zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaAktualności › George Lucas wybuduje futurystyczne muzeum w Los Angeles

George Lucas wybuduje futurystyczne muzeum w Los Angeles

 Wizualizacja projektu budynku Muzeum z lotu ptaka/mat.prasowe

Twórca "Gwiezdnych wojen", George Lucas, chce stworzyć muzeum z kolekcją obejmującą 10 tys. dzieł sztuki. O inwestycję wartą miliard dolarów (!) Los Angeles walczyło z San Francisco.

Fortunę zapewniła mu kosmiczna saga, ale jego wyobraźnię absorbuje teraz ziemska przestrzeń. Ta, na której mógłby wybudować wymarzone Lucas Museum of Narrative Art. Czyli Muzeum Sztuki Narracyjnej - interaktywną placówkę, która gromadzi osobistą kolekcję malarstwa, rysunku oraz grafiki. Bez podziału na sztukę wysoką i popularną. Od dzieł słynnych malarzy do komiksów. Całość ma zająć powierzchnię ponad 1000 metrów kwadratowych, a pod względem architektonicznym przypominać... olbrzymi statek kosmiczny.

 Wizualizacja projektu/mat.prasowe

Od pewnego czasu George Lucas marzy właśnie o czymś takim. Spektakularną wizję nie tak łatwo wdrożyć w życie. W ubiegłym roku twórca "Gwiezdnych wojen" był zmuszony zaniechać planów budowy muzeum w Chicago. Na szczęście natychmiast zgłosiły się do niego inne miasta. 10 stycznia wraz ze swoimi doradcami, dokonał ostatecznego wyboru.

O przychylność Lucasa rywalizowały dwie kalifornijskie metropolie - San Francisco i Los Angeles. Było o co walczyć, gdyż budżet inwestycji wynosi, bagatela, miliard dolarów. Poza liczącą 10 tys. dzieł kolekcją sztuki, w placówce mają znaleźć się także gromadzone latami przez Lucasa pamiątki. Te, które dotyczą m.in. "Gwiezdnych wojen". Trudno o większy magnes dla potencjalnej publiczności.

Ostatecznie Lucas podjął decyzję o realizacji projektu w Los Angeles. A to ze względu na zaproponowaną mu niezwykle atrakcyjną lokację. Chodzi bowiem o tzw. Exposition Park. Parkową, otwartą przestrzeń w południowej części miasta, gdzie znajdują się obiekty kulturalne oraz liczne placówki szkolne i uniwersyteckie. W opublikowanym na Facebooku oświadczeniu, dyrekcja Lucas Museum podkreśla, iż ów aspekt edukacyjny jest tu szczególnie istotny. Poza sferą wystawienniczą oraz nowymi technologiami, planowany budynek uwzględnia sale lekcyjne oraz wielką czytelnię.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • George Lucas nieustannie nas zaskakuje. Bardzo podoba mi się pomysł na statek kosmiczny jako budynek muzeum. Na zdjęciach wygląda to naprawdę nieziemsko. Dodatkowy plus za różnorodność dzieł jakie miałyby się w nim znajdować.

  • A co to jest miliard dolarow? :) W koncu sami pisaliscie calkiem niedawno,ze George Lucas jest najbogatszym celebryta w Stanach Zjednoczonych.Zamiast trzymac pieniadze w skarpecie,woli je zainwestowac.

  • Wyglada na to,ze George Lucas juz na dobre porzucil przemysl filmowy.A co poniektorzy zapewne mieli nadzieje,ze po sprzedazy praw do "Gwiezdnych wojen",trzyma w zanadrzu kolejny filmowy projekt.ktory zatrzesie swiatem.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi