zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaAktualności › George Lucas wybuduje futurystyczne muzeum w Los Angeles

George Lucas wybuduje futurystyczne muzeum w Los Angeles

 Wizualizacja projektu budynku Muzeum z lotu ptaka/mat.prasowe

Twórca "Gwiezdnych wojen", George Lucas, chce stworzyć muzeum z kolekcją obejmującą 10 tys. dzieł sztuki. O inwestycję wartą miliard dolarów (!) Los Angeles walczyło z San Francisco.

Fortunę zapewniła mu kosmiczna saga, ale jego wyobraźnię absorbuje teraz ziemska przestrzeń. Ta, na której mógłby wybudować wymarzone Lucas Museum of Narrative Art. Czyli Muzeum Sztuki Narracyjnej - interaktywną placówkę, która gromadzi osobistą kolekcję malarstwa, rysunku oraz grafiki. Bez podziału na sztukę wysoką i popularną. Od dzieł słynnych malarzy do komiksów. Całość ma zająć powierzchnię ponad 1000 metrów kwadratowych, a pod względem architektonicznym przypominać... olbrzymi statek kosmiczny.

 Wizualizacja projektu/mat.prasowe

Od pewnego czasu George Lucas marzy właśnie o czymś takim. Spektakularną wizję nie tak łatwo wdrożyć w życie. W ubiegłym roku twórca "Gwiezdnych wojen" był zmuszony zaniechać planów budowy muzeum w Chicago. Na szczęście natychmiast zgłosiły się do niego inne miasta. 10 stycznia wraz ze swoimi doradcami, dokonał ostatecznego wyboru.

O przychylność Lucasa rywalizowały dwie kalifornijskie metropolie - San Francisco i Los Angeles. Było o co walczyć, gdyż budżet inwestycji wynosi, bagatela, miliard dolarów. Poza liczącą 10 tys. dzieł kolekcją sztuki, w placówce mają znaleźć się także gromadzone latami przez Lucasa pamiątki. Te, które dotyczą m.in. "Gwiezdnych wojen". Trudno o większy magnes dla potencjalnej publiczności.

Ostatecznie Lucas podjął decyzję o realizacji projektu w Los Angeles. A to ze względu na zaproponowaną mu niezwykle atrakcyjną lokację. Chodzi bowiem o tzw. Exposition Park. Parkową, otwartą przestrzeń w południowej części miasta, gdzie znajdują się obiekty kulturalne oraz liczne placówki szkolne i uniwersyteckie. W opublikowanym na Facebooku oświadczeniu, dyrekcja Lucas Museum podkreśla, iż ów aspekt edukacyjny jest tu szczególnie istotny. Poza sferą wystawienniczą oraz nowymi technologiami, planowany budynek uwzględnia sale lekcyjne oraz wielką czytelnię.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • George Lucas nieustannie nas zaskakuje. Bardzo podoba mi się pomysł na statek kosmiczny jako budynek muzeum. Na zdjęciach wygląda to naprawdę nieziemsko. Dodatkowy plus za różnorodność dzieł jakie miałyby się w nim znajdować.

  • A co to jest miliard dolarow? :) W koncu sami pisaliscie calkiem niedawno,ze George Lucas jest najbogatszym celebryta w Stanach Zjednoczonych.Zamiast trzymac pieniadze w skarpecie,woli je zainwestowac.

  • Wyglada na to,ze George Lucas juz na dobre porzucil przemysl filmowy.A co poniektorzy zapewne mieli nadzieje,ze po sprzedazy praw do "Gwiezdnych wojen",trzyma w zanadrzu kolejny filmowy projekt.ktory zatrzesie swiatem.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Materia Prima 2017: Tradycyjne lalki wodne /relacja - zdjęcia/ Teatr / Recenzje
Z dalekiego Hanoi zawitała do Krakowa unikatowa odmiana lalkarskiej sztuki. Teatr na wodzie oznacza dla Wietnamczyków coś więcej niż tylko...
Jarocin Festiwal 2017: Odliczanie rozpoczęte
Ambasadorzy, koncerty i happeningi poświęcone pamięci Czesława Niemena czy Jarocińskie Rytmy Młodych - to tylko niektóre z niespodzianek...
'Miłość nie zna granic': Koncert w Mazowieckim Teatrze Muzycznym
O tym, że miłość nie zna granic, ani kulturowych, ani państwowych wiemy wszyscy. I właśnie to przemyślenie stało się głównym motywem koncertu,...
Zawieszony teatr: Podaruj bilet nieznajomemu 'N Sync planują reaktywację
Tagi