zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmRecenzje › 11. Planete+ Doc Film Festival: "Miara wszechrzeczy" - historie rekordów Guinnessa /recenzja filmu/

11. Planete+ Doc Film Festival: "Miara wszechrzeczy" - historie rekordów Guinnessa /recenzja filmu/

Filmem Sama Greena rozpoczął się 11. Planete+ Doc Film Festival. Reżyser wykorzystuje w swojej opowieści historie … rekordów Guinnessa.

.html
 Plakat filmu

Sam Green występuje w roli narratora swojej opowieści. Dowodząc, że film – obojętnie czy dokumentalny, czy fabularny – jest w swej istocie fascynującą historią, jak za czasów Homera. Jest także spotkaniem, podczas którego twórca dzieli się bezpośrednio swoją narracją ze słuchaczami, a jednocześnie widzami. Bo współczesny Homer opowiada nie tylko za pomocą słowa, ale również obrazami. Te zaś pojawiają się w rytmie dramaturgicznym granej na żywo muzyki, również podobnie jak za czasów wędrownych aojdów.

O czym jest "Miara wszechrzeczy"? Otóż Green wykorzystuje w swojej opowieści historie … rekordów Guinnessa, poczynając od przedstawienia braci bliźniaków, którzy ową księgę rekordów stworzyli (jest to wątek wymyślony przez Greena). Opowieść to wielowątkowa, można by rzec: polifoniczna, pełna dygresji, cudownego poczucia humoru, refleksji i twórczej wyobraźni.

Wątki przenikają się albo stanowią wobec siebie kontrapunkty tej opowieści, zaskakują pointami, niekiedy śmieszą albo wzruszają. Jak choćby historia "najwyższego człowieka", który stał się z tego powodu osobą medialną, pokazywaną chętnie z "najniższym człowiekiem świata", dopóki ktoś inny nie pobił tego rekordu. Zanim to się jednak stało, nasz bohater – znany dzięki swemu wzrostowi w całym świecie – uratował życie pewnemu delfinowi, wyciągając z jego wnętrzności połknięty kawał plastyku, który zagrażał życiu  ryby. Ktoś pomyślał, że najwyższy człowiek ma z pewnością najdłuższą rękę i nie mylił się. Ale to nie koniec tej historii. Najwyższego człowieka zobaczyła w telewizji podczas ratowania delfina pewna kobieta o zwykłych wymiarach, pomyślała, że to na pewno dobry człowiek, skoro zadał sobie tyle trudu, by uratować czyjeś życie, więc … wyszła za niego za mąż. W rezultacie oglądamy szczęśliwą, choć nietypową rodzinę, a ponadwymiarowy człowiek wyraża radość, że nie jest już sam…

Takich zabawnych, a przy tym poruszających historii, jest w filmie Greena wiele. Czasami reżyser, nie mogąc wykorzystać żadnych materiałów archiwalnych, wprowadza do filmu stworzone przez siebie, odpowiednio je stylizując i komentując. Tak jak w przypadku historii człowieka, którego siedmiokrotnie raził piorun, a który jednak nie umarł z tego powodu, ale śmiercią samobójczą. Takie historie uruchamiają wyobraźnię…

Jest w filmie Greena nie tylko wiele interesujących opowieści, są także cudowne, poetyckie opisy, np. drzew, które uchodzą za najstarsze: niezwykły widok poskręcanych w nienaturalny sposób pni i gałęzi – do kontemplacji i przemyśleń.

Tak więc 11. Planete+ Doc Film Festival rozpoczęło we Wrocławiu dzieło absolutnie unikalne  i niezwykłe. Właśnie przez swoją bezpośrednią narrację, która jest nie tylko splotem słowa, obrazu i dźwięku, ale przede wszystkim spotkaniem twórcy z widzami i słuchaczami. Spotkaniem niepowtarzalnym i pięknym.

 

W tym roku, podczas jedenastej edycji festiwalu (a we Wrocławiu trzeciej), będzie można obejrzeć aż 80 najlepszych filmów  dokumentalnych i spotkać się z ich twórcami (reżyserami, producentami, operatorami) i bohaterami. Projekcjom towarzyszyć będą debaty, spotkania z twórcami, wystawy,  warsztaty, wykłady mistrzowskie, a także koncerty i imprezy muzyczne.

Siedemnaście filmów nominowanych do nagrody Millenium weźmie również udział w konkursie o Grand Prix Dolnego Śląska – Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Wyjątkowym wydarzeniem będzie retrospektywa twórczości Jacka Bławuta – obszerny przegląd twórczości wybitnego polskiego dokumentalisty, który będzie również gościł we Wrocławiu. Pokazom filmów będą towarzyszyły koncerty i imprezy w klubie festiwalowym "Bułka z masłem”.
 Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Podoba mi sie to,ze autor tego filmu skupia sie na rekordach "naturalnych",ktore nie zaleza od pomyslowosci (lub jej braku) osob je bijacych .Moze ta produkcja znajdzie sie w programie retrospektywy festiwalu?

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi