zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaAktualności › Albert Camus: 103. urodziny autora 'Dżumy'

Albert Camus: 103. urodziny autora 'Dżumy'

Albert Camus
fot. Wikipedia/domena publiczna

Algiersko-francuski pisarz i filozof jest jednym z najbardziej oryginalnych twórców ostatniego stulecia. W Polsce Albert Camus kojarzy się głównie ze szkolną lekturą, czyli "Dżumą".

Wcale nie najlepsza

Przez wielu krytyków właśnie to dzieło jest uznawana za najsłabsze (bo najmniej subtelne) w jego twórczości. Opisuje tu losy pewnego miasta objętego kwarantanną z powodu właśnie dżumy. Camus wali czytelnika obuchem po głowie, co jakiś czas wprowadzając dość jednowymiarowe, manicheistyczne postaci, bez polotu i przemyślenia.

Jeżeli jednak zagłębimy się bardziej w jego twórczości, to otworzy się przed nami ponury świat nieoczywistości. Człowiek-Camus zostaje w swojej samotni, obserwuje i opisuje świat, nie taplając się jednak w bagnie subiektywizmu, ale w zgodzie ze swoją egzystencjalną naturą, szuka pewnych obiektywizmów, które dotykają ludzkość.

Obserwator indywidualistów

W "Obcym" pisarz świetnie przedstawił nieprzystawalność niejednorodnych osobników, indywidualistów, którzy są konsekwentnie wykluczani z tego powodu ze społeczeństwa. Świetna jest również powieść "Upadek" - główny bohater prowadzi tu rozmowę z czytelnikiem, określa siebie jako ex-sędziego-pokutnika ludzkich sumień.

Pisarz egzystencjalista

Oprócz pisarstwa Camus zajmował się również filozofią. Uznawany jest za jednego z głównych przedstawicieli egzystencjalizmu, co przejawia się częstokroć również w jego twórczości pisarskiej. Przez pewien czas był również przyjacielem Sartre’a, ale indywidualizm obu osobników nie pozwolił im na dłuższą znajomość.

Cierpienie i bieda

Historia życia samego pisarza jest również ponura co jego twórczość. Urodził się 7 listopada 1913 roku w Algierii. Biedna, robotnicza rodzina pisarza nie była w stanie zapewnić mu odpowiedniego wykształcenia. Udało się to jednak jego wychowawcy, który załatwił mu stypendium. Po wyjeździe z Algierii trafił do Europy, gdzie szybko stał się jednym z najważniejszych intelektualistów swoich czasu. Cierpienie i bieda, którego był świadkiem w Algierii wpłynęło mocno na jego postrzeganie rzeczywistości, co naturalnie skłoniło go do wstąpienia w szeregi partii komunistycznej, z której to dość szybko go wyrzucono ze względu na „rozbieżność zdań”. Zmarł w wypadku samochodowym w wieku 46 lat, gdy wracał do Paryża ze swoim wydawcą, wioząc jednocześnie szkic powieści "Pierwszy człowiek".

Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl.


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Dżumę pamiętam jeszcze z czasów szkolnych. nie jestem w stanie powiedzieć, jak bardzo ją wtedy przeżyłam. Dziś, gdy wracam do niej po wielu latach, za każdym razem czuję to samo: obcuję z literaturą najwyższych lotów. I takiej mi dziś po prostu bardzo brakuje.

  • Są książki, których się nie zapomina i tak jest z "Dżumą" A. Camus.

  • Kiedy slysze:Albert Camus,to do glowy przychodza mi od razu:wlasnie "Dzuma","Obcy",oraz "Upadek".

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi