W tym roku Ciało/Umysł, jeden z najważniejszych festiwali sztuki tańca i performansu w Polsce, w zupełnie nowej formule. Motywem przewodnim 16. edycji jest czas.
Festiwal Ciało/Umysł zobaczymy w tym roku w nowej, rozbudowanej formule. Czym jest podyktowana zmiana? – Rozszerzamy kalendarz po to, by dać więcej przestrzeni i czasu dla różnych projektów związanych z tańcem współczesnym. Nasza idea polega na coraz mocniejszym wpisywaniu tej fascynującej sztuki w kulturalne życie Warszawy. Kreujemy przy tym wydarzenia znaczące w skali europejskiej – mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektor festiwalu Ciało/Umysł.
Część główna festiwalu, w tym większość spektakli i performance’ów, konferencja poświęcona sztuce tańca oraz projekcje filmów, skoncentruje się na przełomie września i października. Jednak pierwsze wydarzenia odbędą się już w maju i lipcu.
Odkryj nową falę choreografii
Intrygujący wstęp do festiwalu Ciało/Umysł odbędzie się już 13 maja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Przyjdźcie na otwarty pokaz pracy sześciu młodych choreografów, po trzech z Polski i Węgier, biorących udział w międzynarodowym projekcie Time and Dance. Jego współorganizatorami są festiwal Ciało/Umysł, SÍN Arts and Culture Centre w Budapeszcie oraz CSW Zamek Ujazdowski.
– To niezwykła okazja, by zobaczyć, jak rozwija się warsztat młodych artystów, czerpiących z tańca współczesnego i sztuk performatywnych. Otwieramy drzwi sal, które w okresie przygotowań są zamknięte dla widzów. Zachęcam do poznania nowej fali choreografów i przyjrzenia się ich pracy – mówi Edyta Kozak. Wstęp na pokaz jest bezpłatny. Finałowe prace artystów będzie można zobaczyć już jesienią.
Weź udział w premierze „Gali” Jérôme’a Bela
Z kolei 11 i 12 lipca w Nowym Teatrze w Warszawie odbędzie się polska premiera spektaklu „Gala” Jérôme’a Bela, legendy współczesnej choreografii, nazywanego choreografem-filozofem.
– Poszukiwania Bela w obszarze choreografii „non-dance” inspirują twórców na całym świecie. Prowokuje, robiąc to w sposób pełen dystansu i humoru. Łamie m.in. nasze przyzwyczajenia dotyczące podziału na wykonawców i odbiorców sztuki. Dlatego jest to spektakl, w którym bierze się udział, a nie tylko ogląda, odświeżające i oczyszczające doświadczenie – podkreśla Edyta Kozak.
Spektakl jest również swoistym przeglądem historii tańca, w tym form ruchu zaczerpniętych z pop-kultury, tanecznych mód i konwencji.
Czas dla tańca
Ideą festiwalu Ciało/Umysł jest wyszukiwanie najciekawszych nurtów, trendów i technik, prezentowanie nowych tendencji w choreografii i wspieranie śmiałych propozycji artystycznych. To festiwal, który odkrył dla polskiego widza wielu ważnych twórców sztuki tańca. Tworzy równocześnie pomosty do innych form sztuki, stawiając na różnorodność postaw artystycznych i środków ekspresji. Wiodącym motywem 16. edycji festiwalu jest czas.
– To temat obfity w aspekty. Zadamy m.in. pytanie o to, jakie emocje wywołuje dziś taniec sprzed lat, zajmiemy się zawodnością pamięci, nietrwałością czy zapętleniem. Chcielibyśmy również przybliżyć niezgłębione doświadczenie czasu w tańcu. Jak go przeżywać, oszukać nieubłagalnie tykający biologiczny zegar, jak zawrzeć z nim pakt. Dlatego oprócz spektakli przygotowujemy liczne projekty, w których będzie można wziąć udział i doświadczyć różnych sposobów czasu w tańcu – wyjaśnia Edyta Kozak.
W tym roku przedstawienia i wydarzenia festiwalu odbędą się w Teatrze Studio, CSW,
w Nowym Teatrze oraz w Instytucie Goethego w Warszawie.
Festiwal organizowany jest od 1995 roku. W 2001 roku przyjął nazwę Ciało/Umysł. W tym roku odbywa się już 16. edycja festiwalu.