zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmAktualności › Orły 2017: ”Wołyń” wielkim triumfatorem!

Orły 2017: ”Wołyń” wielkim triumfatorem!

Wojciech Smarzowski/prasowe

"Wołyń"  w reż. Wojciecha Smarzowskiego okazał się największym triumfatorem podczas rozdania  nagród Polskiej Akademii Filmowej. Zdobył osiem Orłów, w tym nagrodę dla Filmu Roku. Cztery statuetki odebrali twórcy filmu "Ostatnia rodzina".

Dziewiętnastą galę Orłów prowadziła Grażyna Torbicka, która podkreśliła, że był to rok szczególny dla polskich filmów i dla kobiet w polskim filmie. Gala rozpoczęła się od oddania hołdu i uczczenia pamięci aktorów i twórców filmowych, którzy odeszli w minionym roku.

Orły 2017 

Nagrodę w kategorii ”Odkrycie roku” otrzymał film ”Ostatnia rodzinaJana P. Matuszyńskiego.

Kocham polskie kino, kocham polski lud, kocham polskie Hollywood, I wanna grab your pussy polish friend – zaczął  odczytanie werdyktu przebrany za Donalda Trumpa Andrzej Seweryn. W kategorii "Najlepszy film dokumentalny" nagrodzono "Komunię" w reżyserii Anny Zameckiej, opowiadający o tym, jak Komunia Święta niepełnosprawnego brata staje się pretekstem dla Oli, by rozbita rodzina zasiadła razem przy jednym stole. 

Najlepszym aktorem drugoplanowym został wybrany Arkadiusz Jakubik – za rolę w filmie ”Jestem mordercą”. Natomiast za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą uhonorowano Agatę Kuleszę – za rolę w tym samym filmie. Kiedy ogłoszono te werdykt, ku zaskoczeniu wszystkich, na scenę wyszły wszystkie trzy aktorki. Kulesza najpierw podziękowała Akademii i ekipie filmowej, a następnie odczytała oświadczenie:

Wszystkie trzy jesteśmy ambitne i mamy nerwicę. Kulesza jest katoliczką, Kuna jest ateistką, a Buzek jest chuda. Kuna ma dwoje dzieci, Kulesza jedno, a Buzek jest córką premiera. Buzek nie je mięsa, Kuleszy ścięli drzewo i płakała jak nigdy w filmie, a Kuna brzydzi się przyrodą. I mimo tych różnic i tego, że dzisiaj tylko jedna z nas dostała Orła, będziemy nadal pracować, szanować się, sprzeczać i spotykać w domu Agaty Kuleszy. Lubmy się trochę.

Z kolei nagrody za najlepszą rolę kobiecą i męską otrzymali aktorzy odtwarzający małżeństwo Beksińskich w ”Ostatniej rodzinie:  Aleksandra Konieczna i Andrzej Seweryn.

Ale rekordową ilość nagród otrzymał film Wojciecha Smarzowskiego: ”Wołyń” (przeczytaj recenzję): za najlepszy montaż, kostiumy, dźwięk, muzykę, scenografię, zdjęcia, reżyserię. Został też uznany za najlepszy film i otrzymał Nagrodę Publiczności.

Ponadto za Najlepszy Film Europejski został uznany ”Syn Szawła" László Nemesa (recenzja filmu)


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Brawa dla twórców filmu, przede wszystkim za odwagę, bo jak dotąd nikt nie kwapił się, by przedstawić na ekranie tę bolesną kartę historii naszego kraju. Tym bardziej się cieszę, że film został doceniony.

  • Wyróżniono zdecydowanie najlepsze filmy ubiegłego roku, uważam że nie było żadnych większych niespodzianek. Najważniejsze jednak jest to że mamy świetne polskie kino, którego nie musimy się wstydzić.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę Literatura / Aktualności
Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
Włosy The Beatles zlicytowane!
10 tys. euro. Tyle zapłacono za włosy czterech Beatlesów, ścięte w roku... 1964! Kosmyki którego z muzyków okazały się najcenniejsze?
Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic
Weź bądź w Katowicach! Dziwnie Fajne wydarzenie po raz pierwszy w stolicy Górnego Śląska. To aż trzy dni koncertów, warsztatów i akcji w...
Luis Nubiola w Nosalowym Dworze. Wygraj bilety! 'Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]' w Teatrze Słowackiego: Prawdziwych cyganerii już nie ma /recenzja spektaklu/
Tagi