zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plDesignPrezentacje › Neil Mendoza: To żyje i gra muzykę! /wideo/

Neil Mendoza: To żyje i gra muzykę! /wideo/

Rock Band/Neil Mendoza

Orkiestra z noży kuchennych i drukarek oraz skalny kwartet. W repertuarze zaś Bee Gees, Beatlesi i Bob Dylan. Zobaczcie w akcji muzyczne wynalazki Neila Mendozy.

Zespół składa się z czterech "muzyków". Każdy z nich ma określone, przydzielone mu zadanie. I spełnia je w 100 procentach. Pinger, Spinner, Slapper i Buzzer to bowiem części komputerowego programu. Wspólnie tworzą jednak jak najbardziej fizyczny kwartet. Nazwany nie bez powodu Rock Band. Formacja nie tylko gra rocka, ale też jako instrumentów używa... podrzucanych do góry i wprawianych w wibrację kawałków skał.

Nie wierzycie? Zobaczcie, jak Rock Band poradził sobie z Beatlesowską klasyką - słynną kompozycją George'a Harrisona "Here Comes The Sun". Warto dodać, iż utwór ma dla zespołu charakter sentymentalny. Jak zapewnia menadżer, tekst opisuje codzienność każdego kamyczka spoczywającego na ziemi.

 

 

Menadżerem, a zarazem lider i twórcą Rock Bandu jest Neil Mendoza. Rezydujący w Los Angeles brytyjski artysta, który nie od dziś zadziwia swoimi wynalazkami. Większość jego instalacji bazuje na muzycznej selekcji rozmaitych dźwięków. I jest dowodem sporego poczucia humoru.

Horyzonty muzyczne Mendozy wybiegają poza klasykę rocka. Artysta nie stroni i od rasowego disco. Dla potrzeb coveru Bee Gees - "Stayin' Alive" (z niezampomnianej "Gorączki sobotniej nocy") stworzył Elektryczną Orkiestrę Noży (The Electric Knife Orchestra). Składa się ona z 16 sztućców (zakupionych 99 centów za sztukę), które są zsynchronizowane z komputerowym oprogramowaniem typu MIDI. Połączenie elektronicznych brzmień z ruchem aluminowych noży przekształca taneczny hit w małą industrialną symfonię.

 

 

Mendoza potrafi znaleźć muzyczne zastosowanie dla najbardziej zbędnych sprzętów. Kręcąc reklamę dla firmy Brother stworzył kolejny ansambl pod nazwą Printer Orchestra. Tym razem w ruch poszły stare drukarki i skanery. Za pomocą kontrolera MIDI Mendoza "zmusił je" do wykonania... sławetnego protest-songu Boba Dylana "The Times They're Changin'".  

 

 

W swoim dorobku Brytyjczyk posiada także wynalazki o bardziej praktycznym zastosowaniu. Hamster Powered Drawing Machine to zgodnie z nazwą, maszyna kreślarska obsługiwana przez... chomika. Więcej szalonych projektów znajdziecie tutaj.

 

Napisz artykuł
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Luis Nubiola w Nosalowym Dworze. Wygraj bilety! Muzyka / Aktualności
  Kubański saksofonista zaprezentuje materiał z płyty "Global Friendship". To jedna z głównych atrakcji długiego, czerwcowego weekendu w...
  'Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]' w Teatrze Słowackiego: Prawdziwych cyganerii już nie ma /recenzja spektaklu/
  Agnieszka Glińska wskrzesza świat krakowskich artystów i filistrów przełomu XIX i XX wieku. Jej spektakl to również osobiste śledztwo w...
  Obcy kontra Ripley w Kinie Pod Baranami /konkurs/
  Kultowe odsłony sagi o Obcym na dużym ekranie. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na maraton z porucznik Ripley.
  'Dzienniki gwiazdowe' w Teatrze Groteska: Z kosmosu na Ziemię /recenzja spektaklu/ 14. Festiwal Filmowy Millenium Docs Against Gravity: Oderwij się! /relacja/
  Tagi