Furia i Trom. Nowe produkcje oryginalne z gatunku noir nour już na Viaplay

ranking viaplay

Na platformie Viaplay pojawia się coraz więcej wyjątkowych produkcji oryginalnych. Na specjalną uwagę zasługują najnowsze seriale: ‘Furia’, czyli dzieło Gjermunda Stenberga Eriksena („Układ”), zdobywcy międzynarodowej nagrody Emmy za Najlepszy Serial Dramatyczny, a także pierwsza w historii produkcja kręcona na Wyspach Owczych – ‘Trom’. Premiera serialu ‘Trom’ odbędzie się 3 kwietnia na Viaplay, a pierwszy sezon ‘Furii’ właśnie trafił na polską wersję platformy.

Furia – dzieło zdobywcy nagrody Emmy

Serial Furia to ośmioodcinkowy dramat, który był kręcony w Norwegii i w Niemczech. Fabuła pokazuje brutalny i niepokojący świat prawicowych ekstremistów. Szokujące morderstwo, do którego dochodzi w idyllicznym norweskim miasteczku, zostaje przydzielone detektywowi Asgeirze, który dociera do tajnej policjantki Ragny, mającej za zadanie przeniknięcie do nacjonalistycznej subkultury. Wkrótce okazuje się, że infiltrowana grupa dopuszcza się międzynarodowych aktów terrorystycznych. Policjantka przeżywa więc podróż do przerażającego podziemnego świata nienawiści, w wyniku czego ujawnia spisek terrorystyczny, którego korzenie sięgają od norweskich gór po samo serce Europy. Czy wszystkie osoby, z którymi ma styczność faktycznie są tymi, za które się podają?

‘Rzadko widuje się kobiece role, które są napędzane skrajnym gniewem, jak dzieje się to w przypadku Regny. Dzięki temu bohaterka jest niezwykle złożoną postacią, co czyni ją ponurą, ale też fascynującą częścią wielopłaszczyznowej i niezwykle aktualnej fabuły. ‘Furia’ porusza jeden z najbardziej niepokojących tematów, jakie dotychczas zostały dotknięte w oryginalnych serialach Viaplay. To noir nour z prawdziwie mrocznego miejsca. Zebraliśmy najwybitniejszych norweskich twórców, by opowiedzieć niezwykle ambitną, angażującą i niepokojącą historię, która trafi do widzów Viaplay na wszystkich rynkach’ – mówi Filippa Wallestam, NENT Group Chief Content Officer.

Reżyserią serialu zajął się Magnus Martens, który ma na koncie takie produkcje, jak ‘Agenci S.H.I.E.L.D.’, ‘Banshee’, ‘The Walking Dead: Nowy Świat’, oraz Lars Kraume, czyli twórca filmów ‘Fritz Bauer kontra państwo’, ‘Milcząca rewolucja’ i innych. W ‘Furii’ wystąpili m.in. Trond Espen Seim („Układ”), Preben Hodneland (‘Upadając’, ‘The Machinery’) i Henrik Mestad (‘Norweski speed’, ‘Okupowani’).

Trom – pierwsza w historii oryginalna produkcja kręcona na Wyspach Owczych

Kolejną nowością z kategorii noir nour jest sześcioodcinkowy skandynawski serial kryminalny opowiadający historię dziennikarza, który pewnego dnia dostaje wiadomość od młodej kobiety, oświadczającej mu, że jest jego córką, a jej życie jest w niebezpieczeństwie. Bohater jest zmuszony do powrotu na Wyspy Owcze, gdzie dowiaduje się, że jego domniemane dziecko zostało zamordowane, widząc ciało dziewczyny pływające w krwawych po polowaniu na wieloryby wodach. W tej sytuacji w głowie Hannisa pojawia się coraz więcej pytań. Mężczyzna postanawia szukać odpowiedzi. Wkrótce wdaje się w konflikt z miejscową inspektor, która odkrywa sieć tajemnic w odizolowanej społeczności. Jak daleko Hannis jest w stanie się posunąć, by poznać prawdę?

Główną rolę w serialu odegrał popularny duński aktor Ulrich Thomsen, znany z produkcji takich, jak ‘Banshee’, ‘Czarna lista’, ‘Nowy papież’, czy oryginalnej produkcji Viaplay ‘Twarzą w twarz’.

‘Gra w serialu Trom to niesamowite doświadczenie, nigdy wcześniej nie byłem na Wyspach Owczych. Ponownie miałem okazję spotkać się z reżyserem Kasperem Barfoedem, z którym tworzyłem wcześniej film ‘Lato ‘92’. Poza tym to będzie bardzo ekscytujący serial, który jest aktualny pod względem politycznym, a miejsce, w którym kręciliśmy, nie było nigdy wcześniej eksploatowane pod kątem filmów i seriali. Jestem naprawdę podekscytowany, że mogę wziąć udział w takiej produkcji.’ – komentuje Ulrich Thomsen.

‘To pierwszy w historii serial, który będzie kręcony na Wyspach Owczych. Trom jest przełomową produkcją pod wieloma względami. Współpracujemy przy tym projekcie z niezwykle utalentowanymi ludźmi, fabuła dotyczy zagadkowego morderstwa. Wplecione są tu również elementy duchowe i fascynujące ludowe opowieści, a wszystko to dzieje się na ponurym, a zarazem pięknym tle Oceanu Atlantyckiego. Nie możemy się doczekać, by pokazać ten wyjątkowy filmowy spektakl i w końcu umieścić Wyspy Owcze na mapie produkcji filmowych’ – komentuje Filippa Wallestam, NENT Group Chief Content Officer

Trom to dzieło Torfinnura Jákupssona i Donny Sharpe oparte na bestsellerach cenionego autora Jógvana Isaksena, który pochodzi właśnie z Wysp Owczych. Reżyserią zajął się Kasper Barfoed, a produkcją REinvent Studios we współpracy z Kyk Pictures, True North i ZDF/ARTE. Serial jest wspierany przez Nordisk Film & TV Fond, Faroese Film Institute oraz program Creative Europe MEDIA Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz