zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaNowości wydawnicze › Etnografowie o Warszawie

Etnografowie o Warszawie

Ostatnio siedząc w jednej z warszawskich kawiarni odkryłam kolejny przejaw kreatywności stołecznych miłośników stolicy (jednak czasem na dobre wychodzi, kiedy ktoś z kim się umawiamy spóźni się nieco). Na stoliku koło mnie leżała niepozorna szaro-brązowa książeczka, która okazała się bardzo ciekawą wycieczką po Warszawie, jaką mało z nas pamięta i mało z nas już zna.

.html
Okładka pierwszej książki z serii "Etnografia do kieszeni".

"Etnografia do kieszeni" to bezpłatna seria książek poświęconych etnograficznemu spojrzeniu na stolicę. Młodzi członkowie i członkinie Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna postanowili w ten sposób nie tylko promować czytelnictwo w miejscach publicznych, ale także opowiedzieć Warszawę na swój sposób. Ich podejście do przestrzeni miejskiej i tego co się w niej znajduje różni się od opowieści, które możemy znaleźć w przewodnikach czy książkach historycznych.

Etnografowie docierają do wspomnień Warszawiaków, spisują anegdoty i historie życia ludzi, którzy tak jak 40 lat temu tak i teraz żyją w tym mieście, pomagali je budować, tworzyć, a potem patrzyli jak się zmienia. Autorów tekstów interesuje przede wszystkim życie stolicy, jej rytm, atmosfera i to jak zmieniają się dzielnice i ich mieszkańcy na przestrzeni lat.

W pierwszej książce znajdziemy historie z Powiśla. Odwiedzimy robotnicze rodziny zamieszkujące tę dzielnicę, następnie bogate kamienice, które później powstały i modne dziś miejsca spotkań. W kolejnym tekście przyjrzymy się mieszkańcom Ursynowa. Opowiedzą oni m.in. o tym jak 50 lat temu za posadzenie kilku drzew w czynie społecznym można było uzyskać dodatkowy pokój, służący inteligentom to pracy umysłowej. Trzeci artykuł opisuje życie nocne i kawiarniane. Gdzie niegdyś się bawiono i jak? Które ulice były bezpieczniejsze, a gdzie znajdowały się najgorsze meliny i speluny? Na wycieczkę od baru do baru zabiorą nas dawni amatorzy pijaństwa i niekończących się zabaw.

Na szczęście okazuje się, że ci którzy nie mają okazji przyjechać do Warszawy i zasiąść w jednej z kawiarni, gdzie można znaleźć książkę też mają okazję ją przeczytać. Pierwszy numer udostępniono bezpłatnie w internecie TUTAJ.

Więcej o Stowarzyszeniu Pracownia Etnograficzna TUTAJNapisz artykuł
Komentarze
  • Osobiscie bardzo doceniam wszelkie pomysly na budowanie mocniejszych wiezi z miastem w ktorym przyszlo nam zyc. Takie publikacje czesto trafiaja do odbiorcy w mocniejszy sposob niz suche fakty dotyczace historii miasta.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi