zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWokół kulturyArtykuły › Szmaragdowe Echo Dzieciństwa /zdjęcia/

Szmaragdowe Echo Dzieciństwa /zdjęcia/

[wszystkie zdjęcia: Łukasz Badula]

Nowohuckie osiedle Centrum A stało się przestrzenią nostalgicznej wycieczki w przeszłość. Zobaczcie, jak w ramach akcji Wonderland odżyły PRL-owskie wspomnienia. 
 
Teatr Łaźnia Nowa świętuje swoje 10-lecie, zapraszając mieszkańców najmłodszej dzielnicy Krakowa do interaktywnych wydarzeń. Sobotnie popołudnie upłynęło pod hasłem Wonderland - krainy surrealizmu historycznego. Na Alei Róż odbył się koncert oraz plenerowy talk- show, a Park Ratuszowy zmienił się w krainę przyszłości. Najbardziej spektakularnie wypadła jednak akcja Szmaragdowe Echo Dzieciństwa. Instalacja i zarazem happening, który objął zasięgiem całą przestrzeń osiedla Centrum A.
 fot. Łukasz Badula
Za inspirację posłużyły wspomnienia mieszkańców z okresu dzieciństwa. Od podwórkowych zabaw i spotkań przy trzepaku do konkretnych wydarzeń historycznych, jak wizyta Fidela Castro czy stan wojenny. Te skrawki pamięci ożyły na terenie osiedla w zaskakującym wydaniu. Można więc było pobawić się foremką Lenina (bo sławetny pomnik zastąpił niegdyś właśnie miejsce zabaw dzieci), posłuchać występów wokalnych seniorów i juniorów, obejrzeć bajki w PRL-owskim pokoiku czy odwiedzić efemeryczną, plenerową kawiarenkę. Rozmowom mieszkańców nie było końca, a po watę cukrową ustawiła się długa kolejka. 
 
Dzisiaj kolejna odsłona urodzin Łaźni Nowej - wielki koncert "10 razy tak".  Na Alei Róż teatralne przeboje wykonają m.in. Błażej Peszek, Radosław Krzyżowski i Anna Oberc. Wieczór zakończy specjalny występ Macieja Maleńczuka. Start o godz. 20.00. Wstęp wolny. Przybywajcie!
Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Pięknie wyglądają te szmaciane lalki na trzepaku i przypominają o różnych zwisach i odmykach. Miło,że zostali na zdjęciach uwiecznieni uczestnicy tamtych zabaw, a nowi adepci mogą zrobić pamiątkowe zdjęcie wśród dawnych towarzyszy podwórkowych harców. Po zapoznaniu się z tekstem i obejrzeniu zdjęć przypomniały mi się własne wspomnienia z dzieciństwa z czasów komuny... zabawy wśród kasztanowców i bzów, bieganie po murkach przed pałacem czy wokół zamku krzyżackiego i po jego korytarzach, zabawa w ciemności na korytarzu w pałacu, a gra w dwa ognie czy ringo lub badmintona była na porządku dziennym. Które teraz dziecko zna takie zabawy?

  • Urodziłam się krótko po PRL-u, ale jeszcze zdążyłam trochę nim przesiąknąć. Ostatnio czytałam właśnie książkę Marcina Prokopa "Jego Wysokość Longin", o jego dorastaniu w tym czasie i złapałam się na tym, że poza kilkoma różnicami, to mieliśmy podobne, beztroskie dzieciństwo. Przypominało mi się z jaką chęcią jadłam chleb z wodą i cukrem. O jeju:) Dlatego jak najbardziej popieram takie inicjatywy!

  • PRL wiecznie zywy!? Ale nie mozna wymazywac tamtego okresu,zwlaszcza gdy dotyczy dzieciecych wspomnien z tamtej epoki.Dla mlodszych osob moze to byc rowniez pewna forma lekcji historii

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi