zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › Stanisław Borysowski – malarstwo, grafika: Wystawa w Muzeum Okręgowym w Toruniu /patronat/

Stanisław Borysowski – malarstwo, grafika: Wystawa w Muzeum Okręgowym w Toruniu /patronat/

Stanisław Borysowski
Stanisław Borysowski, Grafika kolorowa XIII, 1970, fot. Krzysztof Deczyński

Z Toruniem najbardziej kojarzy się Mikołaj Kopernik, ale tamtejsze Muzeum Okręgowe nie zapomina o pozostałych, zasłużonych dla miasta mieszkańcach. Ruszyła wystawa prac Stanisława Borysowskiego.

Wystawa "Stanisław Borysowski – malarstwo, grafika" w Muzeum Okręgowym prezentowana jest w ramach cyklu przeglądu twórczości wybitnych osobowości artystycznych Torunia i regionu, zasłużonych dla lokalnego środowiska kulturalnego i naukowego.

Stanisław Borysowski był utalentowanym malarzem i grafikiem, który, wraz z Tymonem Niesiołowskim i Bronisławem Jamonttem, zaliczany jest do najwybitniejszych artystów działających w Toruniu. Byli to twórcy, którzy zadecydowali o kształcie toruńskiego środowiska artystycznego.

Rok 2016 jest świetną okazją do przypomnienia twórczości Stanisława Borysowskiego, ze względu na przypadającą 110. rocznicę urodzin malarza. Artysta zajmował bardzo ważną pozycję w sztuce Torunia drugiej połowy XX wieku. Był współzałożycielem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i jednym z głównych filarów środowiska artystycznego miasta.

Borysowski tuż po studiach w krakowskiej ASP kontynuował naukę u Józefa Pankiewicza w Paryżu. Po wojnie od 1946 był profesorem i kierownikiem Zakładu Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, a w latach 1953-72 równolegle uczył w PWSSP (dzisiejsza ASP) w Gdańsku. Był inspiratorem działań artystycznych i założycielem powstałej w 1958 roku Grupy Toruńskiej. Prowadząc od 1945 roku ponad czterdziestoletnią działalność dydaktyczną na uczelniach artystycznych w Toruniu, Łodzi i w Gdańsku, wywarł silny wpływ na kolejne pokolenia malarzy i grafików.

Twórczość artysty rozwijała się w dziedzinach malarstwa i grafiki barwnej, tworzonej w metalowej technice własnej. Początkowo naznaczona wpływem szkoły Pankiewicza, podlegała w ciągu lat przemianom stylistycznym, z których najistotniejsza nastąpiła pod koniec lat 50. XX w. W tym czasie artysta odszedł od figuracji i zaczął tworzyć kompozycje abstrakcyjne, budowane z płaskich pól, zróżnicowanych kolorystycznie, walorowo i fakturowo, wchodzących nawzajem w niezwykle dynamiczne konfiguracje. Z czasem poświęcił się wyłącznie niezwykle cenionej przez znawców grafice.

Wystawa "Stanisław Borysowski – malarstwo, grafika" zlokalizowana w Ratuszu Staromiejskim i towarzyszący jej obszerny, bogato ilustrowany katalog, mają na celu pokazanie lokalnej tradycji kulturalnej oraz popularyzację wiedzy na temat sztuki, tworzonej po 1945 roku w Toruniu. W szczególności wysokiego poziomu grafiki i jej ogólnopolskiej renomy uzyskanej w dużej mierze za sprawą wybitnych dokonań Stanisława Borysowskiego.

Wystawa "Stanisław Borysowski – malarstwo, grafika" w Muzeum Okręgowym w Toruniu potrwa do 26 lutego 2017 r. Portal Kulturaonline.pl jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Niestety nie przemawia do mnie twórczość Stanisława Borysowskiego. Miałem już okazję oglądać jego dzieła i szczerze mówiąc po artyście, który jest tak bardzo zachwalany - spodziewałem się czegoś więcej. Niemniej jednak warto wybrać się na wystawę aby wyrobić sobie własne zdanie.

  • Wystawa prac Stanislawa Borysowskiego w torunskim Muzeum Okręgowym mnie nie zainteresowala.Byc moze gdyby przedstawionych bylo wiecej prac tego autora,moze wtedy moje nastawienie mogloby ulec zmianie?.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi