zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrPremiery › 'Głód' w Narodowym Starym Teatrze: Musical o konsumpcji /zdjęcia/

'Głód' w Narodowym Starym Teatrze: Musical o konsumpcji /zdjęcia/

[wszystkie zdjęcia: Łukasz Badula]

Aneta Groszyńska przygotowuje zaskakującą adaptację demaskatorskiej książki Martina Caparrósa. Zadając ważne pytania o stosunek do panującej na świecie nędzy.

Miliard czterysta milionów ubogich, czyli ludzi, którzy nie mają niczego z rzeczy uznawanych przez nas za tak codzienne, tak oczywiste – domu, jedzenia, ubrania, światła, wody, perspektyw, nadziei, przyszłości – nie mają teraźniejszości. To tylko jedna z wielu szokujących liczb, które przytacza w swojej książce Martin Caparrós. Argentyński dziennikarz zjeździł świat w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtującą go kwestię: dlaczego jedni umierają z głodu, podczas gdy drudzy marnują jedzenie? Caparrósa nie zadowoliły frazesy o nierównościach społecznych czy cywilizacyjnych barierach. Jego "Głód" to poruszająca książka- manifest epoki konsumpcji, gdzie głos zabierają i mieszkańcy slamsów i szefowie korporacji. Wyraz gniewu, ale też refleksji nad ludzką postawą wobec biedy. Idealny materiał na... musical?

Niecodzienną formę adaptacji książki chce zaproponować Aneta Groszyńska. Jej spektakl na deskach Narodowego Starego Teatru w Krakowie odchodzi od epatowania alarmującymi statystykami i obrazkami Trzeciego Świata. W ślad za opasłą dokumentacją Capparósa, dramaturg Jan Czapliński stworzył chwilami mocno ironiczną opowieść o tym, co tu i teraz. Na tle kontenera z pomocą humanitarną, bohaterowie opowiadają zarówno o głodzie, jak i przesycie, nędzy i zakupoholizmie, wegetacji i dietach. To zderzenie światów, kultur, obyczajów, które zwłaszcza w okresie przedświątecznym powinno dać do myślenia.

Groszyńska jeszcze w ubiegłym roku zaskoczyła widzów porywającą inscenizacją "Zapolska Superstar", w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym. "Głód" jest oparty na podobnej pracy z małym zespołem aktorskim i kontrastowym przemieszaniu form. Coś a'la Wietnam przy dźwiękach Wagnera - kwitują twórcy w zapowiedzi, nawiązując do "Czasu apokalipsy". 

W obsadzie spektaklu znaleźli się: Szymon Czacki, Urszula Kiebzak, Katarzyna Krzanowska i Małgorzata Biela. Premiera już 17 grudnia na Nowej Scenie Starego Teatru. Sztuce towarzyszy seria wydarzeń towarzyszących w teatralnej Strefie BE. 15 grudnia o Całej nudzie świata z Wojciechem Jagielskim porozmawia Paweł Goźliński. 18 grudnia gościem będzie natomiast sam autor książki - Martin Caparrós. 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Spektakl podejmuje bardzo trudne tematy, o których większość z nas stara się zapominać. Książka Caparrosa jest doskonała, nie jestem jednak przekonany czy musical na jej podstawie ma szansę odnieść sukces.

  • Po przeczytaniu naglowka spodziewalam sie,ze artykul bedzie zapowiedzia przedstawienia opartego na prozie norweskiego noblisty-Knuta Hamsuna.I nawet bylam zaskoczona,ze ktos siega po jego proze.A tu niespodzianka.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi