U siebie w różnych światach. Premiera filmu „Pomiędzy”

premiera filmu

Uciekali przed wojną, prześladowaniem, szukali szansy na lepszą edukację dla siebie i swoich dzieci. Bezpieczną przystań znaleźli w Polsce. W niedzielę 20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy – święto, które ma upamiętniać odwagę i siłę uchodźców i uchodźczyń do stworzenia sobie nowego miejsca na ziemi. Z tej okazji Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie organizuje pokaz filmu dokumentalnego „Pomiędzy” o imigrantkach i imigrantach we współczesnej Polsce. Premiera odbędzie się  20 czerwca o godzinie 18:00 na YouTube.

Desi pochodzi z małej wioski w Tybecie, zawsze chciała się kształcić. By dojść do szkoły, w której edukacja była na niskim poziomie, a dodatkowo stosowano kary cielesne, musiała iść cały dzień pieszo. Elmi pochodzi z Somali i był weterynarzem. Z kraju uciekł przed wojną domową, z dnia na dzień, tak jak stał wskoczył do łodzi. Kim przyjechał z Wietnamu na wymianę naukową, zakochał się i został. Miriam z rodziną opuściła Syrię, by szukać schronienia przed szalejącą wojną i przemocą. Zoi, pochodząca z Krymu, przyjechała na studia, i po aneksji Krymu nie czuje, że to nadal jest jej dom. Pięć osób o niezwykłej energii i sile zostały uchwycone w dokumencie Marty Bogdańskiej i Mayi Teryaki „Pomiędzy”. Film pokazuje, jak różne motywacje i doświadczenia, przywiodły wszystkich do jednego miejsca – do Polski.

 

Film zostanie udostępniony szerokiej publiczności 20 czerwca o godzinie 18:00 na kanale Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie na YouTube

– W temacie migracji, często jesteśmy zalewani informacjami o danych liczbowych, statystykach. Przy nich znikają osobiste historie, jednostkowe wybory. Rodzi się, więc obojętność, a ludziom łatwiej jest generalizować i upraszczać. Poprzez film chcemy pokazać konkretne osoby, które przyjechały do Polski i tu zamieszkały. Chcemy, żeby widz po obejrzeniu filmu postawił sobie pytania: czy polityka wobec uchodźców/uchodźczyń jest słuszna i ja sam powinienem się bać migrantów/migrantek, czy raczej im pomagać – mówi współtwórczyni filmu Marta Bogdańska. Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców z kwietnia 2021 r. ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiada aktualnie prawie 470 tys. osób głównie z Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Jak podaje Urząd to wzrost o 5 proc. względem zeszłego roku. – Polska historycznie jest krajem wielu kultur i tożsamości, także cieszymy się, że ostatnie lata pokazują powrót do tradycyjnej polskiej otwartości. Chcielibyśmy, żeby szła za tym także tolerancja i akceptacja odmienności. Korzyść w sytuacji przyjmowania imigrantów jest przecież obopólna – kraj przyjmujący może pomóc imigrantom i imigrantkom w integracji, ale także odwrotnie, osoby przyjeżdżające wzbogacają społeczeństwo, dają szansę na budowania lepszej przyszłości opartej na otwartości i różnorodności – komentuje Joanna Maria Stolarek, dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie.

Dokument Marty Bogdańskiej i Mayi Teryaki pokazuje pięć osób w różnym wieku, różnej płci, odmiennej narodowości. Łączy ich jeden wspólny cel: wyruszyć do nowego, lepszego świata. Desi, Elmi, Kim, Miriam, Zoi, tak jak wielu imigrantów i imigrantek, pomimo braku znajomości kultury i języka, setki kilometrów od domu, musieli poradzić sobie w nowej rzeczywistości, zaadaptować do obcego świata. Wyruszyli ze swoich ojczyzn, zostawiając dorobek życia, często rodzinę i przyjaciół, by dać sobie i swoim najbliższym szansę na lepsze życie. Dokument opowiada o tym, co udało się im osiągnąć, a co stracili bezpowrotnie, o tym, jakie mają plany na przyszłość i czy w końcu odnaleźli swoją tożsamość pomiędzy krajami, kontynentami, czy jednak są zawieszeni gdzieś pomiędzy.

Film „Pomiędzy” jest częścią projektu Exilium, który Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie realizuje aby pokazać zjawisko migracji jako integralny proces funkcjonowania nowoczesnych, zróżnicowanych społeczeństw w kontekście globalnych zależności. Projekt prowadzony jest we współpracy z doświadczonymi trenerkami i trenerami oraz aktorkami i aktorami. Zawiera on różnorodną ofertę bezpłatnych działań edukacyjnych poświęconych migracjom. Skierowany jest w pierwszej kolejności do młodzieży szkolnej, ale także do studentów i studentek oraz kadry pedagogicznej. Więcej informacji o Exilium na stronie: pl.boell.org/pl/o-migracji-w-polsce

Dodaj komentarz