zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmPremiery › Pokot /Na co do kina?/

Pokot /Na co do kina?/

[wszystkie zdjęcia: Next Film]

POKOT

Reż. Agnieszka Holland

W obsadzie: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Borys Szyc, Tomasz Kot.

Polska 2016, dystr. Next Film

[thriller/dramat]

 

Treść: Janina Duszejko to mieszkająca w Sudetach to emerytowana inżynierka, która prywatnie zgłębia astrologię i propaguje wegetarianizm. Pewnej nocy w okolicy swojego domu znajduje martwe ciało sąsiada. Mężczyzna był kłusownikiem, a jedyne znalezione na śniegu ślady to te należące do sarny. Policja wydaje się bezradna. Duszejko rozpoczyna więc własne śledztwo.

Za: Agnieszka Holland czyta powieść Olgi Tokarczuk. Sugestywna wizualnie wyprawa w Sudety, gdzie zapierających dech w piersiach plenerom towarzyszy okoliczna zmowa milczenia. Rzecz o wrażliwość na krzywdę innych, ale też sile zła. Znakomita Agnieszka Mandat w kreacji emerytowanej aktywistki, która rzuca wyzwanie lokalnej sitwie.

Przeciw: Trudna konwersja literackiego pierwowzoru na język filmowy. Niejednolitość gatunkowa, która może popsuć seans tym, którzy z napięciem śledzą kryminalną akcję albo oczekują interwencyjnej publicystyki. Skrajne oceny recenzentów - od zachwytów mówiących o odważnym spojrzeniu reżyserki na współczesną Polskę do opinii o "najgorszym filmie Holland", z naciskiem na karykaturalnie przerysowane postaci.

Na marginesie: Pierwowzorem filmu jest powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych", którą Tokarczuk opublikowała w 2010 roku. Pisarka była współautorką scenariusza. Tłumaczenie rzeczywistości na język filmu (tym bardziej metaforyczny) jest związane z kompromisem i frustracją. Widać o ile prężniejszy jest język literatury. Zależy nam, żeby wykorzystać rzeczywistość Kotliny Kłodzkiej do zbudowania świata – magicznego w pewnym stopniu – naszej bohaterki Duszejko. A ściślej – Kotlina w idealnym założeniu też ma się stać ważną bohaterką filmu - wyjaśnia Holland. Film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.

U nas: Zobacz zdjęcia z planu produkcji tutaj i tutaj.  

 

 

Poznaj pozostałe premiery [kliknij po więcej]:

UKRYTE DZIAŁANIA- Oparta na faktach historia trzech czarnoskórych matematyczek, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku pracowały dla NASA. Walcząc nie tylko z uprzedzeniami natury rasowej, ale też płciowej. Bohaterki swoimi obliczeniami przyczyniły się m.in. do wysłania w kosmos pierwszego Amerykanina - Johna Glenna.

PORADY NA ZDRADY - Kalina i Fretka mają dość w swoim otoczeniu niewiernych mężczyzn. W tym celu organizują osobliwy biznes. Pomagają kobietom testować lojalność ich życiowych partnerów. Bohaterki mają tylko jeden problem. Co w sytuacji, jeśli "testowany" rozkocha w sobie "testującą"?

PLANETARIUM - Laura i Kate posiadają tajemnicze moce, dzięki którym mogą porozumiewać się z duchami. Swoimi występami robią prawdziwą furorę w międzywojennej Francji. Do dziewczyn zgłasza się pewien producent filmowy.

XXX: REAKTYWACJA - Do rąk niebezpiecznego przestępcy Xiangi dostaje się śmiercionośna Puszka Pandory. W celu odzyskania broni, służby ponownie werbują, oficjalnie uznanego za martwego Xandera Cage'a. Agent musi zmierzyć się nie tylko ze złoczyńcami, ale też ze spiskiem na szczytach rządowych.

PRAKTYKANT - Aiman podejmuje pracę w malezyjskim więzieniu o zaostrzonym rygorze. Pewnego dnia otrzymuje nietypową propozycję. Pracujący na miejscu więzienny kat odchodzi na emeryturę. Po rezygnacji następcy, proponuje stanowisko Aimanowi. Mężczyzna nie wie, że z katem łączy go mroczna tajemnica z przeszłości.

WIELKA WYPRAWA MOLLY - Wesoła i psotna Molly żyje sobie w kolorowym Potworowie. Jej rodzice spodziewają się kolejnego potomka i w tym celu szykują na wyprawę do odległej Wyspy Jaj. Molly ma zostać w domu z wujkami. Bohaterka postanawia jednak dotrzymać kroku rodzicom. Wyrusza za nimi w pościg razem z wiernym towarzyszem przygód Edisonem.

BARBIE W ŚWIECIE GIER - Barbie zostaje w magiczny sposób przeniesiona do świata gry wideo, gdzie ściga się na rolkach. Poznaje tam nowych przyjaciół. Wspólnie muszą zaradzić niebezpieczeństwu. Grze zagraża złośliwy Emotkowy Wirus.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Słyszałem wiele pozytywnych opinii na temat najnowszego filmu pani Agnieszki Holland. Uważam, że brakowało tego typu dzieła w polskiej twórczości. Z przyjemnością przekonam się czy rzeczywiście film robi tak wielkie wrażenie.

  • Do mnie właśnie docierały różne opinie. Jedni chwalą i są zachwyceni, inni delikatnie to ujmując są zawiedzeni. Jaka jest prawda najlepiej przekazać się samemu w kinie.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi