zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › Stanisław Borysowski – malarstwo, grafika: Wystawa w Muzeum Okręgowym w Toruniu /patronat/

Stanisław Borysowski – malarstwo, grafika: Wystawa w Muzeum Okręgowym w Toruniu /patronat/

Stanisław Borysowski
Stanisław Borysowski, Grafika kolorowa XIII, 1970, fot. Krzysztof Deczyński

Z Toruniem najbardziej kojarzy się Mikołaj Kopernik, ale tamtejsze Muzeum Okręgowe nie zapomina o pozostałych, zasłużonych dla miasta mieszkańcach. Ruszyła wystawa prac Stanisława Borysowskiego.

Wystawa "Stanisław Borysowski – malarstwo, grafika" w Muzeum Okręgowym prezentowana jest w ramach cyklu przeglądu twórczości wybitnych osobowości artystycznych Torunia i regionu, zasłużonych dla lokalnego środowiska kulturalnego i naukowego.

Stanisław Borysowski był utalentowanym malarzem i grafikiem, który, wraz z Tymonem Niesiołowskim i Bronisławem Jamonttem, zaliczany jest do najwybitniejszych artystów działających w Toruniu. Byli to twórcy, którzy zadecydowali o kształcie toruńskiego środowiska artystycznego.

Rok 2016 jest świetną okazją do przypomnienia twórczości Stanisława Borysowskiego, ze względu na przypadającą 110. rocznicę urodzin malarza. Artysta zajmował bardzo ważną pozycję w sztuce Torunia drugiej połowy XX wieku. Był współzałożycielem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i jednym z głównych filarów środowiska artystycznego miasta.

Borysowski tuż po studiach w krakowskiej ASP kontynuował naukę u Józefa Pankiewicza w Paryżu. Po wojnie od 1946 był profesorem i kierownikiem Zakładu Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, a w latach 1953-72 równolegle uczył w PWSSP (dzisiejsza ASP) w Gdańsku. Był inspiratorem działań artystycznych i założycielem powstałej w 1958 roku Grupy Toruńskiej. Prowadząc od 1945 roku ponad czterdziestoletnią działalność dydaktyczną na uczelniach artystycznych w Toruniu, Łodzi i w Gdańsku, wywarł silny wpływ na kolejne pokolenia malarzy i grafików.

Twórczość artysty rozwijała się w dziedzinach malarstwa i grafiki barwnej, tworzonej w metalowej technice własnej. Początkowo naznaczona wpływem szkoły Pankiewicza, podlegała w ciągu lat przemianom stylistycznym, z których najistotniejsza nastąpiła pod koniec lat 50. XX w. W tym czasie artysta odszedł od figuracji i zaczął tworzyć kompozycje abstrakcyjne, budowane z płaskich pól, zróżnicowanych kolorystycznie, walorowo i fakturowo, wchodzących nawzajem w niezwykle dynamiczne konfiguracje. Z czasem poświęcił się wyłącznie niezwykle cenionej przez znawców grafice.

Wystawa "Stanisław Borysowski – malarstwo, grafika" zlokalizowana w Ratuszu Staromiejskim i towarzyszący jej obszerny, bogato ilustrowany katalog, mają na celu pokazanie lokalnej tradycji kulturalnej oraz popularyzację wiedzy na temat sztuki, tworzonej po 1945 roku w Toruniu. W szczególności wysokiego poziomu grafiki i jej ogólnopolskiej renomy uzyskanej w dużej mierze za sprawą wybitnych dokonań Stanisława Borysowskiego.

Wystawa "Stanisław Borysowski – malarstwo, grafika" w Muzeum Okręgowym w Toruniu potrwa do 26 lutego 2017 r. Portal Kulturaonline.pl jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Niestety nie przemawia do mnie twórczość Stanisława Borysowskiego. Miałem już okazję oglądać jego dzieła i szczerze mówiąc po artyście, który jest tak bardzo zachwalany - spodziewałem się czegoś więcej. Niemniej jednak warto wybrać się na wystawę aby wyrobić sobie własne zdanie.

  • Wystawa prac Stanislawa Borysowskiego w torunskim Muzeum Okręgowym mnie nie zainteresowala.Byc moze gdyby przedstawionych bylo wiecej prac tego autora,moze wtedy moje nastawienie mogloby ulec zmianie?.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Sting wystąpi w Krakowie! Muzyka / Aktualności
12 października Sting wystąpi w TAURON Arena Kraków. Sprzedaż biletów rusza 2 czerwca. Znamy ceny.
Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę
Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
Włosy The Beatles zlicytowane!
10 tys. euro. Tyle zapłacono za włosy czterech Beatlesów, ścięte w roku... 1964! Kosmyki którego z muzyków okazały się najcenniejsze?
Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic Luis Nubiola w Nosalowym Dworze. Wygraj bilety!
Tagi