Krzyk przeciwko wojnie. Finał projektu „Scream. Stop war in Ukraine” w Koneserze

sztuka

Artyści z Ukrainy i Polski przeciwstawiają się rosyjskiej napaści na Ukrainę. W Centrum Praskim Koneser w Warszawie kilkudziesięciu malarzy z obu krajów w ramach akcji „Scream. Stop war in Ukraine” tworzy łącznie około 100 obrazów, które w swojej tematyce są krzykiem wobec okrucieństwa wojny. Dzieła zostaną pokazane podczas wystawy – jej rozpoczęcie już w poniedziałek, 28 marca, w Pasażu Konesera. Dochód ze sprzedaży prac zostanie przekazany na działalność Ukraińskiego Domu w Warszawie Fundacji Nasz Wybór. Podczas wydarzenia prowadzona będzie również zbiórka pieniężna.  

Trwająca od ponad miesiąca wojna w Ukrainie znajduje się na ustach niemal całego świata. Wobec bestialskiej agresji Rosji na suwerenny kraj protestują również artyści. Swój bunt przeciwko zbrojnej napaści, która już kosztowała życie tysiące ludzi, a miliony zmusiła do opuszczenia ukraińskiej ojczyzny, wyrażają w projekcie „Scream. Stop war in Ukraine”.

– Powstające sukcesywnie prace, przedstawiające właśnie tytułowy „krzyk”, w niezwykle wymowny i poruszający sposób dotykają tematu okrucieństwa wojny. To wyraz buntu i stanowczego sprzeciwu nie tylko ukraińskiego, ale także polskiego środowiska artystycznego przeciwko przemocy, sianemu przez konflikt spustoszeniu i śmierci niewinnych ludzi – mówi Leonarda Szwed-Stróżyńska, właścicielka działającej w Centrum Praskim Koneser Leonarda Art Gallery, pod której patronatem prowadzona jest akcja „Scream. Stop war in Ukraine”.

W ramach projektu powstanie łącznie około 100 prac, a w inicjatywę zaangażowanych jest już kilkudziesięciu twórców z Ukrainy i Polski

Aż 70 płócien, na których powstają obrazy, zostało ufundowanych przez Centrum Praskie Koneser. W będącym jego częścią Pasażu Konesera od 28 marca (poniedziałek, godz. 18.00) do niedzieli, 3 kwietnia, odbywać się będzie też wystawa „Scream. Stop war in Ukraine”. Znajdujące się na ekspozycji dzieła będzie można zakupić, a dochód z ich sprzedaży wesprze Ukraiński Dom w Warszawie. Zwiedzający będą również mogli wspomóc działalność placówki podczas zbiórki – podczas wydarzenia dostępne będą specjalnie oznaczone puszki.

– Centrum Praskie Koneser od samego początku wojny nie pozostaje obojętne na dramat narodu ukraińskiego. Nie tylko wobec osób uciekających przed okrucieństwem konfliktu zbrojnego do Polski, ale także tych ludzi, którzy pozostają za naszą wschodnią granicą. Wspieramy uchodźców przebywających w ośrodku Caritas w Urlach i uczestniczyliśmy w wielu innych akcjach. Pomoc dla naszych sąsiadów, tak samo jak wyraz buntu przejawiający się w sztuce, jest dla Konesera, czyli kreatywnego serca Warszawy, naturalnym działaniem – podkreśla Monika Piwońska z Centrum Praskiego Koneser.

Artyści zaangażowani w projekt „Scream. Stop war in Ukraine” to: Anna Kristina Zinchenko,  Aleksey Zinchenko, Kacper Dudek, Dorota Brodowska, Maria Znosko, Elena Zhuravel, Tomasz Kopcewicz, Agnieszka Zawisza, Piotr Młodożeniec, Alek Slon, Bogna Czechowska, Magdalena Fokt, Piotr Jędruszczak, Marcin Penconek, Daniela Studzińska, Agata Czeremuszkin-Chrut, Elizabeth Nowosad, Leon Zajpert, Yaroslava Holysh, Alina Picazio, Joanna Alexandrowicz, Katarzyna Stojnowska, Tomasz Antoszczuk, Izabela Chludzińska, Osmo, Niebieski Robi Kreski, Luxprzeziks, Gosia Wadada, Malwina De Brade, Krzysztof De Brade, Patrycja Kurus, Kamil Jaczyński, Kamil Sznurkowski, Nely Lino, Anatol Karoń, Misia Konopka, Emilia Kauchczew, Kajetan Prusaczyk, Tomasz Pionka, Yoonjeong Bae, Adam Ciepławski, Daria Miśkiewicz, Svitlana Bryniuk, Katarzyna Zadworny, Wojciech Wiśniewski, Młody Dron i wielu innych.

Dodaj komentarz