zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › 'Sztuka w sztuce' w MOCAKU: Artyści kontra artyści /zdjęcia/

'Sztuka w sztuce' w MOCAKU: Artyści kontra artyści /zdjęcia/

[wszystkie zdjęcia: Łukasz Badula]

Od afirmatywnego dialogu z tradycją do jej krytycznej, jak i prześmiewczej negacji. Zobaczcie, co czeka was na wystawie, która konfrontuje artystów z innymi artystami.

Łóżeczko dla dziecka, w którym zawarto ikonografię malarskiej abstrakcji i awangardy. Portret jednego z czołowych przedstawicieli sztuki krytycznej... bez nogi, ale z wytatuowanym na czole obozowym numerem. Łasiczka, która uciekła damie. "Pochodzenie świata" Courberta w "ocenzurowanej" formie, z majteczkami Unii Europejskiej. Antyczne rzeźby ubrane w hipsterskie ciuchy. Wreszcie miniaturowy Luwr, prawie na wynos.


We własnym sosie

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie opanowała twórczość nieprzewidywalna, ekstremalna, ale też nascycona mocno ironicznym poczuciem humoru. Twórczość, która właściwie... kisi się we własnym sosie. Kisi na wiele sposobów, nie bez zmysłowego, autoerotycznego podłoża. Albowiem tutaj sztuka jest w rówym stopniu namiętnie kochana, co deprecjonowana, ośmieszana, dekonstruowana. Z jednej strony prowadzi się z nią konstruktywny dialog, z drugiej - zrzuca z piedestału.

W cyklu swoich monograficznych ekspozycji, MOCAK proponował już zbiorowe wystawy na temat medycyny, ekonomii czy gender. Ta najnowsza stanowi jednak wyjątkowe przedsięwzięcie tematyczno- selekcyjne. "Sztuka w sztuce" to przecież lustro postawione przed samymi artystami. Przyjrzenie się tym aspektom ich twórczości, które wynikają z autorefleksji oraz stosunku do tradycji własnego rzemiosła.

Gra znaczeniami

Na wystawie zgromadzono imponującą liczbę prac z ostatnich kilkudziesięciu lat. Co istotne, są to dzieła artystów, których więcej dzieli niż łączy. Obok siebie można więc znaleźć prześmiewcze obrazy banalisty Marcina Maciejowskiego, obrazoburczą satyrę wywrotowców z The Krasnals,  prowokacje feministycznej performerki Tanji Ostojić i malarskie imaginacje Hiroyuki Masuyama. Są też dzieła Łodzi Kaliskiej, Gavina Turka, Henryk Stażewskiego, Debory Hirsch czy Katarzyny Kozyry. Instalacje, zdjęcia, kolaże, rzeźby. Bardzo szerokie pole odniesień formalnych oraz historycznych, które nie pozwala skupić się na jednej estetyce.

Kuratorkami ekspozycji są Delfina Jałowik, Monika Kozioł i Maria Anna Potocka. Wystawa, jak wyjaśniają, nie jest zmaganiem się z określonym problemem egzystencjalnym, tylko jest obrazem wyrafinowanej gry znaczeniowej, która radzi sobie z różnymi problemami. Stąd wyjątkowa nośność, różnorodność i wielopoziomowość pojawiających się w prezentowanych pracach idei. Idei, które mimo iż odnoszą się do sfery artyzmu, mają mniejszy lub większy związek z rzeczywistością. Wspomniane łóżeczko Ojców awangardy, autorstwa Grzegorza Sztwiertni (z poduszkami a'la Malewicz) zrobiłoby wielką furorę w najnowszym katalogu IKEI.

Wystawę można oglądać od 28 kwietnia do 1 października.

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
  Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
  Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
  Tagi