zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaRecenzje › Dorastanie na szybko spisane

Dorastanie na szybko spisane

.html
Il. Śledziu/Kultura Gniewu
Michał Śledziński stworzył jeden z najlepszych polskich komiksów obyczajowych. Po drugą część "Na szybko spisane" powinni sięgnąć przede wszystkim obecni trzydziestolatkowie. Ale nie tylko.

Czego tu nie ma: pierwsze gry komputerowe i pierwsze snickersy (tak, były takie czasy, kiedy amerykańskie batoniki nie należały do dóbr powszechnych), pierwsze konflikty z rodzeństwem i pierwsze zakrapiane imprezy, w końcu - pierwsze kontakty seksualne i pierwsze dorosłe zawody, nie tylko sercowe. "Śledziu" zmieścił to wszystko na kilkudziesięciu stronach, ani nie ślizgając się po temacie, ani nie przeładowując komiksu niepotrzebnymi wątkami.

Twórca kultowego już w pewnych kręgach "Osiedla Swoboda" opowiada swoją historię z wyczuciem i wyraźną sympatią dla bohatera, dorastającego w latach 90. "pewnego introwertycznego człowieczka". Ameryki nie odkrywa, wiadomo: okres dojrzewania jest wałkowany przez artystów od dawien dawna, ale udaje mu się sprzedać mocno eksploatowany temat po swojemu, świeżo i z dowcipem.

Robi to z wdziękiem nadal charakterystycznym raczej dla twórców zachodnich (patrz "Sala prób" Gipiego i "Piekło, niebo" Arne Bellstorfa, z którymi "Na szybko..." może śmiało konkurować) i w stylu wciąż jeszcze rzadko występującym nad Wisłą.

Michał Śledziński, Na szybko spisane.html
Michał Śledziński, "Na szybko spisane". Kultura Gniewu 2008. 

O inicjacji na wszelkich płaszczyznach pisze ze smakiem, żartując, niekiedy pikantnie (brawa za scenę z pierwszą ejakulacją i tekst zaskoczonego, pobierającego lekcje wychowania seksualnego z niemieckich filmów dla dorosłych, młodzieńca: - Myślałem, że to zdarza się tylko wąsatym mężczyznom), ale zawsze z wyczuciem. W "Na szybko spisane 1990-2000" ani razu nie przekracza granicy dobrego smaku, a przecież tak łatwo popaść w jarmarczny dowcip, kreśląc historie z kipiącego hormonami życia małolata.

Do tonu opowieści idealnie pasuje kreska Śledzińskiego, prosta, ale nie prostacka, wsparta dobrze dobranym kolorem. Dzięki temu "Na szybko spisane" ogląda się równie dobrze, jak czyta.

Nasycony pogodnym poczuciem humoru i doprawiony nutą nostalgii za minionym dzieciństwem album przypadnie do gustu przede wszystkim rówieśnikom "Śledzia" (rocznik '78), którzy odnajdą w nim dużo własnych doświadczeń oraz rekwizytów z epoki pozbawionej stałego łącza z internetem i sklepów pełnych wszystkiego, czego dusza zapragnie. Ale nie tylko oni powinni sięgnąć po "Na szybko spisane" - w końcu dorastanie jest równie ciekawe i jednocześnie bolesne dla wszystkich pokoleń. Zmieniają się tylko dekoracje.Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Bardzo ciekawe komiksy, muszę przeczytać.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
Tagi