zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaArtykuły › 2016 w kulturze: Najlepsze polskie płyty roku. Posłuchaj!

2016 w kulturze: Najlepsze polskie płyty roku. Posłuchaj!

Płyty roku 2016


W naszym podsumowaniu roku najlepsze polskie albumy. Większość z nich prezentujemy Wam w całości!

 

Poznaj nasze pozostałe podsumowania roku:

najlepsze filmy polskie

najlepsze filmy zagraniczne

najlepsze spektakle teatralne

najlepsze polskie piosenki roku

najlepsze zagraniczne piosenki roku


DAGADANA - MERIDAN 68 (Karrot Komando)

Punkty na mapie mówią same za siebie. O płycie "Meridan 68" pisały najważniejsze zagraniczne serwisy zajmujące się muzyką etniczną. A sam zespół dotarł ze swoimi koncertami aż do Chin. Nie bez powodu. Wśród utworów zamieszczonych na nowym albumie znalazła się autorska interpretacja "Kanding Qingge" - jednej z najpopularniejszej pieśni ludowej w środkowej Azji. Dowód na to, że Dagadana spogląda daleko poza horyzont słowiańskiego folkloru. Choć to on wciąż stanowi dla zespołu główny punkt odniesienia. Na "Meridan 68" słychać melodie z Kurpiowszczyzny, Wielkopolski, jak i zza wschodniej granicy. Adaptowane na grunt nowocześnie zaaranżowanej muzyki z pogranicza jazzu, elektroniki, a nawet popu (kto nie zanuci sobie choć raz "Siałem proso na zagonie"?). Opatrzone fenomenalnym śpiewem Dagmary Gregorowicz i Dany Vynnytskiej. Ich harmonijne wokalizy to chyba  najlepsza wizytówka kulturowej wymiany między Polską a Ukrainą.

 

Posłuchaj płyty w całości!

 

HAŃBA! - HAŃBA! (Antena Krzyku)

Orkiestry podwórkowe to nie tylko stołeczna tradycja. Przed wojną zaistniała również pod Wawelem. W dzielnicy Podgórze, gdzie do boju zagrzewała miejscowa Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa. Tak przynajmniej twierdzą krakowscy muzycy, odpowiedzialni za projekt Hańba! Puszczając oko do słuchacza, ale też nieźle dając do wiwatu. Archaiczne instrumentarium służy tu bowiem generowaniu surowej, niemal punkowej energii. A oprócz swojskich podwórkowych rytmów pojawiają się i odniesienia do muzyki klezmerskiej. Nie bez znaczenia jest towarzysząca tym skocznym utworom warstwa tekstowa. Czerpiąca zarówno z klasyki międzywojennej poezji, jak i własnych mocno współczesnych obserwacji. Bo też trudno o bardziej aktualny przekaz. "Hańba!" nie tylko muzycznie trafia w punkt.

 

Posłuchaj płyty w całości!

  

KRISTEN - LAS (Instant Classic)

Szczeciński zespół pozostając wierny obranej niegdyś konwencji, o dziwo unika losu wielu epigonów. "Las" to w większości instrumentalna muzyka, która gdzieś tam kojarzy się z post-rockiem, zespołami typu Tortoise, Mogwai czy Trans AM. A jednak twórczość Kristen od lat cechuje własna tożsamość. Perfekcyjne zgranie, ale też rozmach, którego nawet z trwającej niewiele ponad 4 minuty "Amiry" tworzą epicką mini-suitę. "Las" wypełniają bliskie muzyki filmowej działające na wyobraźnię pejzaże dźwiękowe. Choćby wyłaniająca się z chaosu kraut-rockowa "Wyspa". Albo mroczny, kreujący zawiesistą atmosferę utwór tytułowy. Grupa nie zamyka się zarazem w gitarowym brzmieniu, wprowadzając nie mniej przesterowane aranże elektroniczne. "Las" to nie tylko zbiór kompozycji, co muzyczny monolit. Warto dać mu szansę.  

 

Posłuchaj płyty w całości!

  

TACO HEMINGWAY - MARMUR (Asfalt Records)

Przyszłość hip-hopu czy herezja wobec "przekazu ulicy"? Taco Hemingway vel Filip Szcześniak jak chyba żaden inny młody polski raper przełamał bariery i uprzedzenia słuchaczy. Trafiając zarówno do wielbicieli rymów, jak i tych, którzy za tego typu twórczością nie przepadają. Bez pójścia na artystyczne kompromisy. Świadczy o tym choćby płyta "Marmur". Chwilami przypominający słuchowisko koncept - album, na którym Szcześniak okazuje się nie tyle bystrym obserwatorem rzeczywistości, co twórcą świadomym własnych ograniczeń. Stąd np. boleśnie szczery "Żywot", ale i cała otoczka autotematycznej opowieści o wizycie w trójmiejskim hotelu. "Marmur" to jeden z tych materiałów, który najlepiej wypada przy całościowym odsłuchu. Tylko wtedy można docenić i finezję rymów Hemingway'a i pełną elektronicznych smaczków, mroczną muzykę Rumaka.

 

Posłuchaj płyty w całości!

  

BRODKA - CLASHES (Kayax)

Mówienie o "polskości" ostatniego albumu Brodki trochę mija się z celem. "Clashes" to przecież produkcja w pełni międzynarodowa, zrealizowana z myślą o zagranicznym rynku, będąca rezultatem iście kosmopolitycznej kariery. Brodka zdecydowała się nagrać materiał anglojęzyczny i pozbawiony przebojowości "Grandy". Zbiór zróżnicowanych autorskich piosenek, w których porusza najbardziej bolesne tematy (jak śmierć i wojna), stosuje bogate, akustyczne aranżacje i prezentuje niezwykle szeroką skalę możliwości wokalnych. "Clashes" cechuje skupienie, zaduma, ale też mrok, które potrafią zawładnąć słuchaczem. Choć trochę żal braku polskich tekstów.

przeczytaj naszą recenzję 

 

Posłuchaj płyty w całości!

  

FISZ EMADE TWORZYWO - DRONY (Agora)

Jeśli jest jeszcze ktoś, któremu duet Fisz Emade kojarzy się z artystowskim hip-hopem, niech sobie włączy "Fanatyków". I przeciera oczy ze zdumienia. Ta wiele mówiąca o polskiej rzeczywistości ballada ujmuje zarówno refleksyjnym śpiewem, jak i symfonicznym aranżem. A takich chwytających za serce utworów jest na "Dronach" więcej. Choćby podniosłe "Biegnij dalej sam". Bracia Waglewscy uciekli nie tylko z rapowego getta, ale i zostawili za sobą rockową surowiznę projektu Kim Nowak. "Drony" to eklektyczna porcja muzyki mieniąca się wieloma gatunkami. Psychodelia "Krętych dróg", smyczkowy minimalizm "Ducha" czy folkowe akcenty "Komputera" - dla Fisza i Emade nie ma tutaj żadnych barier stylistycznych. A singlowy synth-popowy "Telefon" to jedynie namiastka bogactwa, jakie słuchacz znajdzie na albumie.

 

 

JULIA MARCELL - PROXY (Mystic)

Mało kto spodziewał się, że Julia zaśpiewa po polsku. A jeszcze bardziej, iż zaśpiewa w takim brawurowym stylu. "Proxy" to teksty błyskotliwe, pozbawione oczywistych przenośni, bawiące się nie tylko skojarzeniami, ale i rodzimą popkulturą z lat 80. Śpiewane przez Marcell w lekki, bezpretensjonalny sposób, który odpowiada strukturze większości kompozycji. Kompozycji zaraźliwie przebojowych. Warto było czekać na ów powtórny debiut artystki.

 

 

TEN TYP MES - AŁA (Alkopoligamia)

Ten Typ tak ma. Raz rzuci rapową nawijką, raz pośpiewa sobie z soulowym zacięciem. Tu poprosi o wokalną pomoc Dawida Podsiadło i Izę Lach, tam skorzysta z producenckiej opieki Jacka Lachowicza lub kompozycji Korteza. Ten Typ bez wątpienia unikania zaszufladkowania. "Ała" to jak na standardy hip-hopowe prawdziwy muzyczny kosmos; funk, jazz, elektronika czy nawet rock. Mes spaja ten kalejdoskop przenikliwymi, choć często dosadnymi tekstami. Bo to wciąż jest hip-hop.  

 

Posłuchaj płyty w całości

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
 • Żadna z proponowanych płyt mnie nie przekonała. Wydaje się mi, że część płyt to propozycje mocno niszowe skierowane do odbiorcy o ukształtowanych gustach muzycznych.

 • Najlepszą polską płytą roku jest płyta Brodki. Niestety pozostałe zaprezentowane w zestawieniu prezentują style muzyczne, które mi nie odpowiadają. Szkoda, że zabrakło wielu naprawdę dobrych publikacji.

  • na przykład jakich publikacji zabrakło?

 • Mi większość zestawienia bardzo odpowiada, są to moje klimaty i mój gust. Brodka miała świetną płytę, chociaż mam wrażenie, że bardzo mało rozgłosu z nią było, za mało. Oprócz tego Taco Hemingway, Ten Typ Mes i oczywiście Fisz, którego płyta wyszła w końcówce roku.

 • Większość zaproponowanych płyt była znakomita , pytanie tylko dlaczego tak świetna muzyka jest tak mało znana a w radio tych piosenek prawie nie ma, a zamiast nich atakuje się nas pseudo muzyką.

 • moim zdaniem płyta Moniki Brodki jest genialna.

 • Brodka jak zwykle pokazała, że jest artystką przez duże A. Od początku chylę czoła nad jej talentem. 2016 rok obfitował w wiele udanych polskich produktów muzycznych. Julia Marcell - bardzo dobra płyta. A do redakcji - dziękuję, że udostępniliście powyższe płyty do darmowego odsłuchu, odkryłam kilka nowości <3

 • Sorry taco, Drony, drony i jeszcze raz drony, oprocz tego Brodka i Bovshka:)

 • Z tego zestawienia znam tylko trzy plyty (Brodka,Fisz/Emade/Tworzywo.Julia Marcell),ale uwazam je za bardzo udane. Natomiast chce napisac o swoim bardzo pozytywnym zaskoczeniu.To plyta Julii Pietruchy.Spodziewalam sie kolejnych "treli" celebrytki,a okazalo sie,ze to calkiem fajny album.

 • Monika Brodka to dla mnie zdecydowany numer jeden wsrod polskich plyt.Bardzo podobala mi sie rowniez ostatnia plyta Julii Marcell i doceniam krazek Fisz,Emade,Tworzywo.Calkiem dobry byl rowniez "Blysk" Hey.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi