zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmArtykuły › Festiwal w Cannes ma już 70 lat

Festiwal w Cannes ma już 70 lat

 Historyczny plakat pierwszej edycji festiwalu/mat. prasowe

Pierwsza edycja francuskiego święta kina odbyła się 20 września 1946 roku. Początki festiwalu były ciekawe, ale i niełatwe.

Pierwotnie imprezę planowano zorganizować jesienią 1939 roku, niestety wybuch II wojny światowej pokrzyżował te plany.  Festiwal miał stanowić kontrpropozycję dla Międzynarodowego Pokazu Sztuki Filmowej w Wenecji, któremu zarzucano uzależnienie od rządów Mussoliniego i propagowanie sztuki faszystowskiej. Niestety z oczywistych względów festiwal się nie odbył, a organizatorzy musieli poczekać aż do 20 września 1946 roku. Dlaczego więc dziś organizowany jest na wiosnę? Zmiana ta miała miejsce w 1951 r., kiedy stosunki między Francją a Włochami uległy normalizacji, aby dwa ważne wydarzenia świata filmu wzajemnie się nie nakładały terminami.

 

Słonecznie i uroczo

Chcąc od początku nadać festiwalowi odpowiednią rangę, pierwszym przewodniczącym ogłoszono Louisa Lumière, czyli m.in. konstruktora pierwszego kinematografu. Toczyła się też zażarta rywalizacja o miejsce jego rozgrywania, między miejscowością Biarritz, położoną w Akwitanii, w południowo-zachodniej Francji nad oceanem a prowansalskim Cannes. W końcu Lazurowe Wybrzeże wygrało ze względu na „słoneczną pogodę i urocze usytuowanie”. Uroczystości związane z pierwszą edycją festiwalu odbywały się w budynku byłego kasyna. Nagrodzono wtedy Grand Prix aż jedenaście filmów, a przewodniczącym osiemnastoosobowego jury był Georges Huisman.

 Ostatni z laureatów Złotej Palmy Ken Loach/mat. prasowe festiwalu

Z czasem, pomimo kłopotów finansowych w latach 50, festiwal rozwijał się, przyciągając coraz więcej znanych osobistości kina, a także zainteresowanie opinii publicznej. Poszerzyła się jego oferta, powstały liczne imprezy towarzyszące i dodatkowe sekcje. Warto przypomnieć, że tegoroczna, 69. edycja odbyła się 11-22 maja i zgodnie z decyzją jury, którego przewodniczącym był George Miller, główną nagrodę otrzymał film ”Ja, Daniel Blake, w reżyserii Kena Loacha.

 

Złota statuetka

Najważniejsza nagroda związana z Cannes to słynna Złota Palma (Palme d’Or), przyznawana dla najlepszego filmu pełnometrażowego. Została zaprojektowana w 1954 r. przez znaną paryską jubilerkę, Suzanne Lazon na wzór herbu miasta. Pierwszym szczęśliwcem, który ją otrzymał, był Delbert Mann za film ”Marty”.

Wprawdzie projekt samej statuetki przez lata ulegał transformacjom, a w latach 1964-74 nawet zrezygnowano z jej przyznawania, to jest ona ciągle jedną z najważniejszych nagród filmowych. Tylko sześciu twórców sięgnęło po nią dwukrotnie. Są nimi: Francis F. Coppola, Emil Kusturica, bracia Dardenne, Bille August, Shohei Imamura, a teraz już też wspomniany Ken Loach. Jedynymi Polakami, którzy otrzymali główną nagrodę, byli: Andrzej Wajda (”Człowiek z żelaza”) i Roman Polański (”Pianista”).

Złota Palma za film pełnometrażowy to najważniejsza nagroda festiwalu, ale nie jedyna. Oprócz niej można otrzymać: Złotą Palmę za film krótkometrażowy, Grand Prix, Nagrodę Specjalną Jury (Srebrna Palma), nagrodę za reżyserię, scenariusz, nagrody dla najlepszej aktorki i aktora, nagrody w ramach konkursu Un Certain Regard ("Inne Spojrzenie”), a wreszcie Złotą Kamerę i nagrody przyznawane w konkursie etiud studenckich Cinéfondation.

 

Festiwal uzbrojony

Festiwal bez skandalu jest jak żołnierz bez karabinu -  powiedział w 2011 roku Gilles Jacob, ówczesny dyrektor imprezy. Słowa te padły po burzy wywołanej wypowiedzią Larsa von Triera na temat Adolfa Hitlera. To jednak oczywiście nie jedyna ciekawostka związana z historią Cannes. Już sam Jacob zakrawa na legendę. Dziś honorowy dyrektor festiwalu, ma osiemdziesiąt cztery lata i pełnił swoją funkcję nieprzerwanie od 1978 do 2014 r.

Skandale i ciekawostki wiążą się zarówno z plotkarskimi opowieściami o życiu gwiazd przechadzających się po plaży (przykładowo, Lucchino Visconti z Claudią Cardinale przybyli na festiwal z gepardem), ale i miewają poważny oddźwięk. W 1968 r., ze względu na strajkujących francuskich studentów, reżyserzy wycofali swoje filmy z konkursu żądając zamknięcia festiwalu. Jednak niezależnie od poszczególnych incydentów, dodających tylko barw całemu przedsięwzięciu, festiwal w Cannes jest nieustannie jednym z najważniejszych i najpoważniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie.

 

Artykuł powstał w ramach programu Praktyki w Kulturaonline.pl

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Festiwal w Cannes to filmowa impreza,ktora kojarzy kazdy milosnik X muzy.Wypada zyczyc mu co najmniej stu lat.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
Tagi