zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrRecenzje › 'Nikt nie jest doskonały': Love story w Teatrze Buffo /recenzja spektaklu/

'Nikt nie jest doskonały': Love story w Teatrze Buffo /recenzja spektaklu/

[wszystkie zdjęcia: Agencja Artystyczna 44]

Do Teatru Buffo zawitała komedia w gwiazdorskiej obsadzie. Bohaterem "Nikt nie jest doskonały" jest samotny ojciec, który szuka miłości i.... udaje nieistniejącą pisarkę.

Sztuka autorstwa Simona Williamsa przedstawia perypetie nieśmiałego Leonarda (Wojciech Błach), który po odejściu żony musi poradzić sobie z wychowaniem dorastającej córki Dee Dee (Michalina Sosna). Pomaga mu w tym jego ojciec Gus (Zdzisław Wardejn), niesforny i bardzo towarzyski staruszek, który został wyrzucony z domu spokojnej starości. Leonard próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji. Nie ułatwia mu tego zachowanie ojca i nastolatki, a do tego, mimo wszystko, nie jest w stanie zapomnieć o swojej żonie, która uciekła z innym mężczyzną.

 

W damskim przebraniu

Nic nie wskazuje na to, by na drodze samotnego ojca pojawiła się jakaś kobieta. Bohater jest zbyt nieśmiały, za poważny i przede wszystkim zawodowo zajmuje się statystykami. Postanawia jednak po godzinach zająć się pisaniem powieści. Wydawnictwo, do którego wysyła swoją książkę nie chce jej zaakceptować, ponieważ Leonard nie jest kobietą! Oburzony dyskryminacją postanawia tworzyć pod pseudonimem Marta Banbury.

Ku jego zdziwieniu okazuje się to doskonałe rozwiązanie. Odzywa się do niego niejaka Harriet Copeland (Magdalena Waligórska). Informując, iż Marty Banbury nagrodzono w konkursie najlepiej napisanych powieści kobiecych, co wiążę się z nagrodą pieniężną. Aby ją odebrać, pisarka musi spotkać się z Harriet. I tutaj jest mały problem. Ktoś przecież musi udawać nieistniejącą Martę. Leonard nikomu nie powiedział, że pisze powieści dla kobiet, więc radzi sobie sam. Zaczyna prowadzić niemal podwójne życie, ukrywając to przed rodziną. Cały plan może się nie udać, ponieważ Harriet okazuje się piękną i samotną kobietą.

 

Klasyka komedii romantycznej

„Nikt nie jest doskonały” to love story w amerykańskim wydaniu, a sam tekst Simona Williamsa został uznany za klasykę komedii romantycznej w całej Europie. Co ciekawe autor napisał tekst po rozmowie z własną agentką, która dowiedziawszy się, że planuje on napisać komedię romantyczną powiedziała: ależ faceci nie piszą romansów! I właśnie na przekór wszystkim Williams stworzył postać Leonarda.

Sztuka odniosła wielkie sukcesy na deskach wielu teatrów na całym świecie za każdym razem przyciągając tłumy widzów. Teraz okazja do jej zobaczenia pojawiła się dzięki nowo powstałej  Agencji Artystycznej 44, która wystawiła swoją sztukę w warszawskim Teatrze Buffo. Od samego początku uwagę przyciąga scenografia Justyny Joniec, która przystosowała scenę do wielu miejsc akcji. Bez względu na to, czy scena rozgrywa się przed domem, czy w wydawnictwie Harriet, możemy bez problemu przyglądać się całej sytuacji.

Dynamika sceniczna

Reżyser, Piotr Dąbrowski, stworzył komedię, która jest przede wszystkim dynamiczna. Aktorzy muszą przebierać się bardzo często i to w krótkim czasie. Oczywiście największa ilość przebieranek pozostaje na koncie Wojciecha Błacha, który wciela się w podwójną rolę – Leonarda i Marty, co w rezultacie wyszło bardzo dobrze i przede wszystkim śmiesznie. A jeśli już mowa o grze aktorskiej to wielkie brawa i ukłony należą się Zdzisławowi Wardejnowi, który doskonale odnalazł się w roli rubasznego staruszka rozśmieszając przy tym publiczność do łez. Ponadto aktor dołożył swoją cegiełkę do całego spektaklu. Poza graną przez siebie rolą również współpracował przy reżyserowaniu całości.

Michalina Sosna wcielając się w postać Dee Dee zachwyciła swoją grą aktorską, ponieważ wbrew pozorom nie tak łatwo zagrać dorastającą nastolatkę, jednak jej się to udało. Magdalena Waligórska grająca Harriet w bardzo realistyczny sposób pokazała portret kobiety, która w pracy musi czytać historie o szczęśliwej miłości, a w wolnych chwilach sama tego szczęścia szuka i nie może znaleźć. Czwórka znanych aktorów w doskonały sposób rozbawiła publiczność, ciągłe przebieranki, śmieszne zwroty akcji, no i oczywiście intryga, którą wymyślił Leonard, to wszystko złożyło się na bardzo dobry spektakl komediowy. W czasie jego oglądania widz nie ma prawa się nudzić!

PS. Spektakl "Nikt nie jest doskonały" jest również grany z alternatywną obsadą. Występują w niej: Jacek Rozenek, Marta Chodorowska i Piotr Dąbrowski. 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
  Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
  Tagi