Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWydarzeniaBielsko-BiałaMuzeum Stara Fabryka › W poszukiwaniu indiańskiej przeszłości. Badania krakowskich archeologów w…
Muzeum / Wystawa

W poszukiwaniu indiańskiej przeszłości. Badania krakowskich archeologów w Kolorado w USA w fotografii Roberta Słabońskiego

2017-01-10 14:53

Tym razem zabierzemy Państwa w świat cywilizacji Indian Pueblo w Kolorado w USA. Podobnie jak poprzednio, tak i na obecnej wystawie praca archeologów i efekty ich badań zostały uwiecznione w obiektywie znakomitego artysty fotografika, archeologa i podróżnika – Roberta Słabońskiego. Niewątpliwą zaletą ekspozycji będzie również spotkanie z oryginalnymi obiektami, pochodzącymi z prezentowanych obszarów kulturowych.

Wystawa przedstawia efekty polskiego projektu archeologicznego w Kolorado w USA, prowadzonego pod kierunkiem dr. Radosława Palonki z Zakładu Archeologii Nowego Świata Instytutu Archeologii UJ w Krakowie. Nosi ona tytuł W poszukiwaniu indiańskiej przeszłości. Ekspozycja ta przenosi do mniej znanego europejskiemu odbiorcy świata Indian Pueblo. Jest to kultura osiadłych rolników z południowo-zachodniej części USA (dzisiejszych stanów: Kolorado, Utah, Arizona i Nowy Meksyk). Jej twórcy byli niezwykłymi architektami i budowniczymi, tworzącymi kilkupiętrowe budowle z kamienia i cegły suszonej na słońcu, które niekiedy przypominają średniowieczne fortece w Europie. Działo się to kilka wieków przed przybyciem Europejczyków do Ameryki, w okresie VIII–XIII w. n.e.

Dla dzieci przygotowane są warsztaty pt.: „Na tropie tajemnic Indian Pueblo”. Program warsztatu stwarza niepowtarzalną okazję do zapoznania się z fascynującym światem Indian Pueblo - osiadłych rolników z południowo-zachodniej części USA. Charakteryzuje się ona niezwykłymi cechami –zaawansowanym poziomem budownictwa, a także specyficznym systemem wierzeń i obrzędów. Ta ostatnia sfera związana jest również z przyszłością i losami naszej, współczesnej cywilizacji i stała się powodem wystąpienia Indian Hopi na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Zapisy na warsztaty i szczegóły prowadzi Dział Edukacji tel. 33 821 03 03, e-mail: edukacja@muzeum.bielsko.pl

Daty wydarzenia: od 2017-01-12 do 2017-03-26, od 2017-03-27 do 2017-04-28

Komentarze

    Muzeum Stara Fabryka

    Adres43-300 Bielsko-Biała, Plac Żwierki i Wigury 8
    KontaktArchiwum wydarzeń»