zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrPremiery › 'Kopciuszek' w Narodowym Starym Teatrze: Anna Smolar nie tylko dla dorosłych /zdjęcia/

'Kopciuszek' w Narodowym Starym Teatrze: Anna Smolar nie tylko dla dorosłych /zdjęcia/

[wszystkie zdjęcia: Tomasz Cichocki, próba prasowa]

Laureatka Paszportu Polityku przygotowuje pierwszą w dziejach Starego Teatru premierę skierowaną do młodych widzów. To "Kopciuszek" w uwspółcześnionej i nieunikającej tematów tabu wersji.

Nie boi się ani trudnych tematów, ani też ryzykownych współczesnych odniesień. Zwłaszcza w tych realizacjach, które adresuje do młodego widza. Anna Smolar to bowiem nie tylko "dorosłe" spektakle typu "Aktorzy żydowscy" czy "Dybuk", które przyniosły młodej reżyserce Paszport Polityki. W jej dorobku ważne miejsce zajmuje także repertuar dziecięco- młodzieżowy. Taki jak zrealizowana w Opolu "ekologiczna" adaptacja "Bullerbyn" czy poruszający kwestie młodzieńczego buntu "Pinokio" w warszawskim Nowym Teatrze. Wkrótce Smolar zaproponuje młodym widzom kolejne nieszablonowe przedstawienie. Tym razem wystawiane na deskach Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

"Kopciuszek" jest dla krakowskiej sceny przełomową inscenizacją. To pierwsza w historii tego teatru produkcja stworzona z myślą o młodym odbiorcy. Będzie grana również w przedpołudniowych godzinach z myślą o szkolnej widowni. Całość, wbrew tytułowi, nie jest aczkolwiek adaptacją baśni. Analogicznie do wspomnianych realizacji z Opola i Warszawy, Smolar chce zachęcić odbiorcę do nietypowego spojrzenia zarówno na bajkowe mity, jak i współczesne problemy.

Sztuka została oparta na tekście francuskiego dramaturga Joëla Pommerata. Smolar sięgała już po jego dokonania przy okazji realizowanej w Warszawie adaptacji "Jedną ręką". Pommerat eksperymentuje nie tylko z baśniową tematyką, ale i samą formą przedstawień - otwartych na zespołowe improwizacje. "Kopciuszek" to obok "Czerwonego kapturka" najbardziej znana z jego trawestacji dzięcięcej klasyki. Daleka od disney'owskich wzorców.

Ta wersja "Kopciuszka", jak wyjasnia reżyserka, nie ogranicza się do baśniowej symboliki:

... jest również opowieścią o ludziach, którzy wyglądają znajomo. Są bliscy poprzez swoje marzenia, ale też zakłamania, oszukiwanie samego siebie, rzeczywistości wokół. Autor bardzo trafnie ujmuje i młodą dziewczynę i jej rodzinę. Główna bohaterka ma na imię Gosia, chociaż dostaje od swoich niezbyt sympatycznych sióstr ksywę Kopciuch. A to dlatego, że śmierdzi papierosami; jej ojciec jest bardzo nerwowy, niezbyt dobrze czuje się w domu macochy, coraz więcej pali i robi to właśnie w pokoju bohaterki. Ta dziewczyna zaś straciła matkę i żyje w przekonaniu, iż matka przeniosła na nią jakąś gigantyczną odpowiedzialność - "musisz zawsze o mnie pamiętać, a wtedy będę żywa". I Gosia zaczyna funkcjonować w jakimś terrorze pamięci. Zmusza się do tego, aby cały czas myśleć tylko i wyłącznie o matce. Zabrania sobie normalnego życia; przyjemności, frajdy, tego co lubi najbardziej - zanurzania się w świat wyobraźni. W związku z tym jest wobec siebie surowa, wydaje się większym dla siebie wrogiem niż nawet macocha. A macocha z kolei to właśnie takie krzywe zwierciadło Kopciuszka - to ona marzy o księciu, białym koniu, życiu w pałacu. I to ona zakochuje się w księciu.

Smolar przygotowuje całość z myślą o widzach już od 9 roku życia. W obsadzie znaleźli się: Jaśmina Polak, Marta Ścisłowicz, Zbigniew W. Kaleta, Małgorzata Gorol, Małgorzata Gałkowska oraz Bartosz Bielenia. Ten ostatni kreuje zarówno księcia, jak i... wróżkę.

Premiera już 24 marca na Scenie Kameralnej Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Kolejne spektakle - 25, 26, 28 i 29 marca.  

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
  Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
  Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
  W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
  Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
  Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
  Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
  Tagi