zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWokół kulturyArtykuły › VII Dni Pamięci: Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

VII Dni Pamięci: Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

mat. prasowe

Podczas VII Dni Pamięci w Łodzi zostaną zaprezentowane pokazy filmowe, spektakle teatralne, wieczory poetyckie oraz wystawy i dyskusje związane z tematem Zagłady.

27 stycznia rozpoczęły się w Łodzi VII Dni Pamięci – rocznicowe obchody związane z wyzwoleniem obozu Auschwitz-Birkenau. W ciągu kolejnych czterech dni łodzianie będą mogli wziąć udział pokazach filmowych, spektaklach teatralnych, wieczorach poetyckich, a także wystawach i dyskusjach.

 

Spektakle o tematyce żydowskiej 

Bogatą ofertę przygotował dla widzów Teatr im. Jaracza, który w ciągu kilku nadchodzących dni zaprezentuje aż trzy spektakle o tematyce żydowskiej. Jednym z nich będzie inscenizacja dla dzieci zatytułowana "Opowieść o moim Golemie". To propozycja artystów i pedagogów związanych z Teatrem Żydowskim. Z myślą o widzach dorosłych przygotowano spektakl inspirowany poematem Icchaka Kacenelsona ''Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie''. To poetycko-muzyczna opowieść o tragicznym doświadczeniu Zagłady, ludzkim cierpieniu oraz życiu po końcu świata. W przejmującej inscenizacji nie zabraknie pieśni z gett i obozów koncentracyjnych. W widowisku zobaczymy Etel Szyc oraz Monikę Chrząstowską przy akompaniamencie Teresy Wrońskiej (fortepian), a także Marka Wrońskiego i Piotra Szyca (skrzypce).

 

Wspomnienie Ireny Sendlerowej

Poniedziałkowy wieczór stanie się okazją do wspomnień Ireny Sendlerowej. Na Dużej Scenie Teatru im. Jaracza zobaczymy widowisko taneczne w reżyserii Tomasza Balcerka, będące rodzajem artystycznego hołdu złożonego jednej z najsłynniejszych działaczek społecznych doby II wojny światowej. Inscenizacja w wykonaniu grupy Kontra z Piotrkowa Trybunalskiego opowiada przejmującą historię Sendlerowej, dzięki której uratowano ok. dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci. Do odznaczenia wybitnej postaci tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata nawiązuje tytuł spektaklu: "Irena Sendlerowa – Sprawiedliwa".

 

Filmy o ofiarach Holocaustu 

Filmowym akcentem tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu stanie się projekcja dokumentu "Festiwal ŻYDOWSKIE MOTYWY prezentuje…" (Teatr im. Jaracza) oraz filmu "W poszukiwaniu utraconego krajobrazu" (Centrum im. Marka Edelmana). Ostatniej projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem filmu, Leo Kantorem.

 

Wystawy poświęcone Żydom

Entuzjastów dyskusji zainteresuje z pewnością propozycja Muzeum Miasta Łodzi, które zaprasza do odwiedzenia wystawy "Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej". Ekspozycji towarzyszyć będzie wykład Anny Łagodzińskiej, poświęcony żydowskim aspektom w twórczości braci Hirszenbergów. Prelekcja uwzględni oprowadzenie tematyczne. Nie zabraknie refleksji na temat żydowskiej kultury, historii oraz tożsamości. W lokalnych muzeach zobaczyć będzie można ponadto wystawę poświęconą Żydom w Wojsku Polskim (Muzeum Tradycji Niepodległościowych) oraz ekspozycję Świat utracony (Centrum Dialogu im. Marka Edelmana). Warto wspomnieć, że łódzkie obchody Dni Pamięci dopełni bogata oferta edukacyjna dla dzieci.

 

Oratorium o historii Holocaustu 

Punktem kulminacyjnym obchodów będzie Koncert Galowy "I Belive. A Holocaust Oratorio For Today". To wyjątkowe oratorium, które poprzez dwanaście części opowiada historię Holocaustu. Utwór zaprezentowany zostanie przez chór Solitude ze Stuttgartu oraz solistów z Niemiec i Austrii. Stuosobowy zespół wystąpi przy akompaniamencie Orkiestry Teatru Wiekiego w Łodzi oraz Chóru Dziecięcego. Premierowy pokaz uświetni obecność kompozytora, Zane Zalisa.

 

Obchody VII Dni Pamięci zakończą się we wtorek, 31 stycznia w Teatrze Wielkim w Łodzi. 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • To co mialo miejsce w niemieckich obozach koncentracyjnych zasluguje na to,aby jak najczesciej o tym mowic i przypominac o popelnionych w nich zbrodniach.Zwlaszcza w kontekscie czestego nazywania ich polskimi obozami.

  • Osobiscie bardzo sie ciesze z faktu,ze obchody rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz,nie ograniczaja sie wylacznie do tego historycznego terenu. W slady Lodzi powinny pojsc rowniez inne,nie tylko polskie miasta.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
'Tango Sentimental – Piazzola i Przyjaciele': argentyńskie tango na Bielańskiej Scenie Muzycznej Muzyka / Aktualności
Mazowiecki Teatr Muzyczny kontynuuje serię koncertów przeznaczonych dla prawdziwych koneserów muzyki. Tym razem 25 marca na Bielańskiej...
Tydzień Kina Hiszpańskiego: Jota Carlosa Saury /konkurs/
W krakowskim Kinie Pod Baranami startuje święto kina hiszpańskiego. Mamy dla Was podwójną wejściówkę na projekcję nowego filmu mistrza Carlosa...
Marcin Dorociński wystąpi w komedii!
"Małżeńskie porachunki" to brawurowa komedia z Marcinem Dorocińskim w przebojowej roli zabójcy na zlecenie! Film trafi do kin 7 kwietnia....
'Kopciuszek' w Narodowym Starym Teatrze: Anna Smolar nie tylko dla dorosłych /zdjęcia/ 'Nazwę Cię – Kościuszko': Pierwsza w Polsce wystawa amerykańskim tropem Naczelnika
Tagi