Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWydarzeniaPruszkówMuzeum Dulag 121 › EDD 2017 -Spacer: ,,Czas cegły i czas natury. Rola i ewolucja »Glinek Hosera«”
Muzeum

EDD 2017 -Spacer: ,,Czas cegły i czas natury. Rola i ewolucja »Glinek Hosera«”

2017-09-01 15:56

Maksym Gołoś Starosta Pruszkowski oraz Muzeum Dulag 121 serdecznie zapraszają na spacer edukacyjny  zatytułowany ,,Czas cegły i czas natury. Rola i ewolucja »Glinek Hosera«”. Wydarzenie odbędzie się w ramach 25. Europejskich Dni Dziedzictwa 16 września 2017 roku. 

Głównym celem spaceru jest zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób przemysłowa historia miasta wpłynęła na przyrodę i krajobraz współczesnego Pruszkowa. By lepiej zrozumieć, jak działalność człowieka stworzyła jeden z najpiękniejszych pruszkowskich parków - Park „Mazowsze” - przypomnimy sobie pruszkowskie dzieje rodziny Hoserów i ich wkład w ukształtowanie tzw. ,,glinek Hosera”. Intensywne wydobycie gliny i pracujące na pełnych obrotach cegielnie wraz z szybko rosnącym zapotrzebowaniem na mieszkania dla robotników na przełomie XIX i XX wieku zapewniały ludziom pracę. Właśnie taka cegielnia działała od końca XIX wieku na terenie obecnego Parku „Mazowsze”. Po wyczerpaniu złóż i utworzenia stawów, glinki straciły swe dawne znaczenie gospodarcze, ale uzyskały nowe: rekreacyjno-przyrodnicze, które utrzymuje się do dziś. W trakcie spaceru poznamy zarówno historię ,,glinek” i Szkółek Żbikowskich, jak i będziemy mieć okazję przyjrzeć się bliżej faunie i florze tego niezwykłego miejsca w Pruszkowie oraz poznać, w jaki sposób ten teren służy lokalnej społeczności. Spacer poprowadzą Aleksandra Wojda i Angelika Sobańska.

Termin: 16.09.2017 (sobota), godzina 16.00

Miejsce zbiórki: Szkółki Żbikowskie przy ul. Żbikowskiej 51

 

Zapraszamy serdecznie!

Data wydarzenia: 2017-09-16

Komentarze

  Muzeum Dulag 121

  Adres05-800 Pruszków, 3 Maja 8a
  KontaktBieżące wydarzenia»
  Archiwum wydarzeń»
  Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

  W związku z obchodzonym 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy w niedzielę 1 października 2017 r. ulicami Warszawy oraz Pruszkowa przejdzie „Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc”. Dzięki wspólnej inicjatywie Starostwa Powiatowego w Pruszkowie,… więcej ...