zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaRecenzje › Książka pod choinkę: Kurs dziennikarstwa

Książka pod choinkę: Kurs dziennikarstwa

MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA, KURS DZIENNIKARSTWA DLA SAMOUKÓW, Wyd. Biblioteka Analiz
Co pod choinkę poza beletrystyką? Podpowiadamy książki wymarzone na prezent; wartościowe albumy, praktyczne poradniki, reportaże na czasie. Dziś dziennikarstwo dla samouków!

Są opasłe, pełne specjalistycznych terminów i skierowane głównie do studentów. Tyle, że dziedzina, której dotyczą, dawno wyszła poza mury uczelni. Profesję z nią związaną uprawiają zaś osoby niekoniecznie w tym kierunku kształcone. Bo tak naprawdę kto dzisiaj nie jest dziennikarzem? Jest się nim prowadząc bloga, umieszczając w sieci własne multi-medialne materiały czy nawet redagując stronę internetową swojego pracodawcy. Dziennikarstwo staje się nieodzownym elementem powszedniego życia. Czy w takim razie poznawać jego podstawy w oparciu o akademickie podręczniki? Z pomocą przychodzi Małgorzata Karolina Piekarska. Dziennikarka z wykształcenia, blogerka z zamiłowania, genealog po godzinach. Autorka kompendium tematu, które jest zwięzłe i adresowane do jak najszerszej grupy czytelników.
 
"Kurs dziennikarstwa dla samouków" to, jak sam tytuł wskazuje, książka ucząca dziennikarskiego fachu od podstaw. Mimo iż jej objętość ledwie przekracza 100 stron, autorce udaje się uwzględnić każdy przejaw prasowej i sieciowej aktywności. Jak pisać tekst poradniczy, a jak reklamowy? Co powinna zawierać recenzja, co felieton? Czym różnią się od siebie pod względem konstrukcyjnym różne rodzaje reportażu? Na ile sposobów można przeprowadzać wywiad? Odpowiedzi na te wszystkie pytania, Piekarska udziela bez zadęcia, z dużym poczuciem  humoru. A przecież z racji na długoletnie doświadczenie zawodowe, mogłaby sobie pozwolić na mentorski ton.
 
Książkę rozpoczyna i wieńczy dziennikarski quiz. Dobry pomysł na weryfikację wiedzy przed lekturą i po. Do publikacji Piekarskiej i tak jednak będzie się wracało. To przecież jedna z tych poręcznych książeczek, które zawsze warto mieć gdzieś w bliskim zasięgu. Pisząc notkę na firmowego bloga. Albo chcąc opisać na Facebooku koncert, z którego właśnie się wróciło.
 
Co? Licząca 112 stron książka w miękkiej oprawie
 
Dla kogo? Wszystkich osób, które piszą jakiekolwiek teksty zawodowo lub amatorsko, zwłaszcza w internecie.
 
Gdzie? Na stronie wydawcy tutaj.
Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Świetna propozycja nie tylko pod choinkę. Po spisie treści widać, że rzeczywiście wszystkie podstawowe formy dziennikarstwa zawarte zostały w tej książce. Warto się zapoznać.

  • Przydałaby mi się. Recenzje piszę na bloga i chciałabym żeby były bardziej profesjonalne, a jednak w dalszym ciągu takie jak są teraz, od serca. Może czegoś ciekawego bym się o pisaniu nauczyła

  • Rzeczywiście, książka zapowiada się całkiem, całkiem dobrze. I nawet wiem, komu ją polecę!

  • Tego właśnie mi potrzeba ! Mimo ukończonych studiów dziennikarskich, chętnie przypomniałabym sobie podstawowe informacje. Zbiór zagadnień opisany w tej pozycji to podstawa w zawodzie przyszłego dziennikarza lub "amatora - pismaka" :)

  • A mi się zdaje, że żadne książki nie pomogą komuś, kto np. nie ma w sobie jakiejś pasji, pomysłów na tematy. Oczywiście jeśli chodzi o warsztat pracy, takie pozycje to lektura obowiązkowa.

  • Takie poradniki moga byc dobrym uzupelnieniem swojej wiedzy,ale niektorzy pewnie potraktuja te pozycje jako jedyne zrodlo dla swego warsztatu.Potem mamy taki poziom tekstow,jaki mamy. :)

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi