zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plGalerieDesign › Uwolnić projekt

Galerie zdjęć / Design

Uwolnić projekt

Interdyscyplinarny projekt UWOLNIĆ PROJEKT polega na opracowaniu współczesnych wersji dawnych, tradycyjnych wytworów rzemieślniczych znajdujących się w Magazynie Gospodarki Podstawowej i Rzemiosła Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

W ramach projektu powstaną prototypy nowych przedmiotów oraz dokumentacja wykonawcza, która zostanie zamieszczona w Internecie. Każdy użytkownik będzie mógł ją pobrać a przedmiot wykonać u rzemieślnika (np. z najbliższej okolicy), dostosowując produkt do swoich potrzeb.

Wybór obiektów został dokonany przez grupę kompetencyjną, będącą fuzją wiedzy i doświadczenia projektantów, rzemieślników, etnologów i muzealników. Podczas spotkań z zespołem projektowym zostały starannie opracowane kryteria wyboru przedmiotów z Magazynu Gospodarki i Rzemiosła, który liczy kilkanaście tysięcy obiektów. Projektanci wybierali jako inspirację przedmioty dające możliwość zaproponowania odbiorcy jak najszerszego wachlarza możliwości indywidualizacji m.in. wyboru wielkości czy materiału z jakiego ostatecznie będzie można wykonać przedmiot. W wyborze ważną rolę odgrywał również rodzaj rzemiosła, w ramach którego przedmiot będzie wykonywany. Na ile jest ono wciąż żywe, popularne, dostępne – a jeśli rzadkie, mało znane, a nawet wymierające, jak np. sztuka wyplatania łapci z łyka – to, czy możliwe będzie np. samodzielne wykonanie przedmiotu?

W projekcie równie istotne jest realne wsparcie rzemiosła, w tym również tego ginącego, jak również umożliwienie samodzielnego wykonania przedmiotu. Spotkania z zespołem zaowocowały stworzeniem briefu produktowego, który wyznaczył projektantom kierunki działania. Brief określa cele i zakres produktu, możliwości adaptacji przedmiotu przez użytkownika, stopień łatwości wykonania, jak również dane techniczne takie jak rozmiar, materiał etc. Najważniejsze wyzwanie dla projektantów to ekspozycja użytkowej funkcji przedmiotu, ponad jego funkcją dekoracyjną, co jest zgodne z koncepcją humanistycznego spojrzenia na rzemiosło, którego autorem był Piotr Szacki, twórca Magazynu Rzemiosł i Gospodarki Podstawowej Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Piotr Szacki zgłębiał istotę rzemiosła i propagował w formie autorskich filmów, wystaw, tekstów. Dostrzegał niewidzialną więź łączącą twórcę z jego dziełem – wytworem rzemieślniczym – oraz odbiorcą-użytkownikiem, który ostatecznie nadaje dziełu nowe sensy, modyfikuje je indywidualnie, ulepsza, zmienia.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zydel, Fot. Edward Koprowski PME 58164,2 Fot. Edward Koprowski PME 40736,4 Fot. Edward Koprowski
PME 9663 Fot- Edward Koprowski PME 8436,1 Fot. Edward Koprowski PME 6102,2 Fot. Edward Koprowski
PME 4351,1 Fot. Edward Koprowski
 
Komentarze
  • Bardzo podoba mi się ten pomysł! Będzie można czerpać z niego niezliczone inspiracje i cieszyć oczy oryginalnymi, pięknymi przedmiotami. Myślę, że efekt końcowy tego projektu spotka się z ogromnym zainteresowaniem. Moją uwagę już przykuł : )

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi