zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › BZ WBK Press Foto 2016: Wystawa laureatów konkursu /zdjęcia/

BZ WBK Press Foto 2016: Wystawa laureatów konkursu /zdjęcia/

[wszystkie zdjęcia - mat. prasowe Państwowa Galeria Sztuki, podpisy poniżej artykułu]

Od 5 sierpnia w Sopocie plony prestiżowego konkursu fotografii prasowej. Zobaczcie zwycięskie zdjęcia BZ WBK Press Foto.

Nie posiada takiego zasięgu, ani estymy jak World Press Photo. Zainteresowanie ze strony jego uczestników stanowi jednak wystarczającą rekomendację. Do tegorocznej edycji ponad 6 tys. zdjęć autorstwa 348 fotoreprterów. To obrazy, które często uchodzą uwadze przy lekturze codziennej prasy i internetu. A przecież same w sobie stanowią cenne źródło poznawcze. Na pokonkursowej wystawie BZ WBK Press Foto znalazło się aż 156 takich zdjęć.

5 sierpnia ekspozycja zawitała do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Prezentowane są zdjęcia nagrodzone w 5 konkursowych kategoriach. To Wydarzenia, Życie Codzienne, Sport, Człowiek, Kultura i Sztuka oraz Przyroda.

Wśród obecnych na wystawie prac znalazły się oczywiście te najważniejsze - zwycięskie. Można zatem zobaczyć nietypowe "Zdjęcie roku". Nietypowe, gdyż Joanna Mrówka z agencji FORUM uchwyciła niepozorną, rodzinną codzienność.

Niezwykła historia towarzyszy natomiast fotografii, która zajęła II miejsce w kategorii Przyroda. Paweł Wyszomirski uchwycił moment osobliwego selfie, które opiekunka goryli robi sobie wspólnie z młodym osobnikiem o imieniu Gwit.

Jak mówi autor zdjęcia:

Ta sytuacja wydarzyła się dość niespodziewanie, ale z jakiegoś powodu od razu wydawała mi się wyjątkowa. Są takie fotografie, o których wie się, że są w jakiś sposób specjalne już w czasie ich wykonywania. Pod względem czasu reakcji i samego zrobienia zdjęcia to była raczej fotografia uliczna, cieszę się więc, że zdjęcie wykonane w ten sposób nabrało symbolicznego znaczenia i wielowymiarowości. To moim zdaniem największa sztuka w fotografii.

Sopocką wystawę można oglądać jeszcze do 24 sierpnia. Towarzyszy jej m.in. konkurs dla najmłodszych na Moje ZDJĘCIE ROKU.


Powyżej wybrane nagrodzone zdjęcia. W kolejności prezentowania galerii:

1. Zdjęcie Roku – Joanna Mrówka (FORUM Polska Agencja Fotografów)

2. Kategoria Przyroda - II miejsce – Paweł Wyszomirski (TESTIGO Documentary)

3. Nagroda Banku Zachodniego WBK – Maciej Gillert (Media Pictures)

4. Kategoria Kultura i Sztuka - II miejsce – Tomasz Lazar (freelancer)

5. Kategoria Kultura i Sztuka -III miejsce -Michał Szlaga (freelancer)


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Jezeli tylko mam taka okazje,to staram sie obejrzec wystawe zwycieskich prac kolejnych konkursow World Press Photo.Skoro wystawa zwycieskich prac konkursu BZ WBK Press Foto jest o "rzut beretem",to skorzystam z tej okazji

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
Tagi