zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaRecenzje › Kim włada Wisielec?

Kim włada Wisielec?

Doskonała książka dla miłośników sztuki, filozofii oraz tropicieli zagadek europejskiej wyobraźni ukazała się nakładem wydawnictwa słowo / obraz terytoria.

.html
We Władzy Wisielca, Zbigniew Mikołejko / wyd. słowo / obraz terytoria

We władzy wisielca Zbigniewa Mikołejko to obszerny i miejscami zaskakujący wnioskami autora esej o sztuce, mentalności europejskiej, ale przede wszystkim o pewnej historii, która pojawia się w różnych wariantach, w kolejnych wiekach ludzkości. Historii śmierci - tej zadawanej komuś i zadawanej sobie.

Kiedy słyszymy słowo wisielec kojarzy nam się ono albo z obrazem na karcie tarota albo z kimś kto sam się powiesił, żeby odebrać sobie życie.  To wszak najpopularniejszy sposób samobójstwa, choć jest przecież tyle innych równie skutecznych i może nawet mniej bolesnych.

To co jednak znajdujemy u Mikołejki to inny, dużo bardziej skomplikowany obraz wisielca. Autor rozpoczyna swoje rozważania dotyczące tej postaci od najstarszego z powieszonych – satyra Marsjasza. I już przy pierwszym przykładzie pokazuje, że ten zapomniany nieco, upodlony przez Apolla, mitologiczny grajek jest w istocie kluczem do całej przyszłej wisielczej historii. Co istotne, opowieść ta zmienia nie tylko spojrzenie na wisielca jako takiego, bo oprócz tego, że powieszenie staje się karą i śmiercią hańbiącą, pojawia się także obdarcie żywcem ze skóry, które wraca echem w erze szubienicy, kiedy to właśnie ciała wisielców oddawane były lekarzom do publicznych sekcji zwłok i lekcji anatomii. Wisielec-Marsjasz zmienia tutaj także sam obraz boga. Apollo ze słonecznego i pięknego bóstwa staje się okrutny i bezwzględny.

Autor prowadzi nas także przez losy innego powieszonego. Tym razem najbardziej znanego samobójcy w dziejach, który swą legendą ukształtował wizerunek wisielca na kartach tarota i podkreślił jak bardzo przeklętym i nieczystym jest powieszony. Staje też w opozycji do innego wisielca. Jezus i Judasz – obaj powieszeni, obaj z własnej woli. Pierwszy by ratować ludzkość, drugi – ze wstydu i wyrzutów sumienia. Ten dualizm wisielca jest chyba najbardziej widoczny w rozdziale poświęconym kobietom, który jest jednym z ciekawszych rozdziałów tego obszernego eseju.

.html
strona z książki We Władzy Wisielca, Zbigniew Mikołejko / wyd. słowo / obraz terytoria

Mikołejko pokazuje jak bardzo obraz powieszonej kobiety różni się od wisielca – mężczyzny. Rozpoczyna on poszukiwania wisielców – kobiet od mitologii greckiej i natrafia na zapomniane dziś mity i obrzędy. Odkrywa jak bliski kontakt miało wyobrażenie o tego rodzaju śmierci z rytuałami przejścia i jak bardzo erotyzm wiąże się w nich ze śmiercią. Pojawia się tutaj także bliźniacza siostra Apollona – Artemida. Te dwa bóstwa z jednej strony świetliste i dobre, w kontekście wisielców zmieniają się w mordercze rodzeństwo, które nie cofnie się przed żadnym okrucieństwem.

Kolejne odsłony wisielców, powstanie szubienicy jako machiny śmierci etc. przeplatają się u autora z odwołaniem do mitologii, filozofii i sztuki. Tworzą wspaniały kolaż zanurzony w ludzkiej psychice i tekstach kultury odzwierciedlających to, czego niejeden psychiatra mógłby nie zgłębić.  

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Mysle,ze przywolywanie postaci Jezusa,kiedy pisze sie o wisielcach nie wyglada na zreczne porownanie. Temat ksiazki nawet ciekawy.Ale skupianie sie glownie na mitologii i filozofii znacznie ogranicza krag odbiorcow.

  • Moim zdaniem takie ograniczenie tylko podnosi walor artystyczny książki. Jak wiadomo, gdy coś jest dla wszystkich to jest dla ... nikogo. Jeżeli mamy ochotę na coś lekkiego i prostego, sięgamy po Coelho. Gdy wolimy coś ambitniejszego, co pozwoli nam na chwilę zastanowienia i w pewien sposób nas ukształtuje, czytamy np. książkę Mikołejko. Wedle zasady, dla każdego coś dobrego.

  • Wydawnictwa słowo / obraz terytoria ma w swojej ofercie bardzo ciekawe tytuły. Myślę, że byłoby świetnie gdyby książki z tego wydawnictwa pojawiały się w gratisach.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
‘Wielka Sztuka w Nowym Formacie’ Kandinsky’ego: kolejna odsłona serii albumów /konkurs/ Literatura / Nowości wydawnicze
Tytułów poświęconych Kandinskiemu jest wyjątkowo mało na polskim rynku wydawniczym. Wielu sympatyków twórczości tego rosyjskiego artysty na...
Fryderyk 2017 dla płyty NFM 'De profundis'
Płyta ”De profundis”, nagrana przez Chór NFM pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny, otrzymała nagrodę Fryderyk 2017 w kategorii...
Fantastic Heroes: Batman i Superman przejmują Centrum Kultury "Zamek" /zdjęcia/
W Poznaniu wielka gratka nie tylko dla miłośników komiksów. A to za sprawą wystawy, na której zagoszczą takie postaci jak Superman, Batman,...
Kino w trampkach: święto młodego widza Literackie przystanki w Krakowie: Poczekaj na autobus z wybitnymi pisarzami /zdjęcia/
Tagi