zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaRecenzje › Fascynująca historia pewnej cukierni

Fascynująca historia pewnej cukierni

.html
CUKIERNIA POD AMOREM. ZAJEZIERSCY, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Nasza Księgarnia 2010.
Warto wstąpić do "Cukierni pod Amorem". Wstąpić i zakosztować apetycznie pachnących jagodzianek oraz sporej porcji lekko strawnej, a przy tym porządnie napisanej literatury. Druga część sagi o właścicielach pewnej cukierenki w Gutowie i ich przodkach to jeszcze smaczniejszy "wypiek" Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk.

W pierwszej - zatytułowanej "Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy" - autorka cofa się do XVIII w., zanurzając czytelnika w świat polskich dworków szlacheckich, wytwornej etykiety, wystawnych balów, folwarków, hrabiowskich dziedziców i zawistnej służby. Akcję prowadzi dwutorowo - równolegle pisząc o przeszłości i współczesności. Przy czym czas przywołany z historii biegnie znacznie szybciej niż wydarzenia współczesne. Poznajemy obecnych właścicieli cukierni w Gutowie, a równocześnie sięgamy daleko wstecz, próbując odkryć losy poprzednich właścicieli. A wszystko za sprawą pierścienia, który archeolodzy odnajdują wraz z ciałem kobiety w podziemiach gutowskiego rynku. Córka właściciela cukierni próbuje poznać jej tożsamość. Przy okazji dokopuje się do barwnych opowieści z przeszłości miasteczka.

Największym atutem tej książki wcale nie jest, wydawać by się mogło sensacyjna, akcja. Bo to, czym Gutowska-Adamczyk kusi czytelnika, zawarte jest w rewelacyjnie zarysowanym społeczno- polityczno-kulturowym tle. Szczególnie dobrze widać to w drugiej części sagi, noszącej podtytuł "Cieślakowie".

Cukiernia pod Amorem 2.html
CUKIERNIA POD AMOREM. CIEŚLAKOWIE, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Nasza Księgarnia 2010.
Autorce udało się w jednej książce zamknąć klimat aż trzech różnych epok. Z jednej strony widzimy sytuację polskiej prowincji szlacheckiej pod zaborami i podczas pierwszej wojny światowej, ale też śledzimy losy polskich emigrantów z przełomu XIX i XX w., a także bohemę artystyczną międzywojnia, zaś gdzieś w niedalekiej przyszłości jawi się widmo bolszewizmu. Czasy współczesne - w odróżnieniu od pierwszego tomu - zeszły tu na plan dalszy. I chyba z pożytkiem dla całości. W końcu rzeczywistość końca lat 90. XX w. nie jest dla nas tak egzotyczna i fascynująca, jak choćby czasy sprzed wojny.

Autorka z dużą dbałością o "prawdę czasu" potrafi oddać atmosferę panującą w ubożejących dworkach i walkę szlachty o utrzymanie swoich włości. Zaglądamy przy okazji na salony, ale też do kuchni i alkowy. Przenosimy się w warszawski półświatek, poznając barwne postaci złodziejaszków i cwaniaków. Wraz z jedną z bohaterek udajemy się za Ocean, by zobaczyć jak naprawdę wyglądała egzystencja w "mlekiem i miodem płynącej" Ameryce. Do tego jeszcze romanse, mezalianse, nieślubne dzieci, szaleństwo, samobójstwo i wielkie marzenia. A wszystko widziane z perspektywy kilku nietuzinkowych kobiet.

Małgorzata Gutowska-Adamczyk udowadnia, że saga - gatunek kojarzony przeważnie z czytadłami dla gospodyń - może mieć też szlachetniejszy smak. Czy trafia w bardziej wybredne gusta? Na pewno im nie zaszkodzi.    


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
 • dzięki gratisom udało mi się kiedyś zamówić ją,jestem w trakcie jej lektury,w trakcie, bo niestety oderwała mnie od niej przymusowa nauka socjologii,a zamiast ciastek i deserów wcinam krówki :) booomba kaloryczna :)

 • świetny temat

 • Ja z kolei dzięki gratisom mogę podarować tę książkę mojej babci na Święta! :)

  • A widzieliście, 4 rzeczy w gratisach zostały, widać że święta :D

   • A może to ten konkurs Mikołajkowy tak nam opróżnił magazyn? :)

    • Też się zastanawiałam, co się stało, że gratisy się ulotniły. Punkty są, teraz to już kompletnie nie ma co za nie wciąć :-(

 • hmm chyba czytając tę książkę byłabym ciągle głodna, a to by mi na dobre nie wyszło ;)

 • Pamietam, że była w gratisach . Niestety nie załapałam się juz.

 • Mam pierwszą część dzięki gratisom i jak dla mnie przereklamowana i przegadana - tomisko grube, a nudą wieje, główna bohaterka irytująca i infantylna, może nie jest to najniższych lotów literatura, ale najwyższych z pewnością również nie. Nie skusiłam się na drugą część...

 • Uwielbiam sagę Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. W zestawie można z niej zrobić wspaniały prezent pod choinkę

 • Mam jakieś dziwne przekonanie, że nie jest to lektura dla mnie. Chociaż, wbrew opiniom krytyków, nie gardzę wszystkimi powieściami tego typu.

  • Raczej nie dla mnie. Inną literaturę wolę, takie książki w prezencie daję koleżankom :D

 • Ojej, ale się pomyliłam. My ślałam (sugerując się tytułem), że to jakieś nieskomplikowane czytadło, tzw. literatura na obcasach. A tu - wydaje się - jakaś bardzo interesująca pozycja. Z pewnością sięgnę po nią.

  • Interesująca, kobieca i nietuzinkowa:) Jak zaczniesz czytać to na pewno ją pokochasz.

 • Mniam:) Już wiem komu zrobię z niej prezent:)

 • cukernia - a poczki rosna

 • Słodki tytuł:)Zawartość książki pewnie jeszcze lepsza.

 • ok

 • pierwsza część wspaniała niedługo zabiorę się za drugą

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi