zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrRecenzje › Może morze, czyli filozoficznie do dzieci /recenzja/

Może morze, czyli filozoficznie do dzieci /recenzja/

 Może morze/ fot. WTL


Najnowszy spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek "Może morze" spodoba się i maluchom, i starszakom. Choć pewnie przedszkolaki nie wszystko zrozumieją.

Spektakl w reżyserii Michała Derlatki i według tekstu Maliny Prześlugi to mieszanka opowiastki filozoficznej, z przygodą, humorem i dreszczowcem. Brzmi nieco karkołomnie, ale w zestawieniu ze świetną muzyką (Igora Gawlikowskiego), dobrym aktorstwem i przemyślaną warstwą wizualną dało bardzo udany efekt.

fot. WTL

Dziwna para przyjaciół

Historia rozpoczyna się w kuchni, a dokładnie w lodówce. To stamtąd pochodzi jeden z głównych bohaterów – Marchewka. Zupełnie przez przypadek staje się nosem pewnego Bałwana. Razem wyruszają w nocną podróż przez miasto aż nad samo morze. A że zbliża się odwilż, nie miają zbyt wiele czasu…

Dziwna to para przyjaciół - jeden gapiowaty i ufny niczym dziecko, a drugi sprytny i cwaniakowaty. Jeden cieszy się każdą chwilą, a drugi topi smutki w Salad Barze w towarzystwie podobnych mu dekadentów - Cytryny i Sałatki Greckiej (z krótkim terminem ważności).  Spotykają na swojej drodze jeszcze Gołębia, który uważa, że wszystko jest możliwe, trzeba tylko mieć odwagę, żeby spróbować. No bo kto powiedział, że Bałwan nie może latać?

fot. WTL

Nocne życie w barze sałatkowym

Ogromnym walorem spektaklu jest jego warstwa językowa. Scenariusz Maliny Prześlugi aż mieni sią od wieloznaczności i zabawnych zestawień znaczeniowych.

Marchewka: Nie będziesz tu siedział i się rozpuszczał, tylko w tej chwili ruszysz te swoje przebłocone, koślawe, grubaśne trzy kulki i pójdziesz ze mną.

Przedszkolaki mogą niektórych niuansów nie zrozumieć, ale na pewno nie będą się nudzić. Z kolei nieco starsi widzowie odczytają treści na nieco innym poziomie. Czyli każdy będzie zadowolony.

Marchewka:  Morze nie ma końca
Bałwan: Może ma?

Choć niektórych może nieco zniechęcić mroczny klimat i miejscami knajpiarska (a wręcz spelunowa) atmosfera. Nie ma się jednak co obawiać "gorszenia maluczkich". Granice przyzwoitości nie zostały nawet lekko muśnięte.  Z kolei bardziej „wywrotowi” rodzice nie muszą się lękać nachalnie wykładanej dydaktyki. Tej w ogóle jest tu jak na lekarstwo.

 fot. WTL

Wyobraźnia ma co robić

Drugi mocny atut przedstawienia to wykorzystanie różnorodnych technik teatralnych. Mamy więc i animację przedmiotu (mistrzostwo za wykreowanie Sałatki Greckiej), teatr lalkowy (Bałwan i Marchewka to jedno, ale ożywić całą zawartości lodówki z zupą pomidorową włącznie, to dopiero jest wyzwanie) i grę aktorską.  Wykorzystano też operowanie perspektywą i ujęcia w różnych planach.  Dzięki temu na scenie wiele się dzieje, ale wyobraźnia widza też ma sporo do roboty.

Nasuwa się pytanie, czy na pewno jest to spektakl już dla 5-latków? Jeżeli chodzi o warstwę znaczeniową, to pewnie nie. Nie wyklucza to jednak świetnej zabawy, a po spektaklu rozmów na tematy ważne i ważniejsze.  Może nawet o sens życia?

Marchewka: To koniec czy początek?
Bałwan: A jakie to ma znaczenie? I jedno, i drugie mi się podoba.

 

  • "Może morze", występują: Irmina Annusewicz, Kamila Chruściel, Krzysztof Grębski, Konrad Kujawski, Sławomir Przepiórka, Marek Tatko, premiera: 14 listopada, terminy kolejnych spektakli tutaj.
Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • A to nie feler - westchnął seler :)

  • Dokładnie, zapewne młodsze dzieci nie zrozumieją znaczenia takiego spektaklu, ale po co to im rozumieć, skoro mogą się dobrze bawić :)

  • Troche to dziwne,ze realizuje sie przedstawienie skierowane do najmlodszych,z ktorego dzieciaki nie wszystko zrozumieja.Ale w sumie rowniez w przedstawieniach dla doroslych czesto jest tak samo. :)

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi