zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaNowości wydawnicze › Etnografowie o Warszawie

Etnografowie o Warszawie

Ostatnio siedząc w jednej z warszawskich kawiarni odkryłam kolejny przejaw kreatywności stołecznych miłośników stolicy (jednak czasem na dobre wychodzi, kiedy ktoś z kim się umawiamy spóźni się nieco). Na stoliku koło mnie leżała niepozorna szaro-brązowa książeczka, która okazała się bardzo ciekawą wycieczką po Warszawie, jaką mało z nas pamięta i mało z nas już zna.

.html
Okładka pierwszej książki z serii "Etnografia do kieszeni".

"Etnografia do kieszeni" to bezpłatna seria książek poświęconych etnograficznemu spojrzeniu na stolicę. Młodzi członkowie i członkinie Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna postanowili w ten sposób nie tylko promować czytelnictwo w miejscach publicznych, ale także opowiedzieć Warszawę na swój sposób. Ich podejście do przestrzeni miejskiej i tego co się w niej znajduje różni się od opowieści, które możemy znaleźć w przewodnikach czy książkach historycznych.

Etnografowie docierają do wspomnień Warszawiaków, spisują anegdoty i historie życia ludzi, którzy tak jak 40 lat temu tak i teraz żyją w tym mieście, pomagali je budować, tworzyć, a potem patrzyli jak się zmienia. Autorów tekstów interesuje przede wszystkim życie stolicy, jej rytm, atmosfera i to jak zmieniają się dzielnice i ich mieszkańcy na przestrzeni lat.

W pierwszej książce znajdziemy historie z Powiśla. Odwiedzimy robotnicze rodziny zamieszkujące tę dzielnicę, następnie bogate kamienice, które później powstały i modne dziś miejsca spotkań. W kolejnym tekście przyjrzymy się mieszkańcom Ursynowa. Opowiedzą oni m.in. o tym jak 50 lat temu za posadzenie kilku drzew w czynie społecznym można było uzyskać dodatkowy pokój, służący inteligentom to pracy umysłowej. Trzeci artykuł opisuje życie nocne i kawiarniane. Gdzie niegdyś się bawiono i jak? Które ulice były bezpieczniejsze, a gdzie znajdowały się najgorsze meliny i speluny? Na wycieczkę od baru do baru zabiorą nas dawni amatorzy pijaństwa i niekończących się zabaw.

Na szczęście okazuje się, że ci którzy nie mają okazji przyjechać do Warszawy i zasiąść w jednej z kawiarni, gdzie można znaleźć książkę też mają okazję ją przeczytać. Pierwszy numer udostępniono bezpłatnie w internecie TUTAJ.

Więcej o Stowarzyszeniu Pracownia Etnograficzna TUTAJNapisz artykuł
Komentarze
  • Osobiscie bardzo doceniam wszelkie pomysly na budowanie mocniejszych wiezi z miastem w ktorym przyszlo nam zyc. Takie publikacje czesto trafiaja do odbiorcy w mocniejszy sposob niz suche fakty dotyczace historii miasta.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
‘Wielka Sztuka w Nowym Formacie’ Kandinsky’ego: kolejna odsłona serii albumów /konkurs/ Literatura / Nowości wydawnicze
Tytułów poświęconych Kandinskiemu jest wyjątkowo mało na polskim rynku wydawniczym. Wielu sympatyków twórczości tego rosyjskiego artysty na...
Fryderyk 2017 dla płyty NFM 'De profundis'
Płyta ”De profundis”, nagrana przez Chór NFM pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny, otrzymała nagrodę Fryderyk 2017 w kategorii...
Fantastic Heroes: Batman i Superman przejmują Centrum Kultury "Zamek" /zdjęcia/
W Poznaniu wielka gratka nie tylko dla miłośników komiksów. A to za sprawą wystawy, na której zagoszczą takie postaci jak Superman, Batman,...
Kino w trampkach: święto młodego widza Literackie przystanki w Krakowie: Poczekaj na autobus z wybitnymi pisarzami /zdjęcia/
Tagi