zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaRecenzje › Kim włada Wisielec?

Kim włada Wisielec?

Doskonała książka dla miłośników sztuki, filozofii oraz tropicieli zagadek europejskiej wyobraźni ukazała się nakładem wydawnictwa słowo / obraz terytoria.

.html
We Władzy Wisielca, Zbigniew Mikołejko / wyd. słowo / obraz terytoria

We władzy wisielca Zbigniewa Mikołejko to obszerny i miejscami zaskakujący wnioskami autora esej o sztuce, mentalności europejskiej, ale przede wszystkim o pewnej historii, która pojawia się w różnych wariantach, w kolejnych wiekach ludzkości. Historii śmierci - tej zadawanej komuś i zadawanej sobie.

Kiedy słyszymy słowo wisielec kojarzy nam się ono albo z obrazem na karcie tarota albo z kimś kto sam się powiesił, żeby odebrać sobie życie.  To wszak najpopularniejszy sposób samobójstwa, choć jest przecież tyle innych równie skutecznych i może nawet mniej bolesnych.

To co jednak znajdujemy u Mikołejki to inny, dużo bardziej skomplikowany obraz wisielca. Autor rozpoczyna swoje rozważania dotyczące tej postaci od najstarszego z powieszonych – satyra Marsjasza. I już przy pierwszym przykładzie pokazuje, że ten zapomniany nieco, upodlony przez Apolla, mitologiczny grajek jest w istocie kluczem do całej przyszłej wisielczej historii. Co istotne, opowieść ta zmienia nie tylko spojrzenie na wisielca jako takiego, bo oprócz tego, że powieszenie staje się karą i śmiercią hańbiącą, pojawia się także obdarcie żywcem ze skóry, które wraca echem w erze szubienicy, kiedy to właśnie ciała wisielców oddawane były lekarzom do publicznych sekcji zwłok i lekcji anatomii. Wisielec-Marsjasz zmienia tutaj także sam obraz boga. Apollo ze słonecznego i pięknego bóstwa staje się okrutny i bezwzględny.

Autor prowadzi nas także przez losy innego powieszonego. Tym razem najbardziej znanego samobójcy w dziejach, który swą legendą ukształtował wizerunek wisielca na kartach tarota i podkreślił jak bardzo przeklętym i nieczystym jest powieszony. Staje też w opozycji do innego wisielca. Jezus i Judasz – obaj powieszeni, obaj z własnej woli. Pierwszy by ratować ludzkość, drugi – ze wstydu i wyrzutów sumienia. Ten dualizm wisielca jest chyba najbardziej widoczny w rozdziale poświęconym kobietom, który jest jednym z ciekawszych rozdziałów tego obszernego eseju.

.html
strona z książki We Władzy Wisielca, Zbigniew Mikołejko / wyd. słowo / obraz terytoria

Mikołejko pokazuje jak bardzo obraz powieszonej kobiety różni się od wisielca – mężczyzny. Rozpoczyna on poszukiwania wisielców – kobiet od mitologii greckiej i natrafia na zapomniane dziś mity i obrzędy. Odkrywa jak bliski kontakt miało wyobrażenie o tego rodzaju śmierci z rytuałami przejścia i jak bardzo erotyzm wiąże się w nich ze śmiercią. Pojawia się tutaj także bliźniacza siostra Apollona – Artemida. Te dwa bóstwa z jednej strony świetliste i dobre, w kontekście wisielców zmieniają się w mordercze rodzeństwo, które nie cofnie się przed żadnym okrucieństwem.

Kolejne odsłony wisielców, powstanie szubienicy jako machiny śmierci etc. przeplatają się u autora z odwołaniem do mitologii, filozofii i sztuki. Tworzą wspaniały kolaż zanurzony w ludzkiej psychice i tekstach kultury odzwierciedlających to, czego niejeden psychiatra mógłby nie zgłębić.  

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Mysle,ze przywolywanie postaci Jezusa,kiedy pisze sie o wisielcach nie wyglada na zreczne porownanie. Temat ksiazki nawet ciekawy.Ale skupianie sie glownie na mitologii i filozofii znacznie ogranicza krag odbiorcow.

  • Moim zdaniem takie ograniczenie tylko podnosi walor artystyczny książki. Jak wiadomo, gdy coś jest dla wszystkich to jest dla ... nikogo. Jeżeli mamy ochotę na coś lekkiego i prostego, sięgamy po Coelho. Gdy wolimy coś ambitniejszego, co pozwoli nam na chwilę zastanowienia i w pewien sposób nas ukształtuje, czytamy np. książkę Mikołejko. Wedle zasady, dla każdego coś dobrego.

  • Wydawnictwa słowo / obraz terytoria ma w swojej ofercie bardzo ciekawe tytuły. Myślę, że byłoby świetnie gdyby książki z tego wydawnictwa pojawiały się w gratisach.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi