zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaRecenzje › Vagabon: Infinite Words. Posłuchaj przed premierą sensacyjnego debiutu

Vagabon: Infinite Words. Posłuchaj przed premierą sensacyjnego debiutu

 fot. Bandcamp

Córka imigrantów z Kamerunu objawieniem rockowej sceny. Posłuchajcie w całości rewelacyjnej płyty Vagabon. 

Gry na gitarze uczyła się z instruktażowego DVD, na bazie piosenek Taylor Swift. Swój pierwszy zespół powołała do życia na studiach, gdy nawiązała kontakt z nowojorskim undergroundem. Ale w jej przypadku rockowa kariera oznaczała pokonanie szczególnych barier. Po pierwsze - Lætitia Tamko funkcjonowała w realiach pulsującego soulem, hip-hopem i R'n'B Harlemu, po drugie - była córką imigrantów. Jej ojczyzną jest Kamerun, gdzie jako dziecko zasłuchiwała się w "klaskanych", ludowych pieśniach i perkusyjnych rytmach. Po przybyciu do Ameryki zaczęła gustować w skrajnie innych dźwiękach. Czasem zupełnie niezwiązanych z "czarną muzyką". Z połączenia rockowej tradycji i afrykańskiej wrażliwości stworzyła wyjątkową porcję dźwięków. Określaną przez krytyków mianem "przełomowego zjawiska niezależnej sceny".

 fot. Bandcamp

Tamko firmuje swoje nagrania nazwą Vagabon. Nie tylko śpiewa, ale też gra na gitarze, klawiszach i perkusji. Jej debiutancki mini-album "Infinite Words" stanowi kolekcję zarejestrowanych na nowo kompozycji z kilku ostatnich lat. Wbrew pozorom, to bardzo spójna kolekcja piosenek.

Od pierwszych dźwięków otwierającego album utworu "The Embers", Tamko porywa słuchacza niezwykle emocjonalnym śpiewem. Na "Infinite Words" nie brakuje też surowej, post-punkowej energii. Tamko eksploruje ją choćby w ekspresyjnych utworach "Minneapolis" i "100 Years". Nie boi się eksperymentować. Na płycie znalazł się elektroniczny, deklamowany, bliski muzyce lounge "Mal à L'aise". Tamko najlepiej wypada jednak w nastrojowych, akustycznych, melodyjnych balladach. Takich jak zamykające płytę "Alive and Well". 

Niecałe pół godziny "Infinite Words" to jeden z bardziej wyrazistych debiutów na amerykańskiej scenie rockowej. Krytycy już przepowiadają Vagabon wielką karierę. Sama artystka nie ukrywa społecznego i politycznego przesłania towarzyszącego jej twórczości. W wywiadzie dla Pitchfork mówi:

Nie zawsze czuję się komfortowo będąc tutaj. Jeśli się schowam, do czego w naturalny sposób przywykłam, wtedy nie spełnię marzenia o zobaczeniu większej ilości czarnych dziewcząt grających ten rodzaj muzyki lub niebojących się po prostu być.

Premiera płyty "Infinite Words" 24 lutego. Albumu możecie wysłuchać w całości i za darmo już teraz. Stacja NPR udostępniła odsłuch materiału. Kliknij playera poniżej:

 

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
  Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
  Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
  Tagi