zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaAktualności › Między jedną wojną a drugą

Między jedną wojną a drugą

Okładka książki/mat. pras.

 

To pierwsza tak wyczerpująca publikacja na temat poznańskiej architektury międzywojennej. W dawnym Kinie Amarant będzie mieli okazje poznać ją bliżej, jak również samego jej autora - Szymona Piotra Kubiaka.

To historia budowli stolicy Wielkopolski, która krótko po odzyskaniu niepodległości podjęła się niemałego wyzwania - odnalezienia się w innej, nowoczesnej rzeczywistości. Swojego własnego miejsca w kraju właśnie dźwigającym się z kolan, wolnym od ucisku. Poznań chciał zyskać nową, rozpoznawalną twarz. Czy udało się to osiągnąć?

O tym traktuje nowa książka Szymona Piotra Kubiaka pod tytułem "Modernizm zapoznany. Architektura Poznania 1919-1939". Prezentuje w niej tamtejszy architektoniczny dorobek, powstały między powstaniem wielkopolskim a początkiem kolejnej wojny. To fascynująca podróż do przeszłości, w której Poznań rysuje się coraz to okazalej. To archiwalne materiały pokazujące jak zmieniało się miasto, a obok gmachów użytku publicznego, kościołów i pomników, zaczęły rozrastać się kamienice i wille.

To przedstawienie nie tylko tych doskonale znanych budowli, takich jak Dom Żołnierza czy Wyższa Szkoła Handlowa, ale również zupełnie zapomnianych. Bo czy ktoś jeszcze potrafi przywołać w pamięci obraz Domu Powstańca? Wyższa Szkoła Pielęgniarek, kiekrzańskie prewentorium dziecięce - nieznany projekt słynnego architekta Macieja Nowickiego... O wszystkich tych budowlach zapomniała historia.

Teraz powracają za sprawą ponad trzystu ilustracji, wyciągniętych zarówno z publicznych jak i tych prywatnych, domowych archiwów. To jednak nie wszystko - po spotkaniu z autorem organizatorzy zaplanowali specjalny seans rzadko prezentowanych archiwaliów filmowych, przedstawiających przedwojenny Poznań w całej swojej krasie.

Spotkanie z Szymonem Piotrem Kubiakiem oraz prezentacja jego książki "Modernizm zapoznany. Architektura Poznania 1919-1939" odbędzie się 28 listopada o godz. 18:00 w dawnym Kinie Amarant (ul. Słowackiego 19/21). Wstęp na spotkanie jest bezpłatne.

Napisz artykuł
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
  Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
  Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
  W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
  Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
  Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
  Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
  Tagi