zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrPremiery › Obok skóry i zębów człowiek ma też emocje

Obok skóry i zębów człowiek ma też emocje

Wrocławski Teatr Lalek szykuje się do pierwszej powakacyjnej premiery na dużej scenie. "Krzywiryjek" to rzecz o dziecięcych emocjach, o uczuciach i trochę też o rodzicach. Adresowana do widzów powyżej 6. roku życia.

rys. Robert Romanowicz.html
rys. Robert Romanowicz

W pewnym mieście panowało dość osobliwe prawo: każdy z mieszkańców mógł zostać jego królem. Berło i koronę otrzymywał bowiem zwycięzca corocznego konkursu fotograficznego. Nic dziwnego więc, że ulice Miasta pełne były dorosłych, robiących zdjęcia roześmianym dzieciom. I tak byłoby po dziś dzień, gdyby nie pewne Dziecko, które nie chciało się uśmiechać na zawołanie. To właśnie tytułowy "Krzywiryjek".

Rozmawiamy z Robertem Jaroszem, reżyserem spektaklu i autorem scenariusza
 
Z dziecięcymi emocjami trzeba się liczyć?

Wychodzę z założenia, że emocje po prostu są. Człowiek obok skóry, włosów, zębów, zmysłów, ma również emocje. Oczywiście niekiedy łatwiej jest powiedzieć o obtartym kolanie, niż o swoich emocjach.

Skąd pomysł na Krzywiriyjka? Obserwacje z życia wzięte?

Robert Jarosz.html
 reżser Robert Jarosz

Zainspirowała mnie sytuacja, której byłem świadkiem. Otóż kiedyś po przedstawieniu teatralnym adresowanym do dzieci między pierwszym, a czwartym rokiem życia, aktorka zaprosiła widzów do zabawy wśród elementów scenografii. Dzieci ochoczo przekroczyły granicę sceny, zaś rodzice pozostali na swoich miejscach przygotowując smartfony do robienia zdjęć. Dalej sytuacja rozwinęła się mniej więcej tak, że dzieci pełne ekspresji próbowały uprosić rodziców do przyłączenia się do zabawy, zaś rodzice prosili dzieci, by te na chwilę zatrzymały się z uśmiechem na buzi, w celu zrobienia im nieporuszonego zdjęcia.

Zamiast się z nimi bawić…

Sam byłem w komfortowej sytuacji, ponieważ nie posiadając dziecka, nie miałem dylematu czy zacząć robić zdjęcia, czy wbiec na scenę i dołączyć do zabawy, zamiast tego mogłem sobie przez chwilę porozmyślać. Dlaczego rodzice woleli zapisywać te chwile na zdjęciach, zamiast przyłączyć się do zabawy? Czy możemy oczekiwać od dziecka konkretnych emocji, choćby na potrzebę zdjęcia?  Próba odpowiedzi na te pytania skłoniła mnie do napisania i wystawienia "Krzywiryjka".

Czy według Pana we współczesnym świecie jest miejsce dla "wrażliwców", bo Krzywiryjek z pewnością do takich należy?

Nie wyobrażam sobie, że mogłoby nie być. Gdyby nie było dla nich miejsca na Ziemi, to co byśmy zrobili z tymi miliardami osób?

 

  • Premierę spektaklu zaplanowano na 27 września. W obsadzie zobaczymy: Kamilę Chruściel, Martę Kwiek, Edytę Skarżyńską, Grzegorza Mazonia, Sławomira Przepiórkę i Marka Tatko. Informację o biletach i terminach kolejnych przedstawień tutaj.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Dzieciom na pewno spodoba się przedstawienie i polubią Krzywiryjka, ponieważ odkryją, że Krzywiryjek to ich mały sprzymierzeniec, który może pomóc im w kontaktach z rodzicami. Rodzice zresztą również dojdą do podobnego odkrycia.

  • Dla pewnej grupy rodziców jest to przedstawienie, które nie przypadnie im do gustu. Naprawdę istnieją osoby, nie potrafiące żyć bez pochwalenia się zdjęciami z różnych wydarzeń.

    • Obawiam się trochę, ze ta wspomniana przez Ciebie grupa może stanowić większość. Rodzice powinni być bardziej empatyczni i rozumieć potrzeby swoich dzieci. Albo przynajmniej starać się zrozumieć.

  • Obok skory i zebow,oraz emocji,czlowiek ma jescze kilka "nadprogramowych" czesci.A co do samego tematu tego przedstawienia,to najwazniejsze aby dziecko jak najdluzej pozostawalo soba.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi