Bohaterki literackie, które inspirują. Poznaj ich historie!

Bohaterki literackie, które inspirują. Poznaj ich historie!

Literatura jest świetnym źródłem inspiracji dla osób, które chcą pracować nad swoim charakterem, pragną wprowadzać pozytywne zmiany w życiu i z jeszcze większą siłą dążyć do wyznaczonych celów. Mowa nie tylko o książkach o samorozwoju lub poradnikach, ale także o znanych powieściach, które być może masz na swojej półce! Znajdziesz w nich bohaterki, które nie przepraszają za to kim są, pewnym krokiem idą po swoje i mimo, że w rzeczywistości nie istnieją, warto brać z nich przykład w wielu aspektach życia. Nie bez powodu są znane w popkulturze na całym świecie, a każdą z nich można zobaczyć nie tylko w książkach, ale i na ekranie! O kim mowa?

– Odważna, silna, pewna siebie, biorąca sprawy w swoje ręce – wiele kobiet chciałoby opisać się takimi słowami, lecz czasem coś je powstrzymuje. Warto wzorować się na rzeczywistych autorytetach, bohaterkach z prawdziwego życia, takich jak obrończynie praw człowieka, naukowczynie, działaczki społeczne. Literatura również dostarcza nam silnych postaci kobiecych, które od lat są inspiracją do zmian nawet na swoim małym podwórku, w codzienności, która czasem przytłacza i nie pozwala ruszyć z miejsca – mówi Martyna Wołosewicz z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.

Które bohaterki literackie będą świetną motywacją w dążeniu do celu i życiową inspiracją? Poznaj trzy silne charaktery z książek i filmów – może staną się Twoimi idolkami!

Wytrwała i mądra – Yennefer z Vengerbergu

Czarodziejka z serii książek o Wiedźminie nie miała łatwego życia: urodziła się zdeformowana, a jako dziecko nie zaznała rodzinnego ciepła i miłości. Została oddana przez matkę do szkoły dla czarodziejek, gdzie przeszła trudne szkolenie i próbę samobójczą, jednak mimo wszystko stała się potężną czarodziejką. Jej determinacja i wytrwałość mogą inspirować wszystkie kobiety do podejmowania działań i dążenia do swoich celów. Yennefer jest bystra, ma cięty język i wybuchowy charakter. Nie warto mieć w niej wroga, gdyż przebiegłość i intelekt dają jej przewagę we wszelkich potyczkach. Poza tym ma oczywiście magiczne moce – szkoda, że takie umiejętności istnieją tylko w świecie fantastyki, bo przydałaby się wielu z nas!

– Yennefer wzbudza sporo kontrowersji wśród czytelników – niektórzy mają ją za wyrachowaną i chłodną, jednak w stosunku do swoich bliskich jest kochająca i troskliwa. Mimo wielu romansów jedyną prawdziwą miłością Yennefer był Geralt, a młodą Ciri traktowała jak córkę. Nie mogła mieć dzieci, dlatego swoje uczucia macierzyńskie przelała na podopieczną – chciała nauczyć ją wszystkiego, co sama umiała i wychować ją na mądrą kobietę, odważną wojowniczkę i mądrą czarodziejkę – mówi Martyna Wołosewicz z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl

Nie zawsze w życiu dostajemy to, czego pragniemy, jednak za przykładem Yennefer możesz wytrwale dążyć do swoich celów lub znaleźć inny sposób na szczęście i spełnienie. Czarodziejka z książek Andrzeja Sapkowskiego to świetna inspiracja dla kobiet, które potrzebują impulsu do podjęcia działań dla dobra swojego i swoich bliskich.

Lisbeth Salander, czyli dziewczyna z tatuażem smoka

Lisbeth Salander to bohaterka cyklu powieści Millennium stworzonej przez Stiega Larssona. Młoda, drobna, zamknięta w sobie dziewczyna jest hakerką i swego rodzaju wojowniczką – demaskuje i wymierza kary mężczyznom znęcającym się nad kobietami. Przeżyła traumatyczne dzieciństwo, jest gniewna i ma skłonności do agresji, jednak potrafi odróżniać dobro od zła i kieruje się wewnętrznym kodeksem moralnym. Niewątpliwie jest to postać skomplikowana i nie każdemu przypadnie do gustu, jednak warto znać jej historię i tak jak ona, kroczyć przez życie z odwagą. Oczywiście nie chodzi dosłownie o to, byś zrobiła sobie tatuaż! Jednak, jeśli chcesz wyrazić siebie poprzez swój wygląd, a powstrzymuje cię strach przed opinią innych – weź przykład z Lisbeth Salander, która dumnie nosi swoje kolczyki i tatuaże, jeździ na motocyklu i trenuje boks. Nie przepraszaj za to jak wyglądasz i jaka jesteś – ubieraj się i podejmuj działania w zgodzie ze sobą. Lisbeth to także doskonały przykład osoby zdeterminowanej i dążącej do wyznaczonych celów – warto zauważyć, że jest przygotowana na każdą sytuację i działa według wcześniej opracowanego planu. Jeśli miewasz problemy z realizowaniem do końca swoich przedsięwzięć, zainspiruj się nią i działaj zgodnie z wyznaczonym harmonogramem. Bohaterka mimo przeciwności losu potrafi zadbać o siebie, ma wewnętrzną siłę oraz inteligencję i spryt, dzięki którym radzi sobie w brutalnym świecie opisanym w Millennium. Co ciekawe, inspiracją dla Stiega Larssona do stworzenia postaci Lisbeth Salander była inna szwedzka bohaterka literacka – Pippi Langstrumpf – mała feministka o niezwykłej sile, która nie znosiła wszelkich nakazów i zakazów. Czyż nie brzmi to znajomo?

Dodaj komentarz