zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › 'Urok prowincji w fotografii Jerzego Piątka' - wystawa w Galerii FOTO-GEN we Wrocławiu /patronat/

'Urok prowincji w fotografii Jerzego Piątka' - wystawa w Galerii FOTO-GEN we Wrocławiu /patronat/

[materiały pras. Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu]

We wtorek 10 stycznia 2017 o godz.18.00 zapraszamy do Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu (dawne Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”), na wernisaż wystawy "Urok prowincji w fotografii Jerzego Piątka".  Za pośrednictwem zdjęć będziemy mogli przenieść się do czasów PRL-u, które fotograf utrwalił z niezwykłym pietyzmem i wyczuciem kadru. Fotografie przedstawiają ludzi w ich codziennym otoczeniu, podczas zwykłych zajęć w małomiasteczkowej scenerii.

Wystawa to wybór prac z obszerniejszego cyklu Smutek i urok prowincji. Prezentuje pokaźny zbiór fotografii dokumentalnej z końca lat 70. i pierwszej połowy lat 80. XX w. – należących do niezwykle interesującego nurtu dokumentu społecznego. Przedstawiając ludzi z prowincji na Kielecczyźnie, w istocie zestaw ten portretuje realia PRL-u; co dzisiaj może być już odbierane jako odkrycie czegoś nieznanego. Szczególnym walorem tych zdjęć jest autorska dyscyplina kadrowania oraz umiejętne wyszukiwanie oryginalnej perspektywy widzenia. W fotografiach scen obyczajowych autor fascynuje celnością oddania charakteru portretowanych osób wpisanych w zastany zgrzebny sztafaż uliczek i domów z tamtego czasu. Warto go sobie przypomnieć lub uzmysłowić.

Jerzy Piątek
fot. Jerzy Piątek/materiały pras.

Jerzy Piątek – kielecki fotograf specjalizujący się w szeroko rozumianym artystycznym dokumencie; czynny jest zawodowo od początku lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to, jako członek Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego, zaczął zajmować się rejestracją kieleckiego pejzażu. Po uzyskaniu członkostwa Związku Polskich Artystów Fotografików (1978) zajmuje się nadal dokumentowaniem wyjątkowego pejzażu ziemi kieleckiej, co zaowocowało jego uczestnictwem w znakomitych działaniach Kieleckiej Szkoły  Krajobrazu – ruchu kontynuującego i twórczo rozwijającego nurt tzw. fotografii ojczystej,  sięgającej do Bułhakowskich inspiracji.

Obok fascynacji krajobrazem i jego symbolicznymi znaczeniami Jerzy Piątek systematycznie eksploruje także tematykę społeczną: tu zasłynął zdjęciami z rozbudowanego cyklu rejestracji o charakterze socjologicznym – ujęciami pogłębionymi, bazującymi na wielkiej umiejętności chwytania i „zatrzymywania” specyficznej aury  prowincjonalnych miasteczek i wsi oraz portretowania ludzi tam żyjących. Rejestracje te obok wartości historyczno-poznawczej niosą spory ładunek treści emocjonalno-nostalgicznych, pobudzających pamięć i refleksję odbiorców. Taki wyraz prezentuje właśnie zbiór jego fotografii Smutek i urok prowincji (to osobny album prac tego autora).

W kręgu zainteresowań pejzażowych tego autora sytuują się także fotografie aktów kobiecych; to swoiste przedstawianie „pejzażu” ciała i jego naturalnego ukształtowania. Jerzy Piątek jest ponadto wydawcą i współautorem popularnego albumu Akt w polskiej fotografii.

 

Andrzej Saj

kurator wystawy

 

 

10 stycznia – 2 lutego 2017 | Wernisaż: 10 stycznia 2017, godz. 18.00

 

Oprowadzenie kuratorskie: 11 stycznia 2017,  godz. 16.30

Udział w nim wezmą: Andrzej Saj – kurator wystawy i Jerzy Piątek

 

Galeria FOTO-GEN

Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław

tel. 71 344 78 40

galeria.foto-gen@okis.pl

www.okis.pl

 

Wystawa czynna: poniedziałek – sobota, w godz. 10.00 – 18.00

Bilety: w poniedziałki wstęp wolny, normalny 4 zł, ulgowy 2 zł

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Jezeli sugerowac sie wylacznie zaprezentowanymi powyzej zdjeciami, to tytul wystawy "Urok prowincji w fotografii Jerzego Piątka" mozna interpretowac na rozne sposoby.Dla jednych bedzie to prawdziwy urok,dla innych wrecz przeciwnie.

  • W powszechnym odbiorze slowo prowincja kojarzy sie raczej z czym gorszym.Ale takie podejscie do zagadnienia pozbawione jest sensu.Mam nadzieje,ze wystawa "Urok prowincji w fotografii Jerzego Piątka" dobrze to pokaze.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi