zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › 'Fabuły' Renaty Bryjanowskiej w Mia Art. Gallery – Intrygująca opowieść bez końca /zdjęcia/

'Fabuły' Renaty Bryjanowskiej w Mia Art. Gallery – Intrygująca opowieść bez końca /zdjęcia/

[fot. Katarzyna Klein]

Wrocławska Mia Art Gallery rozpoczęła nowy sezon wystawą malarstwa Renaty Bryjanowskiej, pod tytułem ”Fabuły”.  Obrazy są intrygującą opowieścią, która nie ma końca.

Na dwóch poziomach Mia Art Gallery artystka prezentuje swoje prace z lat 2012-2016. W znakomitej większości jest to malarstwo olejne, ale znajdziemy tu również przykłady malarstwa akrylowego (”Tablica okulist.”, 2012). Obraz zaczyna od precyzyjnych linii, wyraźnego konturu, starannego kształtu, by z każdym krokiem coraz bardziej zagłębiać się w iluzji, oniryczności, trójwymiarze i wielowarstwowości. Malarka nie odwzorowuje świata, ale tworzy swój własny, w którym to, co nienazwane, ulotne przeplata się i scala ze znakiem, symbolem, tak przecież konkretnym dla każdego z nas (”Naszyjnik”, 2012, ”Czerwone króliki” 2012).

Renata Bryjanowska jest oszczędna w barwach. W większości operuje kolorystyką błękitów, brązów, bieli i czerni, chowając siebie i znaczenia w różnych odcieniach szarości. W swoich obrazach miesza struktury i faktury. Raz operuje bardzo dokładną, precyzyjną linią, by za chwilę prowadzić pędzel dynamicznie, niespokojnie. ”Fabuły” to obrazy w obrazach. Zarówno dosłownie – gdy w kontakcie z obrazem zdajemy się “wchodzić” w jego kolejne warstwy (”Curosity”, 2016, ”Martwa natura”, 2016) – jak  i metaforycznie: w interpretacjach powstających jedna z drugiej.  

”Fabuły” to wymyślone i tworzące się wciąż na nowo scenariusze, które odkrywamy warstwa po warstwie, zarówno na poziomie samego artefaktu, w pociągnięciach pędzla nałożonych jeden na drugi (”Ogrodzenie”, 2012), jak też na poziomie interpretacji, narracji znaczeń i wiadomości zakodowanych przez artystkę, które każdy z nas odczyta inaczej (”The Story”, 2012).

fot. Katarzyna Klein

Jak mówi sama Bryjanowska, jej malarstwo jest jak prosta – zbiór niekończących się punktów. To tytułowe fabuły, scenariusze, które wymyślane są i tworzone wciąż na nowo na płaszczyźnie iluzji, przeżywane wielokrotnie i za każdym razem inaczej. Jest w tych obrazach bliżej nieokreślona siła, opowieść, która wciąga widza, niezależnie od tego, czy dopiero się zaczyna, czy też jesteśmy już gdzieś w jej środku. To narracje, które nigdy nie wiedzą, jak się skończą, a tych zakończeń może być nieskończona liczba.

Oprócz obrazów, integralną częścią wystawy jest jej oprawa muzyczna. To swoisty soundtrack ”Fabuł”, do którego wybrano utwory ze znanych filmów, jak chociażby “I’ve Seen That Face Before (Libertango)Grace Jones, znane m.in. z filmu Romana Polańskiego: ”Frantic”.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Patrzac na zamieszczone fotografie,wystawa "Tabuły" Renaty Bryjanowskiej mnie nie intryguje.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Na co do kina? Uciekaj! i Wybawienie Film / Premiery
Na długą majówkę dystrybutorzy przygotowali tylko 2 premiery, adresowane głównie do fanów nieszablonowych thrillerów.
Netia Off Camera: Filmowa gorączka w Krakowie
Ponad 200 projekcji w ciągu 10 dni. Projekcji dostępnych również za darmo, w ramach jednego z największych plenerowych kin. Po raz 10. Kraków...
V Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara: Przestrzenie
Kompozytor muzyki teatralnej i filmowej Jan Kanty Pawluśkiewicz, pianista i dyrygent Adam Sztaba oraz pianista, Dyrektor Polish Music Center...
Remigiusz Mróz – „Inwigilacja” /recenzja książki/ 'Sztuka w sztuce' w MOCAKU: Artyści kontra artyści /zdjęcia/
Tagi