Nowa powieść Murakamiego

Nowa powieść Murakamiego

Niezwykle intymna, osobista i poruszająca historia, w której Haruki Murakami, odkrywa przed czytelnikiem swoje dzieciństwo i relacje z ojcem. „Porzucenie kota” to według niektórych krytyków jeden z najważniejszych tekstów pisarza opublikowanych w ostatnich latach i stanowiący klucz do zrozumienia wielu jego utworów. To absolutne „must have” dla fanów japońskiego pisarza. W księgarniach 13 kwietnia.

„Porzucenia kota” to esej z którego dowiadujemy się wiele o dzieciństwie i dorastaniu pisarza w niewielkim mieście niedaleko Kobe, jako jedynaka kochającego książki i koty. To również historia skomplikowanych stosunków z własnym ojcem, których echo odbija się w każdej powieści napisanej przez Murakamiego. Okazuje się, że przeżycia wojenne ojca, którymi podzielił się z małym synem, zostały niejako złożone na barki chłopca, który już do końca zmuszony jest dźwigać ten ciężar.

Najnowsza publikacja Murakamiego

To także głos w dyskusji na temat odpowiedzialności Japonii za czyny popełnione w Azji w latach 30. i 40. Pisarz odnosi się również do sytuacji zwykłych żołnierzy zmuszonych do udziału w wojnach. Rozważa znaczenie historii i dowodzi, że każdy z nas jest odpowiedzialny za czyny popełnione w imieniu społeczeństwa czy narodu, do którego należymy, bez względu na to, czy się z nimi zgadzamy, czy nie.

Książka uzupełniona jest o niezwykle nastrojowe ilustracje autorstwa Uli Pągowskiej, graficzki i ilustratorki. To uczta nie tylko literacka, ale też swego rodzaju małe dzieło sztuki.

Haruki Murakami – pisarz japoński, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej. Autor bestsellerowych książek m.in. „Mężczyźni bez kobiet”, „Śmierć komandora”, „Norwegian Wood”, „Kafka nad morzem”, „Na południe od granicy, na zachód od słońca”, „Kronika ptaka nakręcacza” czy „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”.

Dodaj komentarz