zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmPremiery › Śmierć Ludwika XIV /Na co do kina?/

Śmierć Ludwika XIV /Na co do kina?/

[wszystkie zdjęcia: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty]

ŚMIERĆ LUDWIKA XIV

(La mort de Louis XIV)

Reż. Albert Serra

W obsadzie: Jean-Pierre Léaud, Patrick d'Assumçao, Marc Susini

Francja/ Portugalia/Hiszpania 2016, dystr. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

[dramat]

 

Treść: Podczas powrotu z myśliwskiej wyprawy, król Ludwik XIV odczuwa szarpiący ból w lewej nodze. Nazajutrz gorączka nie pozwala wstać mu z łóżka. Monarcha nie ma też apetytu. W otoczeniu swoich zwolenników przygotowuje się do śmierci.

Za: Wielki król mały wobec śmierci. Kontemplacyjne, radykalne, poszukujące artystycznie kino Alberta Serry. Rzadki przykład precyzji tematu i formy, którą sygnalizuje już sam tytuł. Film o umieraniu zbudowany na minimalistycznej scenerii, którą wypełnia przede wszystkim wybitna kreacja aktorska Jean-Pierre Léauda.

Przeciw: Ciężka próba wytrzymałości dla odbiorców, na których wrażenie nie robi minimalistyczny i chwilami przeestetyzowany styl hiszpańskiego reżysera.

Na marginesie: Film był nominowany aż do 7 Gaudi Award - hiszpańskiego odpowiednika Oscarów. Zdobył tylko dwie - za charakteryzację i kostiumy. W prestiżowym głosowaniu krytyków z całego świata dla magazynu "Sight & Sound" na film roku 2016, "Śmierć Ludwika XIV" zajęła wysokie 10. miejsce.

 

 

Poznaj premiery [kliknij po więcej]:

MARIA SKŁODOWSKA- CURIE - Maria Skłodowska wspólnie z mężem Piotrem prowadzą badania na terenie własnego, prowizorycznego laboratorium. Łącząc pasję naukową z życiem rodzinnym. Zdobycie Nagrody Nobla nie zmienia ich sytuacji. Zwłaszcza Maria musi walczyć o uznanie ze strony paryskich kół akademickich. Gdy mąż ginie w śmiertelnym wypadku, znajduje się w wyjątkowo trudnym położeniu.

T2: TRAINSPOTTING - Po 20 latach nieobecności, Mark Renton wraca do rodzinnego Edynburga. Postanawia odnowić znajomość z kolegami, których niegdyś oszukał, uciekając z pieniędzmi. Okazuje się, że Spud ciągle walczy z heroinowym nałogiem, Sick Boy działa w półświatku, a Franco odsiaduje wyrok 25 lat więzienia.

LOGAN: WOLVERINE - Wobec niesprzyjającej dla mutantów sytuacji na świecie, Wolverine chce usunąć się w cień. Jego mentor Profesor X prosi go jednak o pomoc. Trzeba uratować dziewczynę, która jest wielką nadzieją wszystkich mutantów.

BODO - Łódź, rok 1916. Młody chłopak marzy o karierze na scenie. Ojciec związany z małym teatrem rewiowym, chce mu za wszelką cenę wyperswadować te plany. Bohater ucieka z domu i na własną rękę szuka szczęścia w stolicy.

OZZY - Właściciele Ozzy'ego na czas wyjazdu do Japonii, zostawiają pieska w luksusowym spa. Przybytek okazuje się dla czworonoga prawdziwym koszmarem. Postanawia uciec wspólnie z trójką nowych przyjaciół.

PIM I POM - Impulsywny Pim i opanowany Pom przechodzą prawdziwy test swojej kociej przyjaźni. Znaleźli się daleko od domu i muszą wspólnie odnaleźć drogę. Czekają ich niesamowite przygody.

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Depeche Mode Spirit: Gdzie ta rewolucja? /recenzja płyty/ Muzyka / Recenzje
  Na nowej płycie Depeche Mode komentują otaczającą nas rzeczywistość. „Spirit” nie jest żadnym przełomem, ale po prostu świetnym...
  'XII Koncert Noworoczny LIVE' (CD+DVD)/ Nowość w Klubie Kulturaonline.pl
  Dziś do klubu trafia premierowe wydawnictwo Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie, czyli zapis CD i DVD XII Koncertu...
  Andrea Wulf: ”Człowiek, który zrozumiał naturę” – Geniusz i jego świat /recenzja książki/
  Biografię Alexandra Humboldta czyta się jednym tchem, niczym awanturniczą powieść, której bohater wciąż przeżywa niebezpieczne przygody i...
  Farida: Śpiew jest wyzwoleniem /wywiad/ Ewa Rossano na UNESCO!
  Tagi