla jednego z internetowych magazynów.

Więcej informacji na stronie serwisu Kickstarter (link tutaj) oraz w filmowym apelu do fanów:

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • wspaniała akcja!

  • Świetna akcja. Ale skoro o akcji to przecież nasz polski jakże wspaniały zespół Pustki potrzebuję pomocy w nagraniu nowej płyty. Więcej szczegółów na oficjalnej stronie zespołu, myślę że warto zobaczyć.

  • I niech ktos powie,ze w internecie nie drzemie potezna sila! Sam nie slucham muzyki Amandy Palmer,ale jak widac ma ona wielu zagorzalych fanow ktorzy czekaja na jej nowe piosenki. Moze w jej slady powinno ruszyc szersze grono muzykow narzekajacych na pazernosc wytworni muzycznych?

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi