Cykl dokumentalny „Jak żyć zdrowo?” w ARTE.tv

filmy dokumentalne

Czy mleko matki może być cudownym remedium na raka? Co powoduje chroniczne zmęczenie, na które nie ma lekarstwa? Czy antybiotyki sprawią, że wytworzą się super bakterie, które już niedługo będą główną przyczyną przedwczesnych zgonów? I w końcu – kiedy naprawdę następuje śmierć i kiedy można pobrać narządy do przeszczepu? To tylko kilka pytań, które dokumentaliści zadają ekspertom, lekarzom i  genetykom. Filmy w cyklu „Jak żyć zdrowo?” można obejrzeć za darmo na platformie VOD ARTE.tv https://www.arte.tv/pl/ .    

W sierpniu ARTE.tv pokaże cykl pięciu dokumentów o zdrowiu i tematach rzadko poruszanych w mediach. Reżyserzy filmowi spotykają się z ekspertami, by rozjaśnić wiele kwestii, które wymagają głębszego spojrzenia. Poruszają sprawy takie jak antybiotyki, których skutkiem ubocznym może być powstanie odpornych na leczenie super bakterii, przyczyniających się do przedwczesnej śmierci wielu osób, zespół chronicznego zmęczenia, który pozbawia energii do życia i na razie nie jest znana przyczyna tej dolegliwości ani nie ma na nią lekarstwa, mleko matki, które zawiera wiele cudownych właściwości dla dorosłych, temat powięzi i ich roli w leczeniu bólu, a także kwestie etyczne i medyczne, kiedy naprawdę następuje śmierć i można pobrać narządy od dawcy.

Zespół chronicznego zmęczenia, Niemcy, 2021

Masz wrażenie, jakby ktoś wyciągnął wtyczkę. Światła gasną, karuzela zwalnia, muzyka cichnie. Upadasz. Nic nie możesz z tym zrobić. Zaczynać czuć się chory/a. I trwa to lata. Nie masz energii na nic. Miliony ludzi cierpią na syndrom chronicznego zmęczenia (ME/CFS): skrajne i uporczywe wyczerpanie, na które nie ma lekarstwa. Na podstawie zeznań pacjentów i badaczy twórcy tego dokumentu zagłębiają się w postawione do tej pory hipotezy dotyczące przyczyn tej choroby.

Mleko matki – cudowny eliksir, Niemcy, 2018

Mleko matki, najstarszy pokarm świata to arcydzieło ewolucji. Mimo licznych prób i badań wciąż nie ma idealnego zamiennika. Co wpływa na jego cudowne właściwości? Eksperci na całym świecie starają się odkryć sekrety mleka matki. Ma tak złożoną strukturę, że wciąż nie znamy nawet wszystkich jego składników. Wciąż nie zidentyfikowaliśmy tych występujących w małych ilościach elementów, które mogą pełnić bardzo istotną funkcję.

Dorośli też chcą korzystać z zalet tego niezrównanego produktu natury. Popyt na mleko naturalne jest ogromny, również w dziedzinach niezwiązanych z dziećmi, np. w kulturystyce. Mleko matki to trik znany tu od dawna. Jak działa mleko matki? Czy naprawdę tkwi w nim nieodkryty potencjał? Czemu jest tak wartościowe? Jak działają jego składniki? Jak długo karmić dziecko piersią? To tylko kilka z pytań, na które nie mamy odpowiedzi. Znane są pozytywne skutki karmienia piersią. Wcześniaki i noworodki karmione piersią rzadziej mają problemy trawienne. Rzadziej łapią infekcje i lepiej rozwijają się umysłowo. Ryzyko wystąpienia astmy i chorób układu oddechowego jest niższe. Szczególnie obiecujące jest niedawne odkrycie szwedzkich badaczy: mleko kobiece zawiera substancję, która w ciągu kilku godzin zabija komórki nowotworowe bez niszczenia innych tkanek. Udało im się już sztucznie odtworzyć tę substancję. Teraz przygotowywane są pierwsze badania kliniczne, aby sprawdzić, jak uzasadnione mogą być nadzieje na lek, który mógłby raz na zawsze zrewolucjonizować terapię przeciwnowotworową.

Penicylina – rewolucja w medycynie, Niemcy, 2017

Historia antybiotyków od odkrycia penicyliny przez Alexandra Fleminga w 1928 roku po odkrycie jednego z najbardziej niekorzystnych efektów ubocznych: pojawienia się bakterii odpornych na antybiotyki. Czy rzeczywiście będą one jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów już w 2050 roku?

Powięzi, Niemcy, 2016

Świat zaczyna mówić o powięzi – ukrytej tkance łącznej, która otacza całe nasze ciało, osłaniając mięśnie i „trzymając” nasze ciało razem. Jaką rolę odgrywa? Czy poznanie jej pomoże nam w stworzeniu nowych terapii i metod leczenia np. bólu pleców? Twórcy przedstawiają najnowsze wyniki międzynarodowych badań.

Dawstwo narządów – spór o śmierć mózgu, Niemcy, 2017

Kiedy potencjalny dawca może zostać uznany za zmarłego? Od 1968 roku nie tylko zatrzymanie akcji serca, ale i zatrzymanie pracy mózgu jest uważane za kryterium zgonu. Jednak coraz więcej naukowców zaczyna mieć wątpliwości. Medycyna transplantacyjna potrzebuje jasnych reguł, inaczej nie będzie miała prawa pobierać narządów. Kiedy dawcy naprawdę nie żyją?

Dodaj komentarz