Lem na placu Konesera – plenerowa wystawa w setną rocznicę urodzin pisarza

wystawa

Ponad 40 książek, powstałe na ich podstawie liczne adaptacje filmowe i telewizyjne, a także nazwa planetoidy czy pierwszego polskiego satelity. Stanisław Lem, dzięki swojej twórczości na stałe zapisał się nie tylko w rodzimej i światowej literaturze, ale też w historii. Z okazji obchodzonego w setną rocznicę urodzin pisarza „Roku Lema” w Centrum Praskim Koneser do 30 listopada dostępna jest bezpłatna wystawa plenerowa, prezentująca wybrane okładki tytułów, które znajdują się w bogatym dorobku tego wybitnego autora nurtu science fiction.

Dzieła Stanisława Lema inspirowały i wciąż inspirują innych artystów. Zostały przetłumaczone na ponad 40 języków, a ich sprzedaż przekroczyła 30 milionów egzemplarzy. Niemal każda książka tego wybitnego pisarza stawała się bestsellerem. Nie dziwi więc, że adaptacje jego twórczości wpisują się w panteon najsłynniejszych produkcji światowego kina. Tylko na podstawie „Solaris” powstały filmy w reżyserii Andrieja Tarkowskiego (1972) i Stevena Soderbergha (2002). Wysoko cenione są także publikacje Stanisława Lema z zakresu filozofii czy krytyki literackiej.

Wystawa „Wizja globalna” w Centrum Praskim Koneser nawiązuje do powieści „Wizja lokalna”, która jest uznawana za jedną z najbardziej oryginalnych w dorobku Stanisława Lema. Eskpozycja przedstawia najpiękniejsze oprawy zarówno polskich, jak i zagranicznych wydań książek zmarłego w 2006 r. autora. Pozycje, jakie można podziwiać, to między innymi: „Solaris”, „Mortal Engines” czy „Astronauci”. Uzupełnieniem prezentowanej kolekcji okładek są wydarzenia towarzyszące.

Pierwsze z nich odbędzie się już 5 listopada w sali kinowej Muzeum Polskiej Wódki

Będzie to pokaz filmu „Pokój” oraz spotkanie z jego twórcami – Krzysztofem Jankowskim i Wojciechem Solarzem. Produkcja ta jest krótkometrażową adaptacją opowiadania „Podróż siódma” z „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema. Widzowie przeniosą się do 2055 roku i poznają trudności, z jakimi musi zmierzyć się kosmonauta – Ijon Tichy. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza od 40 lat polska ekranizacja twórczości tego autora. Podczas drugiego spotkania (26 listopada, również w na terenie Centrum Praskiego Koneser) zaplanowano natomiast prelekcję Szymona Kloski. To uznany krytyk i aktywista literacki, który jednocześnie jest kuratorem trwającego Roku Lema.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenia towarzyszące wystawie można pobierać za pośrednictwem portalu evenea.pl. Ekspozycja „Wizja globalna” to jedna z wielu bezpłatnych i ogólnodostępnych atrakcji literackich, które odbywają się w Centrum Praskim Koneser, w ramach Inspirującej Jesieni Konesera. Wśród nich jest wystawa poświęcona twórczości popularnego Papcia Chmiela, Cykl Międzypokoleniowych Spotkań z Literaturą, czy też Zaczytana Wystawa, dzięki której można pobierać na swój smartfon darmowe audiobooki.

Dodaj komentarz