zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmPremiery › Ryszarda Kapuścińskiego podróż do Meksyku w filmie dokumentalnym

Ryszarda Kapuścińskiego podróż do Meksyku w filmie dokumentalnym

Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim
 

Już jutro odbędzie się uroczysty pokaz premierowy wyjątkowego filmu dokumentalnego Eli Chrzanowskiej pt. "Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim". W programie m.in. spotkanie z autorką i zaproszonymi gośćmi.

To drugi film Eli Chrzanowskiej po "Dom: Warszawa-Meksyk" z 2013 roku. Podobnie jak poprzednik,  "Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim" powstał dzięki stypendium rządu meksykańskiego, przy wsparciu meksykańskiej szkoły filmowej – Centro de Capacitación Cinematográfica.

Dokument to osobista, poetycka wędrówka śladami znanego oraz cenionego na świecie reportażysty i pisarza – Ryszarda Kapuścińskiego. Film ukazuje współczesny Meksyk oraz ludzi, którzy dzielą się w materiale wspomnieniami o zmarłym artyście. Obraz to także swoista podróż przez reportaże  Kapuścińskiego, z których mało znane fragmenty czyta Dariusz Bugalski – popularny dziennikarz radiowej Trójki.

Uroczystej premierze filmu "Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim" towarzyszyć będzie  spotkanie autorskie z Elą Chrzanowską oraz rozmowa z zaproszonymi gośćmi: Mirosławem Ikonowiczem – dziennikarzem i korespondentem PAP, autorem biografii "Hombre Kapuściński"; Romanem Czyżyckim – dyplomatą, I Sekretarzem Ambasady Polski w Meksyku w latach 1968-70; dr. Karolem Derwichem – specjalistą ds. Meksyku i Ameryki Łacińskiej z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkaniu patronuje Nowy Folder – magazyn dziennikarzy i reporterów Fundacji Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego.

W programie znalazł się również występ meksykańskiego Kwartetu Tamka, tworzonego przez studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Obecność na premierze potwierdzili już m.in. żona Ryszarda Kapuścińskiego – Pani Alicja Kapuścińska, reprezentanci Gabinetu Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Dyrektor Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego – Joanna Gocłowska-Bolek, Dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie – Josep Maria de Sagarra Àngel, a także Ambasadorowie: Meksyku – Alejandro Negrín, Kolumbii – Victoria González Ariza, Chile – Alfredo García Castelblanco oraz Argentyny – Patricia Beatriz Salas.

Uroczysta prapremiera dokumentu "Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim" odbędzie się 26 października o godz. 20:30 w Iluzjonie Filmoteki Narodowej w Warszawie.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • "Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim" to film dokumentalny, w którym autorka, Ela Chrzanowska, jedzie do Meksyku, by posłuchać opowieści o Ryszardzie Kapuścińskim. Ciekawy temat.

  • Nie ma to jak postarac sie o stypendium w interesujacym kraju (pisze to bez cienia ironii).Mozna zwiedzic ciekawe miejsca,a przy okazji pomyslec o interesujacym projekcie.A nie da sie ukryc,ze nazwisko bohatera filmu moze pomoc otworzyc kilka drzwi.

  • Filmu nie widziałem ale jak do tej pory słyszałem o nim jedynie pochlebne recenzje. ,,Rzeki. Podróż z Meksyku z Maestro Kapuścińskim'' według relacji zapiera dech i pozostaje w pamięci na bardzo długo. Z przyjemnością przekonam się o tym osobiście.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi