zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaAktualności › Między jedną wojną a drugą

Między jedną wojną a drugą

Okładka książki/mat. pras.

 

To pierwsza tak wyczerpująca publikacja na temat poznańskiej architektury międzywojennej. W dawnym Kinie Amarant będzie mieli okazje poznać ją bliżej, jak również samego jej autora - Szymona Piotra Kubiaka.

To historia budowli stolicy Wielkopolski, która krótko po odzyskaniu niepodległości podjęła się niemałego wyzwania - odnalezienia się w innej, nowoczesnej rzeczywistości. Swojego własnego miejsca w kraju właśnie dźwigającym się z kolan, wolnym od ucisku. Poznań chciał zyskać nową, rozpoznawalną twarz. Czy udało się to osiągnąć?

O tym traktuje nowa książka Szymona Piotra Kubiaka pod tytułem "Modernizm zapoznany. Architektura Poznania 1919-1939". Prezentuje w niej tamtejszy architektoniczny dorobek, powstały między powstaniem wielkopolskim a początkiem kolejnej wojny. To fascynująca podróż do przeszłości, w której Poznań rysuje się coraz to okazalej. To archiwalne materiały pokazujące jak zmieniało się miasto, a obok gmachów użytku publicznego, kościołów i pomników, zaczęły rozrastać się kamienice i wille.

To przedstawienie nie tylko tych doskonale znanych budowli, takich jak Dom Żołnierza czy Wyższa Szkoła Handlowa, ale również zupełnie zapomnianych. Bo czy ktoś jeszcze potrafi przywołać w pamięci obraz Domu Powstańca? Wyższa Szkoła Pielęgniarek, kiekrzańskie prewentorium dziecięce - nieznany projekt słynnego architekta Macieja Nowickiego... O wszystkich tych budowlach zapomniała historia.

Teraz powracają za sprawą ponad trzystu ilustracji, wyciągniętych zarówno z publicznych jak i tych prywatnych, domowych archiwów. To jednak nie wszystko - po spotkaniu z autorem organizatorzy zaplanowali specjalny seans rzadko prezentowanych archiwaliów filmowych, przedstawiających przedwojenny Poznań w całej swojej krasie.

Spotkanie z Szymonem Piotrem Kubiakiem oraz prezentacja jego książki "Modernizm zapoznany. Architektura Poznania 1919-1939" odbędzie się 28 listopada o godz. 18:00 w dawnym Kinie Amarant (ul. Słowackiego 19/21). Wstęp na spotkanie jest bezpłatne.

Napisz artykuł
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  ‘Wielka Sztuka w Nowym Formacie’ Kandinsky’ego: kolejna odsłona serii albumów /konkurs/ Literatura / Nowości wydawnicze
  Tytułów poświęconych Kandinskiemu jest wyjątkowo mało na polskim rynku wydawniczym. Wielu sympatyków twórczości tego rosyjskiego artysty na...
  Fryderyk 2017 dla płyty NFM 'De profundis'
  Płyta ”De profundis”, nagrana przez Chór NFM pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny, otrzymała nagrodę Fryderyk 2017 w kategorii...
  Fantastic Heroes: Batman i Superman przejmują Centrum Kultury "Zamek" /zdjęcia/
  W Poznaniu wielka gratka nie tylko dla miłośników komiksów. A to za sprawą wystawy, na której zagoszczą takie postaci jak Superman, Batman,...
  Kino w trampkach: święto młodego widza Literackie przystanki w Krakowie: Poczekaj na autobus z wybitnymi pisarzami /zdjęcia/
  Tagi