Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWydarzeniaGdańskMuzeum Narodowe w Gdańsku- Oddział Sztuki Dawnej › Wystawa „REWOLUCJONIŚCI SZTUKI Emil Nolde (1867 – 1954).”
Muzeum / Wystawa / Wystawa

Wystawa „REWOLUCJONIŚCI SZTUKI Emil Nolde (1867 – 1954).”

2017-03-17 10:32

 Emil Nolde, Kobieta siedząca w fotelu (Portret Ady Vilstrup), 1906, fot. © Muzeum  Narodowe w Gdańsku

 

 

Grafika i rysunek były często dziedzinami, w których artyści, wolni i niezależni od  wymogów zleceniodawców, mogli w pełni zrealizować swój twórczy zamysł. 

 

Cykl REWOLUCJONIŚCI SZTUKI będzie kolejną okazją do zapoznania się z dziełami z  Pracowni Grafiki i Rysunku Muzeum Narodowego w Gdańsku. Ich twórcy poprzez  bezkompromisowe poszukiwanie własnych środków wyrazu pokazali nieznane dotąd  możliwości sztuki i jej nowe role. 

Pierwszym prezentowanym artystą będzie Emil Nolde – jeden z najwybitniejszych  przedstawicieli ekspresjonizmu. Należał do tych wielkich w dziejach sztuki, którzy do końca  pozostali wierni wewnętrznej twórczej sile, niezależnej od wszelkich okoliczności i  wpływów. Był samotnikiem i indywidualistą. Mimo że na krótko związał się z  ekspresjonistycznym ugrupowaniem Die Brücke (1906–1907), berlińską Neue Sezession  (1908), wystawiał z Der Blaue Reiter (1912–1913), to jego twórczość pozostała zjawiskiem  odosobnionym i wyjątkowym. Nie uległ wpływowi kubizmu i futuryzmu jak większość  ekspresjonistów po 1910 roku, a najważniejszym środkiem wyrazu pozostała dla niego  nasycona, fakturalna plama barwna. W swojej autobiografii Jahre der Kämpfe (Lata walki,  1934) napisał: „intelektualiści piszący o sztuce nazywają mnie ekspresjonistą. Nie podoba mi  się takie ograniczenie”. Mimo przejawianych przez artystę nacjonalistycznych sympatii (w  1933 roku został członkiem duńskiej sekcji NSDAP), głoszenia wyższości kultury  germańskiej i wyznawania antysemickich poglądów, spotkał się z potępieniem jego dorobku i  zakazem twórczości, co jednak ze zdumieniem przyjął. W 1934 roku usunięto go z Pruskiej  Akademii Sztuk w Berlinie. Jego dzieła zostały zarekwirowane i usunięte z muzeów  niemieckich. Kilkadziesiąt z nich zostało co prawda pokazanych na monachijskiej wystawie  „Entartete Kunst” (‘Sztuka zwyrodniała’) w 1937 roku, zorganizowanej przez NSDAP, ale jej  celem było wyszydzenie sztuki awangardowej. Wedle prymitywnej oceny rosnących w siłę  nazistów tego typu prace stanowiły „sztukę zdegenerowaną”, faworyzowano za to kiczowate  sielskie kompozycje, wpisujące się w pseudopatriotyczną ideologię „krwi i ziemi”. W tym  kontekście prezentowane dzieła są odzwierciedleniem preferencji kolekcjonerskich  ówczesnych władz muzealnych, gromadzących konsekwentnie − wbrew panującym wtedy  nastrojom politycznym − dzieła niemieckich ekspresjonistów. W Muzeum Narodowym w  Gdańsku zachowało się, poza wieloma dziełami innych twórców awangardowych, dwanaście  prac Emila Noldego wykonanych jeszcze przed II wojną światową: dziesięć rycin, akwarela i  obraz. 

 

Kuratorki: Alicja Andrzejewska-Zając, Maja Baran

Daty wydarzenia: od 2017-03-15 do 2017-03-26, od 2017-03-27 do 2017-05-21

Komentarze

  Muzeum Narodowe w Gdańsku- Oddział Sztuki Dawnej

  Adres80-822 Gdańsk, ul. Toruńska 1
  KontaktEmail   info@mng.gda.pl
  Telefon   tel. +48 058 301 70 61
  Strona www   www.mng.gda.pl
  Bieżące wydarzenia»
  Archiwum wydarzeń»