Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWydarzeniaŁódźMuzeum Miasta Łodzi › Wybitni artyści żydowscy - wystawa
Muzeum / Wystawa / Wystawa

Wybitni artyści żydowscy - wystawa

2016-12-11 11:32

Muzeum Miasta Łodzi serdecznie zaprasza na wystawę "Wybitni artyści żydowscy" z kolekcji Davida Malka, którą można obejrzeć  do 5 marca 2017 r. w Aneksie Jednego Mistrza. Kuratorką wystawy jest  Małgorzata Laurentowicz-Granas.


Właścicielem prezentowanych w Aneksie prac był pierwotnie David Malek, Żyd rumuńskiego pochodzenia. W czasie wojny został wywieziony do Auschwitz, gdzie poznał dwóch łodzian, którzy tragicznie zmarli na jego oczach. Po latach zapragnął zobaczyć rodzinne miasto swoich przyjaciół. Oczarowany wnętrzami pałacu Poznańskich, w którym mieści się Muzeum Miasta Łodzi, postanowił pokazać tu swoją kolekcję dzieł sztuki artystów żydowskich, którą zaczął gromadzić po wojnie. W jego zbiorach można wyodrębnić prace artystów dawnych i współczesnych, tych, którzy przeżyli Holokaust i tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Pod względem formalnym i treściowym kolekcja jest bardzo zróżnicowana – od dzieł realistycznych, po kompozycje abstrakcyjne. Obejmuje zarówno obrazy olejne, jak i prace na papierze: akwarele, rysunki i grafiki; prace o tematyce żydowskiej, przedstawiające sceny religijne, jak i pejzaże, martwe natury, portrety, akty, sceny rodzajowe i kompozycje abstrakcyjne.


Fragment tekstu kuratorki wystawy, Małgorzaty Laurentowicz-Granas

Więcej: www.muzeum-lodz.pl

Data wydarzenia: od 2016-11-02 do 2017-03-05

Komentarze
  • Warto zapoznać się z dziełami tworzonym przez wybitnych artystów żydowskim, tym bardziej, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu to właśnie ta mniejszość miała bardzo duży wpływ na polską kulturę i sztukę. Wystawa bogata w różnorodną tematykę. Warto wybrać się do Łodzi.

    • To wszystko prawda. Wystawa jest bardzo zachęcająca i interesującą.

  • Spolecznosc pochodzenia zydowskiego stanowila przed wojna znaczacy odsetek zamieszkujacych Polske osob.Juz chocby statystycznie rzecz biorac,wsrod nich musialy sie znalezc postaci,ktore odgrywaly znaczaca role w polskiej kulturze.Dlatego wystawa"Wybitni artyści żydowscy" prezentowana w Muzeum Miasta Łodzi zasluguje na uwage

Muzeum Miasta Łodzi

Adres91-065 Łódź, Ogrodowa 15
KontaktStrona www   http://www.muzeum-lodz.pl/
Archiwum wydarzeń»