Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWydarzeniaGdańskMuzeum Narodowe › Maxim Kantor. Rodzina kontra Imperium
Muzeum / Wystawa / Wystawa

Maxim Kantor. Rodzina kontra Imperium

2016-12-09 14:01

Wystawa czynna: 9 października – 29 stycznia 2017

Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)

ul. Cystersów 18, 80-330 Gdańsk Oliwa

tel. +48 58 552 12 71 wew. 124

 

Godziny otwarcia:

wtorek – piątek: 9.00 – 16.00, sobota – niedziela: 10.00 – 17.00

 

Wystawa „Maxim Kantor. Rodzina kontra Imperium” prezentuje prace jednego z najciekawszych artystów rosyjskich, który w swojej sztuce łączy filozofię z baczną obserwacją społeczeństwa. Ekspozycja będzie obejmować obrazy, litografie, rzeźby oraz lalki teatralne zaprojektowane przez artystę.

 

Maxim Kantor urodził się w 1957 roku w Moskwie. Syn rosyjskiego filozofa, Karla Kantora. Absolwent moskiewskiej politechniki artystycznej. Obecnie mieszka i pracuje w Ile de Ré (Francja), Oxfordzie, Berlinie oraz Moskwie. Jest znanym malarzem, pisarzem, eseistą oraz komentatorem życia publicznego. W życiu kieruje się dewizą „Jeden zawód wynika z drugiego”. Stał się znany m.in. z założenia ruchu „Krasny Don” („Czerwony Dom”) w 1983 roku. Była to grupa dysydenckich artystów, których celem było ukazanie desperacji komunistycznych oprawców, poprzez organizowanie jednodniowych przedstawień. Najgłośniejsze z nich pokazane było w 1982 roku w Moskiewskim Instytucie Filozofii.

 

Od tego czasu prace Kantora były prezentowane na całym świecie. W 1997 roku reprezentował Rosyjską Federację na XLVII Biennale w Wenecji. Jego twórczość inspirowana jest dziełami Michała Anioła, Mantegny, Goyi oraz Vodkina. Autor ceni sobie własny, niezależny przekaz, nie podlega wpływom trendów. Jego dzieła z jednej strony nawiązują do ludzkiego cierpienia, z drugiej zaś mają polityczny charakter. Jako że autor jest ostrym krytykiem politycznym, w jego pracach, więc można znaleźć wiele odniesień do rosyjskiej sytuacji politycznej. Często nawiązuje również do stanu demokracji i sztuki w Rosji. Trzy stworzone przez niego cykle Ziemia jałowa. Atlas (2001), Metropolis. Atlas (2004) oraz Vulcanus. Atlas (2010), przedstawiają interpretację moralną najważniejszych przemian politycznych XX wieku.

 

Maxim Kantor zasłynął również, jako pisarz i eseista. Jest autorem kilku powieści, m.in. Domu na ziemi niczyjej oraz Podręcznika rysunku, za któregootrzymał w 2006 roku Rosyjską Państwową Nagrodę Literacką. Warto zaznaczyć, że Podręcznik rysunku miesiąc po wydaniu sprzedał się w pięciu tysiącach egzemplarzy. Była to jedna z najszybciej sprzedających się powieści w Rosji. Kantor jest również autorem zbioru sztuk satyrycznych Przyjęcie z pawianem. Część z nich wystawiana była na deskach teatrów w Moskwie, Sankt Petersburgu i Togliatti. W 2014 roku Kantor stworzył teatr kukiełkowy, do którego napisał sztukę satyryczną Robin Hood i sprzączki ludowe. Artysta współpracuje z paryskim „Le Monde Diplomatique” oraz rosyjskimi gazetami i czasopismami (np. „Rossijskaja Gazeta”, „Nowaja Gazeta” i „Ekspert”).

 

Do wystawy przygotowany został katalog z tekstami Maxima Kantora, Eckharta Gillena, Ignace’go Bertena, Alexandra Borovskiego oraz Stephena Whitefielda oraz reprodukcjami większości eksponowanych w Pałacu Opatów dzieł Kantora: malarstwa, litografii, rzeźb i lalek teatralnych.

Daty wydarzenia: od 2016-10-09 do 2016-10-30, od 2016-10-31 do 2017-01-29

Komentarze
  • Szkoda,.ze w przypadku zapowiedzi przeroznych wystaw nie ma na stronie przynajmniej kilku prac danego autora.Jezeli dla kogos konkretny tworca jest zupelnie anonimowy,taka prezentacja moglaby zdecydowanie skuteczniej zachecic taka osoba do udania sie do galerii.A nie kazdemu chce sie zagladac za kazdym razem chocby do Wikipedii.

Muzeum Narodowe

Adres80-822 Gdańsk, Toruńska 1
KontaktEmail   info@mng.gda.pl
Telefon   (58) 301 70 61
Strona www   www.mng.gda.pl
Archiwum wydarzeń»