Art Outlet. Sztuka Dawna i Współczesna

sztuka

Dwie wyjątkowe licytacje podczas których można kupić prace uznanych twórców po okazyjnych cenach. Na najbliższych aukcjach Art Outlet 30 czerwca i 2 lipca pojawi się ogromny wybór twórczości najważniejszych artystów, zarówno dawnych mistrzów jak i współczesnych. Wśród twórców sztuki dawnej znaleźli się najsłynniejsi polscy malarze tacy jak: Jacek Malczewski, Wacław Pawliszak czy Henryk Epstein. Z kolei sztuka współczesna to m.in. twórczość Teresy Tyszkiewicz, Koji Kamoji, Jana Dobkowskiego i Edwarda Dwurnika.

Jacek Malczewski to jeden z najwybitniejszych i najbardziej uznanych artystów w historii polskiej sztuki. Na wystawie w DESA Unicum zaprezentowana zostanie wysokiej klasy praca tego młodopolskiego mistrza. Obraz przedstawia Ellenai, bohaterkę poematu Juliusza Słowackiego „Anhelli”. Ta romantyczna literacka postać stała się dla artysty niewyczerpanym źródłem natchnienia. Malczewski przedstawiał ją zarówno w ujęciu symbolicznym, jak i realistycznym. Ellenai Malczewskiego to zarówno złotowłosa, niewinna i oczyszczona z grzechów wygnanka, jak i prezentowana na tym obrazie silna, piękna kobieta okryta sybirskim szynelem i w jakuckiej czapie. Prezentowane dzieło jest jedną z najciekawszych ofert aukcji „Art Outlet. Sztuka Dawna”. 

Literatura była też inspiracją do powstania obrazu Wacława Pawliszaka

Przedstawia on scenę finałową z poematu „Natan Mędrzec” autorstwa Gottholda Ephraima Lessinga. Dzieło jest interpretacją obrazu innego wybitnego artysty, Maurycego Gottlieba. Prawdopodobnie praca powstała w czasie studiów Pawliszaka u Jana Matejki. Swoje dzieło artysta skomponował w szaro-białej kolorystyce. Tę unikatową i niezwykle intrygującą pracę zobaczyć można będzie na nadchodzącej wystawie przedaukcyjnej w DESA Unicum od 19 czerwca. Pojawi się na niej również dzieło Henryka Epsteina. Na początku lat 30. XX wieku jego twórczość weszła w „błękitny okres”. Niezwykle ważne stały się dla artysty wtedy nadmorskie krajobrazy. „Na plaży” to pokaz umiejętności artystycznych Epsteina. Dzieło przedstawia dwie kobiety odpoczywające w towarzystwie kilkuletniego dziecka. Zaprezentowana zostanie również twórczość innych, wybitnych twórców sztuki dawnej takich jak Henryk Hayden, Bolesław Cybis i Jakub Zucker.

Z kolei podczas aukcji „Art Outlet. „Sztuka Współczesna” wylicytować można będzie m.in. pracę niedawno zmarłej Teresy Tyszkiewicz. Prezentowany obraz to przykład kompozycji  zbudowanej z małych metalowych przedmiotów. Dla Tyszkiewicz  szpilki były symbolami „doświadczenia i metafory bólu”. W pracy artystka wykorzystała proces lutowania. W ten sposób szpilki zostały przytwierdzone do metalowej płyty. Niezwykle ciekawe jest też dzieło japońskiego artysty Koji Kamoji. Ten twórca łączy estetykę minimalizmu z symboliką wywiedzioną z duchowości japońskiej. Prezentowane dzieło jest częścią cyklu „średniowiecze”. Kamoji, jako artysta tworzący i mieszkający w Polsce, eksplorował w swojej twórczości wątki związane ze Wschodem i Zachodem. To właśnie wieczny dualizm oraz chęć syntezy dwóch ważnych dla artysty światów i ich wartości były inspiracją dla malarza na przestrzeni lat. Na wystawie oraz aukcji pojawią się również m.in. barwny warszawski pejzaż Edwarda Dwurnika „Wisła” i minimalistyczna błękitna „Kompozycja” Aleksandry Jachtomy.

Art Outlet to cykliczne wydarzenia, które mają zachęcać, zarówno wprawionych koneserów sztuki jak i początkujących kolekcjonerów do poszukiwania prawdziwych okazów, które zdarzają się na tego typu aukcjach. Oferta skomponowana jest w taki sposób, by malarstwem wysokiej próby, wystawionym na licytację w atrakcyjnych cenach zadowolić najbardziej wymagających klientów. Wszystkie obiekty zobaczyć można będzie na wystawie w największym polskim domu aukcyjnym DESA Unicum (przy Pięknej 1A w Warszawie). Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

Wystawa Art outlet. Sztuka dawna: 19-30 czerwca 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Art outlet. Sztuka dawna: 30 czerwca 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/aukcje/art-outlet-sztuka-dawna-p63o/

Wystawa Art outlet. Sztuka współczesna: 24 czerwca –  2 lipca 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Art outlet. Sztuka dawna: 2 lipca 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Dodaj komentarz